Efeler Diyarına Yolculuk: Aydın Gezi Rehberi


24 Şubat 2023
19894 kez okundu
Aydın Merkez ve Çevresinde Gezilecek Yerler
Deneyim

Tatil deyince herkesin aklına farklı bir deneyim gelir. Kimileri tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetmeyi severken kimisi ise masmavi denizin sularına kendini bırakmayı düşler. Peki, tüm bu istekleri tek bir yerde bulmak mümkün mü? Ege Bölgesi’nin efeler diyarı olarak anılan Aydın şehrine geldiyseniz mümkün.

Tarihi yerleri, birbirinden keyifli sahilleri ve doğal güzellikleri ile Aydın, Heredot’a göre gökyüzünün altında bilinen en güzel yeryüzü. O halde, Aydın gezi rehberi ile tüm bu güzellikleri birlikte keşfedelim.

aydin-merkez-gezilecek-yerler

Görsel kaynak

Aydın Merkezde Gezilecek Yerler

Aydın, genellikle ilçeleri ile meşhur. Ancak tarihi yapıları keşfetmek istiyorsanız gezinizde Aydın merkezi de ihmal etmeyin deriz. Çünkü Aydın merkezde de görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler mevcut. Haydi o zaman, gezimize başlayalım.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir şehir. Şehir sınırları içerisinde pek çok antik kent bulunuyor. Bu antik kent kazılarında ortaya çıkan arkeolojik ve etnografik eserleri ise Aydın Arkeoloji Müzesi’nde görebilirsiniz. Tarihin farklı zamanlarından günümüze kadar gelmiş heykeller, lahitler, sütunlar gibi değerli eserlerin toplandığı Aydın Arkeoloji Müzesi’nde geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. 

Nasuh Paşa Külliyesi

Şehir merkezinde görülmesi gereken bir diğer tarihi yapı Nasuh Paşa Külliyesi. 1708 yılında inşa edilen külliye; han, dershane, medrese ve hamam bölümlerinden oluşuyor. Osmanlı mimarisindeki avlulu medrese örnekleri arasında yer alan Nasuh Paşa Külliyesi’ndeki Zincirli Han, şu anda otel ve restoran olarak hizmet veriyor. Tarihi dokusuyla geleneksel lezzetleri deneyimlemek için Nasuh Paşa Külliyesi’ni gezi planlarınıza eklemeyi unutmayın.

Tralleis Antik Kenti

Antik kentlerin birçoğu, Aydın’ın sahil ilçelerinde olsa da Aydın merkeze geldiyseniz 1 km uzaklıktaki Tralleis Antik Kenti’ni ziyaret etmeden gitmeyin. Kestane Dağları’nın güney yamacında yer alan Tralleis Antik Kenti’nde “Üç Gözler” olarak adlandırılan ve antik çağda spor etkinlikleri için kullanılan gymnasiuma binasına ait tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Bey Camii

Aydın şehir merkezi turunuzda halk arasında Bey Camii olarak bilinen Süleyman Bey Camii, tüm ihtişamıyla keşfedilmeyi bekleyen bir diğer yapı. Bey Camii, 1963 yılında Üveys Paşazade Mehmet Bey’in torunu ve Cezayir Beylerbeyi Mustafa Paşa’nın oğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılmış. Klasik bir Osmanlı mimarisi olan bu caminin mimarı tam olarak bilinmese de Mimar Sinan’ın kalfalarından birinin yaptığı düşünülüyor.

Aydın’ın Popüler İlçeleri

Aydın’ın merkezindeki tarihi yerleri keşfettikten sonra birbirinden güzel ilçelerine doğru yola koyulabiliriz. Aydın’ın popüler ilçeleri olan Kuşadası, Didim ve Söke’de görülmeye değer hem tarihi hem de turistik yerler sizi bekliyor. Aydın ilçelerinde bulunan yerleri rahatlıkla keşfetmek için ise Aydın araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve ilçeler arasında ulaşımı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

kusadasi

Kuşadası

Ege’de tatil deyince akla gelen ilk seçenekler arasında olan Kuşadası, Aydın’ın deniz kenarında bulunan ilçelerinden biri. Kuşadası’nın birbirinden güzel plajlarında denizin ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Ancak Kuşadası’nın güzellikleri, sadece bununla sınırlı değil. Aydın’ın her noktası gibi Kuşadası’nda da geçmişin izlerini taşıyan tarihi yapılar görmek mümkün.

Kuşadası’na gittiğinizde sizi körfezde bulunan ve ilçenin simgesi haline gelmiş Güvercinada Kalesi karşılıyor. 1830’lu yıllarda Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bu kale, günümüze kadar gelebilen tarihi bir yapı. Kale turundan sonra Kuşadası’nın eski yerleşim yerlerini keşfetmek için Kaleiçi’ne geçebilirsiniz. Arnavut kaldırımları, mavi ve beyaza bürünmüş evleri ile Kaleiçi’nin keyifli sokakları, tam bir Ege sahil kasabası örneği.

Kuşadası’na kadar gittiyseniz Efes Harabelerini de gezi planınıza eklemeyi unutmayın. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Efes Harabeleri, İzmir’de olsa da Kuşadası’na yalnızca 20 dakika uzaklıkta. Kuşadası’ndan Efes Harabelerine ulaşım sağlamak için Kuşadası’nda araç kiralayabilir ve bu eşsiz tarihi yeri yakından görebilirsiniz.

Aydın - Kuşadası Arası Kaç Km?

Harita

Aydın merkezden Kuşadası’na mesafe 130 km. Merkezden Kuşadası’na geçmeyi planlıyorsanız 2 saat 15 dakika sonra denizin ve tarihin buluştuğu Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. 

didim

Didim 

Tarihi, büyüleyici doğası ve upuzun sahilleri ile Didim; sadece Aydın’ın değil, tüm Ege Bölgesi’nin popüler tatil yerlerinden biri. Altınkum Plajı, Akbük Plajı, Akvaryum Plajı gibi pek çok plajın bulunduğu Didim’de Ege’nin masmavi sularının keyfini çıkarabilirsiniz.

“Denize ve güneşe doyduk, biraz da Didim’deki tarihi yapıları keşfedelim.” diyorsanız Didyma Antik Kenti ile gezinize başlayabilirsiniz. İlçeye adını veren bu antik kentin tarihi M.Ö. 8000 yılına kadar uzanıyor. Bulunduğu dönemin kehanet merkezi olan Didyma Antik Kenti’nden sonra gezinize “filozoflar kenti” olarak bilinen Milet Antik Kenti ile devam edebilirsiniz. Milet Antik Kenti’ne geldiyseniz aslında Söke ilçesi sınırları içerisinde olsa da Milet’ten 10 dakika uzaklıkta olan Priene Antik Kenti’ni de görmeyi unutmayın. 

Didim’den Söke’ye giderken Rum taş evlerinin olduğu, Didim’in en eski köylerinden Akköy’ü ziyaret edebilirsiniz. Köyün içerisinden yol geçtiği için Didim - Söke yolculuğunda köyü görmek mümkün. Ancak bu yoldan geçip gitmek yerine Akköy’e uğramanızı ve köy kahvelerinde bir kahve molası vermenizi öneririz. 

Didim’in tüm bu güzelliklerini keşfetmek için Didim araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve antik kentlere, plajlara, çevre ilçelere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Aydın - Didim Arası Kaç Km?

Harita

Aydın merkez ile Didim arası 171 km ve Didim’e yolculuk yaklaşık 2 saat 40 dakika sürüyor. Eğer Didim’e Kuşadası’ndan geçmeyi planlıyorsanız Kuşadası’ndan 77 km uzaklıkta bulunan Didim’e 1 saat sonra ulaşabilirsiniz.

EcoTour

Söke

Aydın’ın popüler ilçelerinde son durağımız Söke. Doğal güzellikleri, tarihi ve meşhur köyleri ile Söke’de keyifli bir tur sizi bekliyor. 

 

Söke’nin merkezinden sahil tarafına doğru giderken eskiden Gelebeç olarak bilinen Güllübahçe Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Güllübahçe’nin Rum taş evleri ve begonvillerle dolu sokaklarında dolaşırken 1821’de inşa edilen Aziz Nikolas Kilisesi’ni görebilirsiniz.

 

Güllübahçe turunuz bittiyse sıradaki durağımız Doğanbey Köyü. Güllübahçe’den yola çıktığınızda yaklaşık 20 dakika sonra Söke’nin bir diğer meşhur köyü olan Doğanbey Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Doğanbey Köyü, birbirinden güzel taş evleri ile adeta bir açık hava müzesi. Doğanbey Köyü’ne geldiyseniz köyün girişinde bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Tanıtım Merkezi’ni ziyaret ederek bölgede yaşayan yüzlerce canlı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu doğal güzelliği ve canlıları yakından keşfetmek isterseniz de köyün yakınında bulunan milli parkta bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 

Söke’deki bu güzel yerleri konforlu şekilde keşfetmek için Söke araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve hem Söke’de hem de çevresindeki ilçelerde rahatlıkla gezebilirsiniz . 

 

Aydın - Söke Arası Kaç Km?

 

Harita

 

Aydın’ın merkezi ile Söke arası 130 km uzaklıkta. Eğer yolculuğa merkezden başlıyorsanız 2 saat 20 dakika sonra Söke’ye ulaşabilirsiniz. 

 

Söke, Didim ve Kuşadası’na da oldukça yakın. Diğer ilçelerde bulunsanız bile Söke’ye günübirlik gezi düzenleyebilirsiniz. Didim - Söke arası 48 km ve yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor. Kuşadası ise daha yakın. Kuşadası’na 37 km uzaklıkta bulunan Söke’ye neredeyse yarım saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

Doğası, kültürü ve tarihi ile büyüleyen eski yerleşim yerlerini gezmeyi seviyorsanız gezinizi sadece Ege ile sınırlandırmayın derin. Akdeniz kıyılarında da görülmesi gereken eşsiz güzellikte köyler bulunuyor. Birbirinden güzel Akdeniz köyleri hakkında bilgi almak için “Güneş’e Yolculuk: Yazı Bitirmeyen Akdeniz'in En Güzel Köyleri” yazımızı okuyabilirsiniz.