Doğal Güzellikleri ve Tarihi Yerleri ile Edirne Keşfi: Edirne'de Gezilecek Yerler


23 Ocak 2024
4339 kez okundu
Edirne Gezilecek ve Görülmesi Gereken Yerler
Rota

Hafta sonları, bayram tatilleri, kısacası her tatil, yeni yerler keşfetmek için bir fırsat. Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz ya da günübirlik gidebileceğiniz pek çok yer bulmanız mümkün. Bunlardan biri de hem tarihi yerleri hem de doğal güzellikleri ile herkesin zevkine uygun bir gezi sunan Edirne. 

 

İstanbul’dan yola çıkacaksanız Edirne gezisi, hafta sonu kaçamaklarına uygun olduğu kadar günübirlik seyahatler için de uygun. Çünkü bu güzel şehre İstanbul’dan araçla yaklaşık 3 saatte ulaşabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu şehirde gezilecek bir dolu yer var. Bu nedenle Edirne’yi doyasıya keşfetmek isterseniz tatil planınızı uzun tutmanızda fayda var. 

İster İstanbul’dan isterseniz başka şehirden gelin, ama Edirne’deki doğal güzellikleri ve geçmişe ışık tutan tarihi yapıları keşfetmeyi unutmayın. “Peki, buralar nereler?” diyorsanız Edirne gezimize başlayalım.

 

Edirne’de keşfedilecek yerlere geçmeden “Edirne’ye nasıl gidilir?” sorusuna cevap bulmakta fayda var.

Edirne Garenta Ofisinden Araç Kirala ve Geziye Başla!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Edirne, İstanbul’a oldukça yakın. Eğer İstanbul’dan gelecekseniz araçla 3 saatte Edirne’ye varmanız mümkün. Bu yolculuğu keyifli ve konforlu hale getirmek için de İstanbul Garenta ofislerinden araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

 

Farklı bir şehirden Edirne’ye gelecekseniz özel aracınızla seyahat edebileceğiniz gibi otobüs yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Edirne’ye ulaştığınızda ise gezilecek tüm yerlere kolaylıkla ulaşım sağlamak isterseniz Edirne Garenta ofisinden araç kiralayabilirsiniz.

 

Edirne’ye yolculuk ve şehir içi ulaşım planını yaptığımıza göre şimdi, adım adım bu güzel şehri keşfetmeye başlayabiliriz.

Edirne’de Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Edirne’ye geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey tarihi yapılar eşliğinde geçmişe bir yolculuğa çıkmak. Çünkü Edirne, 1361 yılında I. Murat tarafından fethedildikten sonra İstanbul’un fethine kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuş bir şehir. Bu nedenle camileri, kervansarayları, çarşıları ile Edirne’de her sokakta tarihi bir yapı görmeniz mümkün. 

 

Tabii ki bu kadar önemli yapı içinde “Mutlaka görün.” dediklerimiz var. O halde gelin, Edirne’de mutlaka görülmesi gereken tarih yerleri keşfetmeye başlayalım.

 

İlk durağımız, Osmanlı mimarisinin en güzel örneği ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii.

Selimiye Camii 

selimiye-camii

 

Şehir merkezinde bulunan Selimiye Camii, tüm ihtişamıyla şehrin her yerinden görülebilen bir yapı. 1568 yılında inşaatına başlanan bu caminin yapımı tam olarak 7 yıl sürmüş. Bu nedenle her bir detayı özenle işlenmiş diyebiliriz. Caminin hem dışında hem de içinde bu özenli ince işçiliği görmek mümkün. Çünkü Selimiye Camii’nin minarelerinin uzunluğu ve inceliği ile görkemli kubbesinin yanı sıra caminin içindeki çiniler ve süslemeler de bir o kadar dikkat çekici. Bu nedenle Edirne’nin sembolü haline gelmiş bu önemli eseri gezi planınıza almayı unutmayın.

 

Şimdi, Osmanlı mimarisinin farklı bir örneğini keşfetmek için şehre ayrı bir güzellik katan Meriç Nehri’ne doğru gidelim. Sıradaki durağımız Meriç Nehri’nin güzelliğine güzellik katan Meriç Köprüsü.

Meriç Köprüsü 

meric-koprusu

 

Meriç Nehri üzerinde yer alan Meriç Köprüsü; 263 metre uzunluğunda, 13 ayak ve 12 kemerden oluşan görkemli bir köprü. Osmanlı Dönemi’ne ait en güzel köprü örneklerinden biri olan Meriç Köprüsü’nün Sultan Abdülmecit tarafından 1842-1847 yılları arasında yaptırıldığı biliniyor. Bu köprü sadece kemerleri ve ihtişamlı yapısı ile değil, üzerindeki figürlü kabartma süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Süslemeleri görmek ve Meriç Nehri’nin muhteşem manzarasını izlemek için Meriç Köprüsü’ne sadece uzaktan bakmayıp üzerinde keyifli bir yürüyüş yapmanızda fayda var. 

Enez Kalesi 

enez-kalesi

 

Edirne’de Osmanlı kültürünün izleri bir hayli fazla olsa da Edirne’nin tarihi mirası sadece bununla sınırlı değil. Bunu keşfedebileceğiniz en güzel yer ise Enez Kalesi.

 

Edirne’nin Enez ilçesinde bulunan kale, Edirne’nin köklü geçmişine yolculuk yapacağınız önemli bir tarihi yapı. Çünkü bu kalenin tam olarak yapım tarihi bilinmese de duvarlarında kullanılan malzemeden dolayı yapımının Bizans öncesine dayandığı tahmin ediliyor. Balkanlardan gelen akınları önlemek ve şehri korumak amacıyla yapılan bu kale, Edirne’nin köklü tarihinin önemli bir kanıtı. Kaleye çıktığınızda göreceğiniz Dalyan Gölü manzarası ise bu keşfin en keyifli yanı.

 

Edirne’nin tarihinde bir yolculuk yaptığımıza göre şimdi, bu şehrin doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabiliriz.

Edirne’nin Doğal Güzellikleri Keşfi

Edirne, tarihi yapıları ile meşhur olsa da bu şehirde adeta bir resmin içinde hissedeceğiniz manzaralara sahip doğal güzellikler de var. Bu nedenle doğa yürüyüşü ve kamp yapmak isteyenler için de Edirne eşsiz bir seçenek. 

 

“Peki, nerelere gitmeliyim?” diyorsanız öncelikle Edirne’nin doğal güzelliklerini keşfetmek için şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerektiğini söyleyelim. O halde şehir merkezinden çıkıp büyüleyici manzaralar için Edirne ilçelerine doğru yolculuğa başlayalım. 

Gala Gölü Milli Parkı

gala-golu-milli-parki

 

Enez Kalesi’ne gittiğinizde kültürel gezinizi bir doğa yürüyüşü tamamlamak isterseniz Gala Gölü Milli Parkı sizi bekliyor. 

 

Enez ve İpsala ilçe sınırları içinde bulunan Gala Gölü Milli Parkı, Hisar Dağı eteklerinde yeşili ve maviyi buluşturan huzurlu bir alan. Ancak burası sadece muhteşem manzarası ile değil, doğal yaşamıyla da dikkat çekiyor. Çünkü Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri olan Gala Gölü Milli Parkı, aynı zamanda bir kuş cenneti. Milli park içerisinde 46’sı yerli, 117’si göçmen olmak üzere 163 kuş türü bulunuyor. Bu nedenle Gala Gölü Milli Parkı’nda yemyeşil bir doğanın içinde yürüyüş yaparken farklı kuş türleriyle de karşılaşmanız mümkün.

 

Şimdiki durağımız Edirne’de kamp yapmak isteyenlerin buluşma noktası olan Gökçetepe Tabiat Parkı.

Gökçetepe Tabiat Parkı

gokcetepe-tabiat-parki

 

Edirne’ye gidip doğa içinde bir konaklama yapmak istiyorsanız Edirne’nin Keşan ilçesinde bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı tam size göre. Bu parkta kamp yapabileceğiniz alanlara ek olarak bungalov ve villa gibi konaklama seçenekleri de yer alıyor. Aynı zamanda parkın içinde binicilik, scuba diving, ATV turu gibi farklı etkinlikler yapmanız mümkün. Kısacası aktivite alanları, konaklama seçenekleri, plajı ve sosyal imkanları ile Gökçetepe Tabiat Parkı, bir kamp alanından daha fazlası.  

Edirne’de Ne Yenir?

edirne-yemekleri

 

Edirne’nin tarihi yerlerini ve doğal güzelliklerini keşfettik. Ancak Edirne’ye gelmişken farklı lezzetler denemeden dönmek olmaz. “Peki, Edirne’de ne yenir?” diyorsanız Edirne’nin meşhur ciğer tavası ile gurme turumuza başlayabiliriz. 

 

Edirne’nin en bilinen lezzetlerinin başında tabii ki ciğer tava geliyor. Bu nedenle gezi planınız arasında bu eşsiz lezzeti denemek için lezzet durakları da eklemeyi unutmayın. Ciğer tava yemek için bizim önerilerimiz ise Aydın Tava Ciğer ve Öz Akgünler Edirne Ciğercisi. 

 

Ciğer tavadan sonra tatlı ile Edirne gurme turunu daha keyifli hale getirelim. Çünkü Edirne’nin Kavala kurabiyesi ve badem ezmesi oldukça meşhur. Bu iki lezzeti tatmak, hatta gezinizden dönerken yanınıza almak isterseniz Keçecizade ve Arslanzade’yi ziyaret edebilirsiniz. 


Edirne turumuzun sonuna geldik. Ancak bu geziyi sadece Edirne ile sınırlandırmayıp farklı şehirleri de keşfettiğiniz bir Marmara turuna çevirmeniz mümkün. “Edirne’den nereye geçsek?” diye düşünüyorsanız “7 Günde Marmara Keşfi: Trakya’dan Güney Marmara'ya Road Trip Rotası” yazımızı okuyabilirsiniz.