Yola Çıkacakların Dikkatine: Otoban ve Otoyol Hız Sınırları [2024]


02 Ocak 2024
96424 kez okundu
2024 Otoban ve Otoyol Hız Sınırları
Araç Rehberi

Yıllara göre hız sınırları ve ceza oluşturan kusurlar değişiklik gösterebiliyor. Geçmişte hız sınırı geçildiği anda ceza kesilebiliyordu. Ancak bugün durum bir hayli farklı. Bu nedenle sizin için 2024 otoban ve otoyol hız sınırları ile cezaların ne kadar olduğunu derledik.

Araç Çeşitlerine Göre Otoban Hız Limitleri Nelerdir?

Kendinize ait veya Garenta aracılığıyla kiraladığınız ve yol boyunca size arkadaşlık edecek aracınız ile ceza sorunu yaşamak istemiyorsanız hız limitlerine uymanız gerekiyor. Peki, otobanda hız sınırı kaçtır?

 

Otoyolda hız sınırı 2024 yılında şu şekilde: 

 

Araç Çeşidi

Hız Sınırı

Otomobil

130 - 140 km/s

Minibüs

100 km/s

Otobüs

100 km/s

Kamyonet

95 km/s

Kamyon

90 km/s

Panelvan

100 km/s

Çekici

120 km/s

Motosiklet (L3)

100 km/s

Motosiklet (L4, L5, L7)

80 km/s

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar

70 km/s

Özel Yük Taşıyan Araçlar

60 km/s

 

1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme sonrasında otomobiller için bazı otoyolların hız sınırları farklı oranlarda değişti. Buna göre hız sınırı 130 km/s olarak güncellenen otobanlar şöyle:


 • Edirne - İstanbul (Avrupa) Otoyolu

 • İstanbul - Ankara (Anadolu) Otoyolu

 • Niğde - Mersin - Şanlıurfa Otoyolu

 • Çeşme - İzmir - Aydın Otoyolu

   

Düzenleme sonrası hız sınırı 140 km/s olan otoyollar ise şöyle sıralanıyor:


 • Kuzey Marmara Otoyolu (Sakarya - Kurtköy - Odayeri - Kınalı bölümü)

 • Malkara - Çanakkale Otoyolu

 • Gebze - İzmir / Menemen - Çandarlı Otoyolu

 • Ankara - Niğde Otoyolu

Araç Çeşitlerine Göre Şehir İçi Hız Limitleri Nelerdir?

Şehir içinde hız sınırları değişiklik gösteriyor. Okul bölgeleri veya yaya geçitlerinin olduğu özel alanlarda araç fark etmeksizin hız sınırı 30 km/s gibi belli değerlere düşüyor. Bazı durumlarda daha yüksek hız sınırları belirlenebiliyor ve bu sınır, tabelalar ile belirtiliyor.

Sürücülerin uyması gereken sabit şehir içi hız sınırı ise araç çeşitlerine göre şöyle:

 

Araç Çeşidi

Hız Sınırı

Otomobil

50 km/s

Minibüs

50 km/s

Otobüs

50 km/s

Kamyonet

50 km/s

Kamyon

50 km/s

Panelvan

50 km/s

Çekici

50 km/s

Motosiklet (L3)

50 km/s

Motosiklet (L4, L5, L7)

50 km/s

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar

30 km/s

Özel Yük Taşıyan Araçlar

30 km/s

Bisiklet

30 km/s

Traktör

20 km/s

İş makinesi

20 km/s

Kısacası şehir içi hız limitinin genel olarak 50 km/s olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanılacak araç tipine göre hız limitinin kontrol edilmesi ve tabelalar ile belirlenen farklı limitlere uyulması önemli. Aksi takdirde çeşitli trafik cezalarıyla karşılaşılabiliyor. 

Araç Çeşitlerine Göre Şehirler Arası Karayollarındaki Hız Limitleri Nelerdir?

EcoTour

Şehirler arası yollar, hız limitleri açısından bölünmüş ve çift şeritli yollar şeklinde ikiye ayrılıyor. 

 

2024 yılında şehirler arası bölünmüş yollarda hız sınırı şöyle:

 

Araç Çeşidi

Hız Sınırı

Otomobil

110 km/s

Minibüs

90  km/s

Otobüs

90 km/s

Kamyonet

85 km/s

Kamyon

85 km/s

Panelvan

100 km/s

Çekici

110 km/s

Motosiklet (L3)

90 km/s

Motosiklet (L4, L5, L7)

80 km/s

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar

60 km/s

Bisiklet

45 km/s

Traktör

40 km/s

İş makinesi

20 km/s

 

2024 yılında şehirler arası çift şeritli yollarda hız sınırı ise şöyle:

 

Araç Çeşidi

Hız Sınırı

Otomobil

90 km/s

Minibüs

80  km/s

Otobüs

80  km/s

Kamyonet

80 km/s

Kamyon

80 km/s

Panelvan

85 km/s

Çekici

90 km/s

Motosiklet (L3)

80 km/s

Motosiklet (L4, L5, L7)

70 km/s

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar

50 km/s

Bisiklet

45 km/s

İş makinesi

20 km/s

Hız Sınırı Cezaları Nasıl Tespit Edilmekte ve Uygulanmaktadır?

Hız limitinin aşılması durumunda sürücülere trafik cezası uygulanıyor. Cezanın ispatı veya daha doğru bir açıklamayla hız aşımının gerçekleştiğini kanıtlamak için ise elektronik denetleme sistemleri ve radarlara başvuruluyor. 

 

Türkiye’de genel olarak radarlar ve elektronik denetleme sistemleri beraber çalışıyor. Bir yol üzerine birden fazla hız ölçüm istasyonu olarak adlandırılan elektronik cihaz kuruluyor. Sürücünün belirli bir mesafeyi katetmek yani iki istasyon arasındaki yolu tamamlamak için harcadığı süre ölçülüyor. Süre ve mesafe üzerinden de ortalama hıza ulaşılıyor. 

 

Ortalama hız, belirlenen hız limitinin üstündeyse otomatik olarak ceza kesiliyor. Örneğin bir araç otobanda belirlenmiş hız sınırını aşıldığı anda elektronik olarak trafik cezası uygulanıyor. 

2024 Yılı Hız Sınırı Cezaları

hiz-siniri-cezalari

 

Hız sınırı cezaları sabit olarak verilmiyor. 2024 yılında verilen şehirler arası, şehir içi ve otoban hız sınırı cezaları şöyle sıralanıyor: 

 • Hız sınırını %10’dan %30’a kadar aşmanın cezası: 1.508,50 TL

 • Hız sınırını %30’dan %50’ye kadar aşmanın cezası: 3.136 TL

 • Hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası: 6.440 TL

 

Hız limiti aşımı ile beraber para cezasına ek olarak idari cezalar da uygulanabiliyor. Hız limitini %30 ve üzeri olacak şekilde 1 yıl içerisinde 5 kere ihlal eden sürücülerin ehliyetine 1 yıl boyunca el konuluyor. 

Hız Cezaları Nasıl ve Nereden Ödenir?

Hız cezaları, araç plakasına kesiliyor. Öğrenmek için ise e-Devlet’e girilmesi ve “Araç Plakasına Kesilen Ceza Sorgulama” ekranından ceza kesilip kesilmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor. 

 

Hız cezaları, diğer tüm trafik cezaları gibi Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenebiliyor. İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile ödeme yapılabiliyor. Ayrıca dileyen sürücüler, vergi dairelerine giderek ödeme yapabiliyor. Cezalar, tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenirse %25 indirim uygulanıyor.

Hız Sınırı Cezalarında Bilinmesi Gerekenler

Hız sınırı cezaları ile ilgili bilinmesi gereken ilk ve en önemli nokta, hatalı radar cezalarıdır. Radarlar, zaman zaman hata yapabiliyor ve cezai işlem uygulanmasına neden olabiliyor. Bu konuda resmi bir istatistik bulunmasa da uzmanlar, dünya genelinde cezaların %4-5’lik kısmının hatalı olduğunu belirtiyor. 

 

Radar cezalarının zaman zaman hatalı olabilmesi nedeniyle cezanın gerçekleştiği tarihe ve lokasyona dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda elektronik okuyucu sistem, yanlış plakayı tarayabiliyor ya da plakayı algılamayıp başka sürücüye ceza gönderebiliyor.

 

Hız sınırı cezaları ile ilgili bilinmesi gereken diğer bir husus ise “limit aşımının sürekliliği” durumudur. Bir sürücü anlık olarak hız sınırını aştığı için çoğunlukla yeni radar sistemleriyle ceza almıyor. Çünkü radarlar, belirli bir mesafeyi ölçümlüyor ve bu mesafe boyunca hız sınırını aşan sürücülerin ceza almasını sağlıyorlar. 

 

Hız sınırı cezaları hakkında bilinmesi gereken son husus ise polis veya jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin seyyar radar uygulamalarını bıraktığıdır. Günümüzde kolluk kuvvetleri bazı araçları dönüştürme yöntemine gidip seyyar veya daha sık kullanılan ismiyle gezici radarlar oluşturdu. Gezici veya seyyar radarlar, araçların önüne takılan radarlarla seyahat edip tüm araçların hızlarını tarıyor ve gerekli durumlarda cezai işlem uygulanmasını sağlayabiliyor.

Hız Koridoru Olan Otobanlar

Otobanlarda hız sınırının aşılmasını önlemeye yönelik çalışmalardan biri de hız koridorudur. Hız koridoru; iki gişe arasındaki mesafenin, mevcut hız sınırına göre ne kadar sürede gidileceğinin hesaplandığı bir uygulamadır. Hız koridoru uygulaması bulunan otoyollar şöyle:


 • İstanbul - Edirne Otoyolu

 • Ankara - İstanbul Otoyolu

 • İzmir - Aydın Otoyolu

 • Adana - Mersin Otoyolu

 • Adana - Şanlıurfa Otoyolu

 • Niğde - Şanlıurfa Otoyolu

   

Bu otoyollardaki hız koridoru uygulamasını şöyle bir örnekle açıklayabiliriz:

 

İki gişe arasının 260 kilometre olduğunu varsayalım. Bu durumda 130 km/s hız sınırına tabi bir otomobilin, bir gişeden diğer gişeye gitmesi en az 2 saat sürmelidir. Daha kısa sürmesi hâlinde hız sınırının aşıldığı tespit edilir ve ilgili araca ceza yazılır. Gişelerdeki geçiş sistemleri araçların geçiş saatlerini de kaydettiği için bu süre otomatik olarak hesaplanır ve gerekli durumlarda ceza yazılır.

 

Otobanlardaki hız sınırının aşılması nedeniyle yazılacak ceza tutarlarına ve diğer trafik cezalarına “Yola Çıkmadan İnceleyin: 2024 Trafik Cezaları” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.