diyarbakir Araç Kiralama diyarbakir Araç Kiralama

Diyarbakir Garenta Şubeleri
 • Diyarbakır Havalimanı

  Adres: Ağaçgeçit Mah.Havalimanı Cad.Gelen Yolcu Terminali Diyarbakır Havalimanı Bağlar/Diyarbakır

  Email: [email protected]

  Telefon:0(412) 542 04 21 -

  Fax:

  Çalışma Saatleri:

  Hafta İçi: 07:30 - 23:00 Hafta Sonu: 07:30 - 23:00

 • Diyarbakır Şehir

  Adres: Bağcılar Mah. Mehmet Uzun Cad. No:11/3 Bağlar/Diyarbakır

  Email: [email protected]

  Telefon:0(412) 542 04 22 -

  Fax:

  Çalışma Saatleri:

  Hafta İçi: 08:00 - 20:00 Hafta Sonu: 08:00 - 20:00


Diyarbakır’da Araba Kiralama: Tarihi Surlara Doğru Keşfe Çıkın

Söz konusu Diyarbakır olunca tarihî surların içinde gelişen bir şehirden bahsediyoruz. Şehrin asıl yerleşim birimleri, 19. yüzyıla kadar surları hiç aşmamış durumdadır. Bu kompakt yerleşim alanı, birbirinden renkli gizemleri de içinde barındırır. Keyifli bir Diyarbakır turu için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir hem doğal güzellikler hem de kültürel açıdan zengin bir destinasyon olarak da dikkat çeker. Dilerseniz Diyarbakır araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak bu büyüleyici kenti baştan aşağıya keşfedebilirsiniz.

Diyarbakır’da Araç Kullanmak: Seyahatinize Göre Nasıl Araç Kiralamalısınız?

Diyarbakır’ın merkezi kadar hemen yanında konumlanan ilçeleri de görsel bir zenginliği bünyesinde barındırır. Bununla birlikte şehrin diğer illere olan yakınlığı da dikkat çekicidir. Bu noktada araç kiralama seçeneğinden yararlanarak Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerleri görme şansı elde edebilirsiniz. Keyifli bir tur için kiralayacağınız aracın özelliklerini, kendi beklentilerinize uygun şekilde seçmek de önem taşır. Bu noktada birlikte yolculuk yapmak istediğiniz kişi sayısından seçtiğiniz güzergâha dek pek çok değişken devreye girer. Gezi planınızı net bir şekilde oluşturduktan sonra size en uygun araç türüne karar verebilirsiniz. Diyarbakır araç kiralama sürecinde size yardımcı olabilecek bazı detaylar ise şöyle sıralanabilir:

 • Kalabalık bir grupla seyahat ederken geniş araç seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle söz konusu çocuklu aileler olduğunda bu seçim önem taşır. Böylece keyifli bir sürece adım atmanız da mümkün olur.

 • Kaliteyi en üst seviyede deneyimlemek isteyenler için Diyarbakır lüks araç kiralama alternatifleri ön plana çıkar. Hem yolcular hem de sürücü açısından yüksek konfor sağlayan bu seçenekler sayesinde Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerleri ziyaret ederek tatilinizi renklendirebilirsiniz.

 • Bütçe dostu bir seyahât tercih edenlerin yardımına ise ekonomik araç seçenekleri koşar. Düşük yakıt tüketimi sağlayan Diyarbakır araç kiralama seçenekleriyle tatilinizi bütçenize uygun bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Diyarbakır gezilecek yerler listenizi konforlu bir şekilde tamamlamak için geniş skalada şekillenen araç seçeneklerine göz atabilirsiniz. Küçük ve ekonomik araçlardan lüks alternatiflere varan zenginlik sayesinde tatilinizi beklentilerinize uygun hâle getirebilirsiniz. Şehirdeki keyifli gezintiler için zamandan da tasarruf etmek isterseniz çeşitli özellikteki kiralık araçlara, Garenta üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylece Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerlere hakim olabilirsiniz.

Diyarbakır Trafiği Hakkında Bilinmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Şehir trafiği hakkında bazı ayrıntılara dikkat ederek Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerlere giderken konfor elde edebilirsiniz. Özellikle belli bir bölgede yoğunlaşan yerleşim biriminde gezerken park edilecek alanlar hakkında da bilgi sahibi olmanız, işinizi kolaylaştırır. Trafik yoğunluğunun az olduğu zaman dilimlerini tercih ettiğinizde, gitmek istediğiniz alana çok daha kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Bu noktada şu şehir içi trafiğindeki şu ayrıntılara dikkat edebilirsiniz:

 • Diyarbakır’da trafiğin yoğun olduğu saatler, genellikle 08.00-10.00 ve 18.00-20.00 saatleri arasındadır. İş yoğunluğunun da etkili olduğu bu zaman dilimleri dışında, rahat bir yolculuk şansı yakalayabilirsiniz.

 • Büyük bir çoğunluğu surların arasında şekillenmiş olan şehirde gezerken ulaşım açısından kolaylık elde edebilirsiniz. Diyarbakır Dağkapı gezilecek yerler gibi popüler lokasyonlara hızlı bir şekilde gidebilmek için farklı güzergâhlardan da yararlanmanız mümkün olur. Diyarbakır araç kiralama olanakları da bu alanlara konforla ulaşmanızı sağlar.

 • Şehrin içindeki turistik alanlara gitmeyi tercih ettiğinizde, zaman zaman park sorunuyla karşılaşma ihtimaliniz bulunur. Bu durumda, aracınızı özel otoparklara bırakmayı tercih edebilirsiniz. Merkez dışındaki alanlarda ise park problemi görece daha az bir seviyede yaşanır.

Ulaşımda elde edeceğiniz konfor, biraz da araç seçiminize bağlı olarak şekillenir. Kompakt tasarımlı arabalar sayesinde park yeri sorununu, minimum seviyeye indirmeniz mümkündür. Merkezin dışına çıkıp Diyarbakır Hani gezilecek yerler gibi görece uzak noktaları ziyaret etmek istediğinizde ise yol yapısına bağlı olarak zorlu arazi şartlarına uyum sağlayan araçlardan yana seçim yapabilirsiniz. Farklı olanaklar sunan Diyarbakır araç kiralama seçenekleri sayesinde planınıza uygun bir tercihte bulunabilirsiniz.

Dicle’nin Şehri Diyarbakır’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Dicle’nin kıyısına kurulu Diyarbakır, görsel bir şölen yaşamak isteyenler için vazgeçilmez destinasyonlar arasındadır. Bu şehirde bir yandan doğal güzelliklerin tadını çıkarırken diğer yandan da kendinizi tarihe iz bırakan medeniyetlerin arasında bulabilirsiniz. Dicle’nin büyüleyici atmosferi de size yolculuğunuz boyunca eşlik eder. Anadolu’nun en eskilerinden Diyarbakır Camisi’ni gezerek kültür turuna başlayabilirsiniz. Sur içinden başlayan yolculuğunuzu, Silvan’a doğru devam ettirerek eski medeniyetlerin izini sürebilirsiniz. Diyarbakır Dicle gezilecek yerlerin yanında kendinizi bir gastronomi şenliğinin içinde bulmanız da mümkündür. Kebaplardan tatlılara varan zenginliğin yanında denk gelirseniz Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Diyarbakır’ın Lezzetleriyle Kültürün Ortak Noktası: Sur

Şehrin en eski yerleşim birimi olan Sur, çevredeki gezi noktalarının başında gelir. Diyarbakır merkezde gezilecek yerler birbirine yakın olsa da araç kiralamanın sağladığı konfordan faydalanabilirsiniz. Bölge, gezilecek yerler konusunda bir hayli zengin seçenekler sunduğu için Diyarbakır araç kiralama alternatifleri sayesinde zamanınızı etkin şekilde kullanabilir; bir günde çok sayıda güzellikle çevrelenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Diyarbakır Sur gezilecek yerler deyince akla ilk gelen seçeneklerden biri olan İçkale’yi keşfe çıkabilirsiniz. Diyarbakır’da gezilecek tarihî yerler oldukça fazladır. Özellikle tarihî dokusuyla ön plana çıkan şehirde gezerken şu alternatif noktaları da listenize ekleyebilirsiniz:

 • Hasan Paşa Hanı
 • On Gözlü Köprü
 • Sülüklü Han
 • Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi
 • Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Bu bölgedeki gezi rotalarınız arasına, doğal güzelliklerin etkileyici detaylarını da ekleyebilirsiniz. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin Kuş Cenneti olarak da bilinen Hevsel Bahçeleri, uzunluğuyla nam salan surlar ve Dicle arasındaki eşsiz bir alan olarak dikkat çeker. Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerler sıralamasının başlarında yer alan bu alan sayesinde doğanın seslerine de yakından kulak verebilirsiniz.

Diyarbakır Tepelerinde Şehri Tümüyle Yaşayın: Ergani

Kendine has atmosferiyle herkesi büyüleyen şehre, tepelerden bakarak hakim olmak için rotanızı Ergani’ye doğru çevirebilirsiniz. Diyarbakır’ın en üst noktalarından biri olan bölge, sizi tarihin en eski sayfalarına götürebilir. Ergani merkezine 5 ila 7 km uzaklıkta bulunan gezi destinasyonları, şehrin farklı bir yüzünü de gözler önüne serer. Diyarbakır araç kiralama seçeneklerinin sağladığı konforla Zülfikil Dağı’ndan Hilar Mağaraları’na uzanan yolculukta görsel bir şölenin sizi beklediğini söylemek de mümkündür.

Her Detayı Tarih Kokan Lokasyon: Silvan

Silvan söz konusu olduğunda akla ilk gelen noktalardan biri şüphesiz ki Malabadi Köprüsü olur. Batman Çayı’nın üzerinde yer alan köprü eşsiz manzarasıyla da görenleri kendine hayran bırakır. Bölgenin bir diğer popüler durağı ise Hasuni Mağaraları’dır. Bu alanda yer alan kayanın içine oyulu şekilde bulunan çok sayıda oda mevcuttur. Merdivenlerle zirveye kadar çıktığınızda ise büyüleyici bir manzara sizi karşılar.

Eski Medeniyet İzlerini Barındıran Bir Değer: Çınar

Diyarbakır ilçeleri gezilecek yerler sıralamasında, Çınar da dikkat çekici özelliklere sahiptir. Bölge, en eski medeniyet izlerine rastlayabileceğiniz bir gezi rotası sunar. Zerzevan Antik Kenti ve Kalesi, bu dönemlerin en güzel örnekleri arasında yer alır. Antik kentten geriye kalenin bir kısmı kalmış olsa da bölgenin kendine has dokusu sayesinde bu alan da Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerler listesinde başı çekiyor.

Rotanıza Eklemek İsteyebileceğiniz Höyük İlçesi: Bismil

Yeşil alanlarla bezeli Bismil, şehrin en popüler noktalarından biri durumundadır. Çok sayıda höyüğü de içinde barındıran bu alanda, doğal güzelliklerle bezeli kültürel bir tura çıkabilirsiniz. Diyarbakır Bismil gezilecek yerler sıralamasında yer alan Üçtepe Höyüğü, Asurlular’dan izler taşır.

Tarihi Surların Ardında: Diyarbakır Çevresinde Gidilebilecek Yerler Nelerdir?

Diyarbakır çevresindeki tarihî bir tura eşlik eden pek çok keyifli aktivite de bulunur. Bölgede yer alan doğal güzellikleri yakından deneyimlemek için sevdiklerinizle piknik yapmayı tercih edebilirsiniz. Diyarbakır gezilecek piknik yerleri arasında, bölgedeki Kent Ormanı ilk sıralarda gelir. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak için Kulp İlçesi’ndeki Geliye Goderne Şelalesi’ne de ulaşabilirsiniz. Oldukça zengin bir ekosisteme sahip olan bu alanda huzurlu anlara kendinizi bırakabilirsiniz. Etkileyici manzaralara kendinizi bırakmak için Diyarbakır Eğil gezilecek yerlerine de göz atabilirsiniz.

Mardin ve Diyarbakır’ın Ortasında: Zerzevan Kalesi

Tarihinin Asur Dönemi’ne dayandığı düşünülen Zerzevan Kalesi, pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çok sayıda alandan oluşan bu kale, Diyarbakır gezilecek tarihi yerlerinin de başında yer alır. Çeşitli kültür ve inanç öğelerini bünyesinde barındıran bu eşsiz alan, günümüze dek korunarak gelmeyi de başarır. Keyifli bir kültür turuna çıktığınızda, Zerzevan Kalesi’ni de listenize ekleyebilirsiniz.

Kış Tatillerinin Adresi: Karacadağ Kayak Merkezi

Diyarbakır araç kiralama seçeneğinin sunduğu en güzel yanlardan biri de şehrin çevresindeki eğlenceli aktiviteleri deneyimleme şansıdır. Şayet tatiliniz kış dönemine denk geliyorsa sevdiklerinizle keyifli vakit geçirmek için Karacadağ Kayak Merkezi’ni tercih edebilirsiniz. Genellikle Kasım ayının sonlarına doğru açılan bu alan, yaklaşık 4 ay boyunca hizmet vermeye devam eder. Tatilinizden renkli kareler biriktirmek için gezi planınıza bu alanı da ekleyebilirsiniz.

Huzura Doğru Seyahat: Hazar Gölü

Yılın tüm yorgunluğunu üstünüzden atıp huzurlu bir ortamda doğayı dinlemek istediğinizde gidebileceğiniz en uygun alanlardan biri de Hazar Gölü’dür. Tektonik bir göl olma özelliği taşıyan bu alanda, sıcak havaların avantajından yararlanarak kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz. Bu esnada sizi kucaklayan doğal ortam ise huzuru derinden hissetmenizi destekler niteliktedir. Berrak suyuyla doğal bir yüzme havuzu gibi duran Hazar Gölü de Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerler arasındaki en keyifli seçeneklerden biri olmayı başarır.

Garenta ile Araç Kiralayarak Diyarbakır’da Kültürel Miraslara Tanıklık Edin!

Garenta’da sunulan avantajlı araç kiralama seçenekleri sayesinde Diyarbakır’da arabayla gezilecek yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Konforlu bir araç, şehri keşfederken özgür olmanızı da sağlar. Geniş araç filosu içinden yapacağınız seçimlerle arzu ettiğiniz rahatlığa kavuşabilirsiniz. Garenta’da sunulan aylık ya da günlük araç kiralama seçenekleriyle özgür ruhunuza uygun şekilde hareket etmeniz de mümkün olur. Tatil sürenize göre tercih edeceğiniz Diyarbakır günlük araç kiralama alternatifleri, şehrin dilediğiniz bölgelerine konforlu bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Bölgeye uçakla gelenler için de ulaşım konusu önem taşır. Bu aşamada Diyarbakır havalimanı araç kiralama alternatiflerine göz atarak rahatlık elde edebilirsiniz. Garenta’daki Diyarbakır araç kiralama fırsatları sayesinde şehrin kendine has dokusunu yakından deneyimleyebilirsiniz.


.

;