MENÜ

Batı Karadeniz’in Güzeli: Zonguldak Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nin en güzide şehirlerinden. Oldukça güzel bir liman kenti olan Zonguldak, ülkemizin Karadeniz ülkeleri ile yaptığı deniz ticareti açısından da kritik bir öneme sahip. 

 

Jeopolitik öneminin yanı sıra geçmişi, doğal güzellikleri ve kültürel değerleri ile de görülmeye değer bir yer olan Zonguldak, Batı Karadeniz’in cennet köşelerinden biri konumunda. 

 

Maden kaynakları ile ünlü olan bu şehir; Gökgöl ve Cehennemağzı mağaraları, gölleri, plajları, doğası ve yöresel mutfağı ile ilham verici bir durak. Bu yazımızda sizi oksijeni bol, doğası eşsiz Zonguldak’a götüreceğiz. Hazırsanız yolculuğa çıkalım ve Zonguldak gezi rehberine birlikte göz atalım.

 

Zonguldak Nerede? 

 

Zonguldak Nerede

Kaynak

Karadeniz Bölgesi’nin batı tarafında yer alan Zonguldak; doğuda Karabük, güneyde Bolu, batıda ise Düzce ile komşu. Hava durumu açısından da dört mevsimin en güzel şekilde yaşandığı şehir, özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde harika bir canlılığa sahip olur. Peki, doğal ve tarihi güzellikleriyle parlayan Zonguldak’a ulaşım nasıl sağlanır? 

 

Zonguldak’a Nasıl Gidilir? 

 

Zonguldak'a Nasıl Gidilir

 

Karadeniz’in yük taşımacılığı için kullanılan önemli liman kentlerinden biri olan Zonguldak’a kara yolu ve demir yolu ile kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Zonguldak; İstanbul’a 328 km, Ankara’ya 273 km, Karabük’e ise 75 km uzaklıkta bulunuyor. 

 

Yöresel lezzetlere ve nefes kesen bir doğaya sahip olan Zonguldak’a ulaştıktan sonra araç kiralama yapmak ve bölgenin tadını doyasıya çıkarmak da oldukça çekici.

 

Şimdi, Zonguldak’ta gezilecek yerleri inceleyelim.

 

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler 

 

Zonguldak Gezilecek Yerler

 

Kültürel çeşitliliğini ve tabiat dokusunu koruyan Zonguldak, ziyaretçilerine birbirinden farklı seçenekler sunar. İşte, Zonguldak’ta görülecek yerler: 

 

  • Gökgöl Mağarası 
  • Filyos Kalesi 
  • Harmankaya Şelaleleri
  • Karadeniz Ereğli Müzesi

 

Gökgöl Mağarası 

 

Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın en özel ve dikkat çekici jeolojik yapılardan biri. Dört kattan oluşan mağara özellikle doğaseverler açısından farklı bir deneyim sunuyor. Kollarıyla birlikte toplam uzunluğu 3350 metre olan Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın mutlaka görülmesi gereken köşelerinden biri.

 

Damlataş birikimi yönünden de son derece zengin ve verimli olan Gökgöl Mağarası’nın 350 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Mağaranın içinde nefes kesen sarkıtlar, travertenler ve dikit sütunlar yer alıyor. 

 

Gökgöl Mağarası’na Nasıl Gidilir?

 

Zonguldak’ın Üzülmez bölgesinde bulunan Gökgöl Mağarası, şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta yer alıyor. Bu nefes kesici güzellikteki özel mağaraya D750 yolu üzerinden yaklaşık 20 dakikada ulaşmak mümkün. 

 

Filyos Kalesi 

 

Filyos Kalesi

Kaynak

Tarihi Filyos Kalesi’nin Romalılar tarafından yapıldığı düşünülüyor. Geçmişi oldukça eskiye dayanan bu kale, Zonguldak’ın denize hakim bir noktasında tüm ihtişamıyla dikiliyor. Yapımında iri taşlar kullanılan kale, heybetli ve yıllara meydan okuyan görünümüyle dikkat çekiyor. 

 

2003 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore ettirilen Filyos Kalesi, Zonguldak’ta bulunan Helenistik döneme ait en önemli eserlerden.

 

Filyos Kalesi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan bu gösterişli yapı, şehir merkezine 30 km uzaklıkta yer alıyor. Kaleye Zonguldak-Çaycuma yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Harmankaya Şelaleleri

 

Harmankaya Şelaleleri

 

Zonguldak’ın eşsiz güzelliklerinden biri olan Harmankaya Şelaleleri, 3 farklı şelalenin birleşiminden oluşuyor. Göz alıcı bir orman arazisi içeriside bulunan şelalelere patika bir yoldan ulaşım sağlanıyor.

 

Doğaseverler açısından ilham verici ve hayli ilgi çekici bir durak olan Harmankaya Şelaleleri, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Ayrıca bölgedeki yürüyüş parkuru boyunca buraya özgü birçok endemik bitki türüne de rastlayabilirsiniz. 

 

Harmankaya Şelalelerine Nasıl Gidilir?

 

Harmankaya Şelaleleri, Zonguldak merkeze oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Şehir merkezine 12 km mesafede bulunan bu şelalelere, Ahmet Kışlalı Caddesi üzerinden yaklaşık 20 dakikada ulaşabilir ve eşsiz bir maceraya atılabilirsiniz. 

 

Karadeniz Ereğli Müzesi 

 

Ereğli Müzesi

Kaynak

Halil Paşa Konağı olarak da anılan Karadeniz Ereğli Müzesi, II Abdülhamid zamanında sancak beyi olan Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yaptırılmış. 3 katlı kagir bir yapı olma özelliği taşıyan konak, Roma dönemine ait binalardan toplanan ve antik malzemelerle oluşturulan cephe süslemeleriyle göz alıyor. 

 

Bir dönem ortaokul ve kız meslek lisesi olarak da kullanılan konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiş ve 1998 yılında müze olarak açılmış. 

 

Karadeniz Ereğli Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan müze, şehir merkezine yaklaşık 48 km uzaklıkta yer alıyor. Bir tarihe tanıklık edebileceğiniz bu müzeye D010 yolu üzerinden 50-55 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Bu önerimiz ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Manzaralarıyla Nefes Kesen Güzergahlar: Karadeniz’deki Kamp Alanları içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN