MENÜ

Zeki Müren’in İzinde: Bursa – Bodrum – İzmir Yolculuğu

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kaynak

 

Bırakın bu sefer yollar sizi yeni yerler keşfetmeye değil, renkli ve muhteşem bir hayatla tanışmaya götürsün. Müziği takip ederek Sanat Güneşi’nin hayatına tanıklık edin. Yolculuk rehberiniz ise hayatının dönüm noktası olan mekanları tanıtacak Zeki Müren olsun. “Güneş”in doğduğu yerden yani Bursa’dan Bodrum’a, oradan da İzmir’e kadar size rehberlik etsin. Ama önce yol hazırlıklarını yapın. Aracınız ve Spotify Türk Sanat Müziği listeniz hazırsa artık yola çıkıyoruz. Karşınızda Zeki Müren.

 

İşte Benim Zeki Müren

 

Sanat güneşi sizi önce Bursa’ya çağıracak. Hem de şu sözlerle: “Saygıdeğer dinleyicilerim, 1931 yılının 6 Aralık Cuma sabahı Bursa’da doğmuşum. İyi halt etmişim.” Rehberinizi takip ederek Bursa’ya vardıysanız gözlerinizi kapama ve müziği takip etme zamanı. Çünkü Zeki Müren, Zehretme Bana Hayatı Cananım gibi ilk şarkılarını bu tarihi şehrin sokaklarında yazdı.

 

İlk Durak: Bursa

 

bursasin-tarihi-evleri

 

“Tophane mahallesindeki Ortapazar Caddesi’ne, 30 numaralı evimize gidelim en iyisi.” sözünü takip ederek Sanat Güneşi’nin doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği sokakları adımladıysanız o birbirinden sıcak eski konaklarını da görmüşsünüz demektir. Rehberiniz çocukluğunu yad ederken siz de Tophane Parkı’na, muhteşem şehir manzarasını izlemeye gidin. Tophane Parkı’nda ulu çınar ağaçlarının altında çayınızı yudumladıktan sonra Tophane Saat Kulesi, Saltanat Kapısı ile Osmangazi ve Orhangazi türbelerini de gezebilirsiniz. Artık öğlen olmak üzere… Bu seferlik meşhur iskenderden vazgeçin ve Zeki Müren’in gençlik yıllarının bir kısmını geçirdiği Hünkar Köşkü’nün yakınında bulunan Hünkar Köşkü Sosyal Tesislerinde bir yemek molası verin.

 

Uludağ

 

uludağ-kayak-pisti

 

Gezinizde ilk gününün sonuna gelirken Uludağ’ın parlak gökyüzüne bakarak yorgunluk atabilirsiniz. Siz Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar şarkısını dinleyedurun, Sanat Güneşi de size Uludağ’ı anlatsın: “Size dünyanın ve Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Uludağ’dan bahsedeceğim. Yorgun vücutlara zindelik, aşık kalplere de taptaze bir heyecan veren Uludağ gecelerini ancak görenler bilir… Bütün bir senenin yorgunluğunu birkaç günde dinlendirmek ne güzel şey.”

 

İkinci Durak: Bodrum

 

bodrum-kalesi-ve-bodrum-manzarasi

 

Bodrum Paşası olarak tanınan ve son yıllarını bu bölgede geçiren Zeki Müren, ilk olarak 1967 yılında Bodrum’a geldi. Siz de rehberinizin izinde buraya geldiyseniz önünüzde taş mimariye sahip Bodrum evleri uzanıyor demektir. Gerisini Bodrum Paşası’ndan dinleyin: “Bodrum’un karşısındaki Karaada’da bir mağaranın içinde sıcak su kaynıyor ve bir havuz ile denize karışıyordu. Orada su, haliyle ılık ve gözlerle cilde çok şifalı gelen maddelerle doluydu. Hem bol bol yüzdük hem de kırmızı çamurundan yüzümüze maske yaptık.” Bodrum merkeze 7,7 km mesafede bulunan Karaada Koyu’nda yüzmenin keyfini yaşadıktan sonra Bodrum Kalesi de sizi bekliyor olacak. Söz yine rehberinizde:“Bodrum’un tarihi kalesi, zihnimize ömür boyu perçinlendi. Aman Allahım; o ne hazine, o ne eserler. Dünyada eşi bulunmayan ‘Denizaltı Eserleri Müzesi’ memleketimiz için ne büyük nimettir. Zevkten ve heyecandan ürpererek müzeyi gezdik.”

 

Biraz Hüzün

 

Yolculuğunuzun akışını biraz nostalji ile bölmeye ne dersiniz? Mevsime göre yanınıza denize girmek için mayolarınızı ya da gün batımını seyretmek için sıcak içeceğinizi alarak Bardakçı Koyu’na gidin. Fonda Zeki Müren çalarken biraz gözlerinizi kapayın ve Bodrum Paşası’nın sık sık gittiği Bardakçı Koyu’nda zaman geçirin. Ardından hayatının bir bölümünü geçirdiği evini, yani şimdiki haliyle Zeki Müren Müzesi’ni ziyaret edin.

 

Son Durak: İzmir

 

izmir-saat-kulesi

 

Gezinizin son durağı ise İzmir. İzmir Fuarı, Zeki Müren’in ilk sahne aldığı yer. Işıltılı ve döneme meydan okuyan kostümleri, T podyum kullanmak gibi Klasik Türk Müziği dinleyicisine sunduğu yeniliklerle akıllarda yer eden Sanat Güneşi, yine bu şehirde hayata veda etti. Zeki Müren, hayatının son yıllarında şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı sebebiyle 6 yıl boyunca sahneden uzak kaldı. Ta ki TRT İzmir Stüdyosu’nda kendisi için hazırlanan ödül gecesine katılana kadar. Ödül gecesi kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

 

Bu renkli ve biraz da hüzünlü yolculuğun sonuna gelirken rehberinizin size son bir sözü var: “Çok yorgun, uykusuz bir ömür tükettim. Hepsi size helal olsun.”

 

Nasıl Giderim?

 

Zeki Müren’in izinde çıkacağınız bu yolculuğa isterseniz Bursa’dan isterseniz de son durak olan İzmir’den başlayın. Garenta şubelerinden kiralayacağınız araçla bu lokasyonlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Bursa’ya gitmek için aracınızla Yenikapı-Bursa feribotunu kullanabilirsiniz. Bursa’dan başlayıp tüm lokasyonları aracınızla gezmek içinse Bursa Nilüfer’den kiralayacağınız araçla şehri gezdikten sonra E881 karayolu üzerinden 329 km mesafedeki İzmir’e ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz de Bodrum Milas Havalimanı veya İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçtuktan sonra bu havalimanlarında bulunan Garenta şubelerinden aracınızı kiralayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Doğayla baş başa geçireceğiniz bir güne neleri sığdırabilirdiniz? Peki; 2000’e yakın bitki türünün yer aldığı bir açık hava müzesini, tertemiz…

INSTAGRAM'DAN