MENÜ

Yolculuk Ege’ye: İstanbul’dan İzmir’e Nasıl Gidilir?

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul’dan bir süreliğine kaçmak isteyenlerin en gözde duraklarından olan İzmir, gezip görülecek yerleri ve birbirinden güzel koyları ile yaz mevsiminde keyifli bir yol macerası arayanların kesinlikle düşünmesi gereken rotalardan biri. “İstanbul’dan İzmir’e nasıl gidilir?” diye merak ediyorsanız deniz kokulu bir yolculuk için hazırlanın. İstanbul’dan yola çıkıp Bursa ve Balıkesir’i geçtikten sonra Kazıkbağları köyünde denizi selamlayıp İzmir’e varacağız.

 

İstanbul-İzmir Arası Kaç km?

 

istanbul-izmir-arasi-kac-km

 

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafe, en kısa yoldan gidildiğinde 472 km. Bu iki şehir arasında üç farklı rota üzerinden yolculuk yapılabiliyor. E881 karayolu üzerinden Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak gittiğinizde ortalama 80 km/s hızla 6 saat içerisinde İzmir’e varabiliyorsunuz. “İzmir’e yaklaştığımda sahil yolundan devam edeyim.” dediğinizde mesafe 515 kilometreye çıkıyor ki yazımızda bu rotayı ele alacağız. Bandırma’ya feribotla gidip oradan İzmir’e ulaşmaya çalışırsanız da mesafe 561 km’ye çıkıyor. İzmir’e varış süreniz ise ortalama 80 km/s ile yolculuk yaptığınızda 10 saate yükseliyor.

 

İstanbul’dan İzmir’e Nasıl Gidilir?

 

 

İstanbul’dan İzmir’e gitmek istiyorsanız seçebileceğiniz üç rota olduğundan bahsettik. Tekirdağ üzerinden feribot kullanmayı düşünmediğiniz sürece Osmangazi Köprüsü’nü kullanmanız ve O-5 (Otoyol 5) üzerinden devam ederek E881 istikametinden devam etmeniz gerekecek. Deniz kokulu bir yolculuk için Balıkesir’e vardıktan sonra E881 yolundan saparak E87 kara yolu üzerinden devam edeceğiz.

 

İstanbul-İzmir Yol Notları

 

istanbul-izmir-yol-notlari

 

  • İstanbul-İzmir yolu arasında ücret ödenmesi gereken noktalar var. İstanbul Avrupa Yakası’ndan yola çıkacak bir sürücü, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve rotasına göre Osmangazi Köprüsü’den geçerken geçiş ücreti ödemeyecek. Ayrıca O-4 ve O-5 yolları da ücrete tabii. Otoyol ücretleri için buradan bilgi alabilirsiniz.
  • İstanbul-İzmir yolu, her sınıf araç için uygun. Düzenli bakım yapılan bu yolda sürüş, kesinlikle keyifli bir deneyim.
  • İstanbul-İzmir yolu üzerinde birçok dinlenme tesisi ve yakıt istasyonu var.
  • Yolculuk süresini 3,5 saate indirecek olan İzmir-İstanbul Otoyolu için çalışmalar devam ediyor.

 

İstanbul-İzmir Yolu Üzerinde Görülebilecek Yerler

 

istanbul-izmir-yolu-uzerinde-gorulebilecek-yerler

 

İstanbul’dan İzmir’e arabayla giderken görülecek yerleri merak ediyorsanız yolu uzatabilececeğiniz çok fazla durak olduğunu belirtelim. Antik zamanlardan kalma tarihi yerler, cumhuriyetimizi simgeleyen anıtlar, insana huzur veren doğal alanlar ve yepyeni lezzetler denenip insanlarla tanışılacak köyler… İstanbul’dan İzmir’e giderken Bursa ve Balıkesir çevresinde görülebilecek birçok ilçe var. İzmir’e varmadan önce de deniz kıyısı boyunca birçok sevimli köy ve kasaba göreceksiniz. Hangisinde vakit geçirmek istiyorsanız artık karar size kalmış!

 

Gemlik, Bursa

 

bursa-gemlikte-ziyaret-edilebilecek-yerler

 

Doğasıyla insanı mest eden ilçelerden biri olan Gemlik, zeytinlikleri ile pek ünlü. Buradan geçerken bagaja birkaç tane zeytinyağı atabilirsiniz. Gemlik’te kıyı boyunca iç açıcı deniz manzaraları sizi bekliyor.

 

Gemlik’te gezilecek yerler bakınıyorsanız Aytepe çevresini ziyaret edebilirsiniz. 1356 yılında şehit düşen Kara Ali Paşa’nın anıt mezarının bulunduğu Aytepe, Gemlik’teki en güzel mesire yerlerinden biri olarak doğa tutkunlarını kendine çağırıyor. Burada ayrıca lezzetli yemeklerle karnınızı doyurabileceğiniz bir de restoran var. Aynı zamanda çevrede piknik yapılacak yerler de bulunuyor.

 

Eskikaraağaç, Karacabey, Bursa

 

ulubat-golu-eskikaraagac-karacabey-bursa

 

İzmir yolu üzerindeyken birkaç saatliğine yoldan sapmak isteyen maceraperestler, Eskikaraağaç köyünü rotalarına ekleyebilir. Günümüzde çok az kişinin yaşadığı bu doğa harikası yer, 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından “Avrupa Leylek Köyü” unvanına layık görülmüş. Eskikaraağaç köyü, bu açıdan Türkiye’nin ilk leylek gözlemi yapılan yeri konumunda. Burada kuşları görebileceğiniz bir gözlem evi bulunuyor.

 

Ulubat Gölü’nün kıyısında sessiz sakin bir köy olan Eskikaraağaç’ta her mayıs ayı “Leylek Festivali” yapılıyor. Bu dönem içerisinde köye uğrarsanız kuşları seven insanlarla sosyalleşeyebilirsiniz. Göl kıyısında piknik yapıp doğa manzaraları eşliğinde dinlenmek isteyenler, bu köyde aradıklarını bulacaklar.

 

Bergama, İzmir

 

akropolis-antik-kenti-bergama-izmir

 

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Bergama, özellikle antik kentiyle İstanbul-İzmir yolu üzerinde görülmeye değer bir rota. Bergama Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Bergama, antik zamanların sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanlarından Akropol ve MS 2. yüzyıl dolaylarına tahihlenen Kızıl Avlu ile tarihi yerlerde gezinmeyi sevenlerin unutamayacağı bir rota olacak.

 

Bergama’nın merkezine indiğinizde ise eski Bergama evlerini görmek için sokaklara dalabilirsiniz. Burada sosyal medya için harika fotoğraflar çekilebiliyor. Ayrıca Bergama Müzesi, ilçenin tarihini merak eden kültür aşıklarını bir araya getiriyor. Denize girmek isteyenler, Bergama’dan yolu biraz daha uzatarak Dikili’ye doğru yol alabilir. Sahil boyunca uzanan yeme-içme alanlarında, deniz kokusunun tadını çıkaran birçok gezgin, hem dinleniyor hem de karnını doyuruyor.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN