MENÜ

Yola Çıkmadan Önce Aracınızın Gösterge Panelini Tanıyın

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Aracın kontağını çevirmek ve gösterge paneline bakmak, evden çıkmadan önce yapılan son kontrol gibi. Acaba ihtiyacım olan her şey yanımda mı? Bir anlık duraksamadan sonra aracın panelindeki tüm ışıklar onayladıysa yollar sizindir. Peki, bu renkli ışıklar ne anlama gelir? Ya aracında bir arıza ya da eksik varsa? Şimdi hepsine birlikte göz atalım, araç ikaz lambalarının anlamlarını öğrenelim ve hiçbir aksilik sizi bulmasın.

 

Gösterge Paneli İşaretleri ve Anlamları

 

araba-gosterge-paneli

 

Gösterge paneli ikaz ışıkları, araçlara göre bazı farklılıklar gösterebilir. Aracınızın gösterge panelinde görülebilecek en yaygın uyarı ve bilgilendirme ışıkları şunlardır:

 

Akü Şarj İkaz Işığı

 

aku-ikaz-isigi

 

Akü şarj ikaz ışığının yanması, aracınızın çok yakında tüm elektrik gücünü kaybedebileceği anlamına gelebilir. Çünkü arabanın gösterge panelinde bu ışığın yanması, pil voltaj seviyesinin normalin altında olduğunu veya şarj sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Anahtarınızı kontağa taktıktan sonra kontak dönmüyorsa akünüz bitmiş olabilir. Eğer seyir halindeyken akü ikaz lambası yanarsa öncelikle aracınızı emniyetli bir alana park edin ve aracınızın kaputunu açın. Motor bölümünde kopmuş bir kayış veya bir parça tespit ederseniz çekici çağırın ve yetkili servis yardımı alın. Bu alternatör kayışında ya da akü terminallerinde bir arıza olduğuna işaret edebilir.

 

Fren İkaz Işığı

 

fren-ikaz-isigi

 

Fren ikaz ışığının yanması fren hidroliği seviyesinin düşük, park freninin açık veya kilitlenme önleyici ABS sisteminin arızalı olduğunu işaret edebilir. Fren ikaz ışığı yanıyorsa önce el freninin devrede olup olmadığını kontrol edin. Fren hidroliği seviyesinin yeterli olduğundan emin olun. Tüm bunlar normalse fren sıvısı kaybına bağlı olarak yanmadığından emin olmak için yetkili servisle görüşebilirsiniz.

 

Motor Soğutma Suyu / Hararet İkazı

 

motor-sicaklik-uyarisi

 

Motor hararet göstergesinin yanması,motorunuzun aşırı ısındığını veya soğutma sıvısı seviyesinin düşük olduğunu ifade eder. Ayrıca aracın hatalı bir soğutma suyu sıcaklık sensörüne sahip olduğuna işaret ediyor da olabilir. İkaz lambaları arasında bışık yanıyorsa motorun hasar görmesini önlemek için aracınızı çalıştırmamalı ve yetkili servis desteği istemelisiniz.

 

Motor Yağı Basıncı İkazı

 

motor-yagi-ikaz-lambasi

 

Motor yağı basıncı ikaz ışığı, yağ basıncı sensörü tarafından düşük yağ basıncı tespit edildiğinde yanar. Düşük motor yağı seviyesi, motor yağı basıncında bir kayıp veya hatalı bir motor yağı basınç sensöründen kaynaklanabilir. Böyle bir durumda motor yağı seviyesi ve basıncı kontrol edilmelidir.

 

Egzoz / Emisyon İkazı

 

egzoz-uyari-isigi

 

Araç gösterge panelinde egzoz/emisyon ikaz lambasının yanması, egzozda veya genel olarak motorun çalışmasında bir arıza olduğunu ifade eder. Motorun durmasına neden olabilir. Egzoz/emisyon ikaz lambası yandığında aracınızı yetkili servise götürmeniz tavsiye edilir.

 

Kızdırma Bujisi İkazı

 

buji-ikaz-lambasi

 

Araç ikaz lambaları arasında nadiren yanan kızdırma bujisi ikaz lambası, aracınızın bujisinde bir sorun olabileceğine işaret eder. Yetkili servis aracılığıyla kolaylıkla çözülebilen bir arızadır.

 

Hava Yastığı İkazı

 

airbag-uyarisi

 

Hava yastığı ikaz lambası yanıyorsa hava yastığı veya hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğu için yetkili servisle temasa geçmeniz tavsiye edilir.


Emniyet Kemeri İkazı

 

kemer-ikaz-lambasi

 

Emniyet kemeri takılı değilse emniyet kemeri ikaz lambası yanar. Ayrıca yeni model arabalarda emniyet kemeri ikaz sesi de bulunur. Aracınız, emniyet kemerini takıp kendinizi güvende tutmanız gerektiğini hatırlatır.

 

Düşük Yakıt Göstergesi

 

dusuk-yakit-uyarisi

 

Düşük yakıt ikaz ışığı, aracın yakıtının az olduğu konusunda sizi uyarır. Yakıt ışığının yanması, depoda kalan yakıt miktarına göre araçtan araca değişir.


Lastik Basınç Sensör Işığı

 

lastik-basinc-uyarisi

 

Aracınızın bir veya daha fazla lastiğinin basınç seviyesi düşükse lastik basınç sensörü ışığı yanar.. Aracınızın lastiğinin kaç PSI/bar olması gerektiğine kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz. Bu bilgi bazı araçlarda şoför kapısı arasında da bulunabilir. Araç lastiğini şişirmek için bir benzin istasyonuna uğrayabilirsiniz.

 

Kapı İkaz Işığı

 

kapi-ikaz-lambasi

 

Kapı ikaz ışığı, araç kapılarından birinin açık kalması ya da kapı kilit düğmelerinden birinin arızalanması durumunda yanar.

 

Gösterge paneli, aracınızın durumu hakkında sizi bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Bir gösterge lambasının ne anlama geldiğinden emin değilseniz ya da araç ikaz işaretleri ve anlamları hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız aracınızın kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.

 

Bonus: İkaz Işığı Renkleri Ne Anlama Gelir?

 

Renkleriyle kolayca ayırt edilebilen üç gösterge paneli ışığı vardır: Kırmızı, sarı/turuncu ve yeşil/mavi. Bu renkler, trafik sinyal ışıklarına renk ve anlam bakımından benzer. Kırmızı, potansiyel bir güvenlik sorununu veya ciddi bir problemi gösterir ve aracı mümkün olan en kısa sürede durdurmanız gerektiği anlamına gelir. Göstergedeki sarı/turuncu ışıklar, genellikle bir şeyin onarılması veya kısa bir süre içerisinde bakımının yapılması veya dikkatle çalıştırılması gerektiğini ifade eder. Yeşil ve mavi gösterge ışıkları ise genellikle bir sistemin açık olduğunu veya çalıştığını gösterir. Özellikle uzun yola çıkmadan önce araç bakımı yaptırmanız ve araba arıza işaretlerini göz ardı etmemeniz önemlidir.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN