MENÜ

Yol Hikayesi Arayanlar İçin: Yavaş Seyahat

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Tatilin bütün detaylarını planladınız ve her şey yolunda gitti. Ama eve ya da işe döndüğünüzde ters giden bir şey var. Ne bu yorgunluk? Hadi öyleyse geriye saralım. Tatili dolu dolu geçirmek için biraz koşturdunuz mu yoksa? Yoğun tempolu, 5 günde 7 şehir turlarını bırakın ve farklı bir tatil anlayışına yer açın. Tatil programınızı kendiniz yapın, şehrin dışındaki gizli cennetlere ulaşabilmek için aracınızı kiralayın ve istediğiniz yerde durup mekanın keyfini çıkarın. Hazırsanız başlıyoruz. Karşınızda yavaş seyahat!

 

Nedir Bu Yavaş Seyahat?

 

Bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yavaş seyahatin diğer tatillerden temel farkı size yerel yaşamın bir parçası olma fırsatı sunması. Yavaş seyahatte hangi maceraların sizi beklediği hakkında hiçbir fikriniz yoktur. Gideceğiniz yerde yapacaklarınızı adım adım planlamadan kendinizi yolculuğun sürprizli akışına bırakırsınız. Daha önce tanımadığınız yöre insanıyla keyifli zaman geçirebilir, yerel mutfağın şaşırtıcı lezzetlerinden tadabilir ya da ilk defa duyduğunuz yerel eğlencelere katılabilirsiniz.Peki, yavaş seyahatin hakkını vermek için neler yapmalısınız?

 

Yeni Deneyimlere Açık Olun

 

agactan-elma-toplamak

 

Öncelikle birçok yerde karşınıza çıkan “mutlaka görülmesi gereken yerler” listelerini bir kenara bırakın. Çünkü bu yerler çok popüler ve turistik noktalardır genellikle. Turist yoğunluğundan uzak lokasyonlar seçin. Kendinize şehrin ara sokaklarında kaybolma hakkı tanıyın. Sokakların hangi hikaye ve renklerle dolu olduğunu yürümeden bilemezsiniz. Bol bol yürüyün ve bırakın hikayeler sizi bulsun. Hatta sokaklarla da sınırlı kalmayın. Bir tarlada gün boyu çalışın ve tatlı yorgunluğunuzu, dalından kopardığınız meyveleri yerken atın.

 

“Neleri Kaçırdım?” Diye Düşünmekten Kaçının

 

Tatil süreniz kısıtlıysa bir ya da iki yeri gezin. Bir mekanda daha uzun süre konaklayarak o yere ait daha fazla ayrıntıyı yakalayın. Eski gezi alışkanlıkları ile bir şeyleri kaçırdığınızı düşünebilirsiniz. Tersine bir şeyleri tam olarak yaşamak üzeresiniz. Evet, gittiğiniz yerle bağ kurarak düzinelerce anlamlı anı biriktirebilirsiniz. “Hayattan zevk almak için yapılması gerekenler nelerdir?” diye kendinize sorun ve bu sorunun cevabını seyahatinizde yaşayarak keşfedin.

 

Her şey Dahil Tatillere Ara Verin

 

Her şey dahil tatilleri tercih etmeden de konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Otelde açık büfe yemek yerine yöreye özel lezzetler sunan bir restoran tercih edin. Eğlenmek için de otele dönmeyi değil, gittiğiniz yerde yapabileceğiniz farklı aktiviteleri araştırın. Pazarları ve küçük dükkanları dolaşın; hiçbir alışveriş merkezinin sunamayacağı, bölgeye özel ürünlerden satın alın.

 

Teknolojiyi Evde Bırakmayın

 

Yavaş bir tempoya girmeniz, teknolojiden tamamen kopmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yolculuğu kolaylaştıran birçok mobil uygulama var. Tek yapmanız gereken, teknolojiye ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek. Couchsurfing ya da Airbnb gibi uygulamalar aracılığı ile kendinize kalacak yer bulurken şehrin sakinleriyle tanışma ve eğlencelerine katılma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

 

Bize Ne Getirdin?

 

yol-hediyesi-vermek

 

Hediyelik eşya dükkanlarına uğramak ve yolculuk dönüşü hediye almak da tatillerin rutin bir parçası. Bu sefer sizin getirdiğiniz hediyeler hiç olmadığı kadar renkli olacak. Yerel esnafın yaptığı şimşir kaşık, evini sizinle paylaşan birisinin verdiği bileklik veya gülümseten pek çok hatıra… Yolculuk dönüşü anlatacağınız şeyler de bir o kadar çeşitlendi.

İnsanlarla temas ettiğiniz, yerel lezzetlerle ziyafet çektiğiniz ve birbirinden unutulmaz maceralara adım attığınız bir tatilin sonuna geldiniz. Yolculuk dönüşü yanınızda yorgunluğu değil, renkli hatıraları getirdiniz. Öyleyse şimdi anlatma sırası sizde!

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN