MENÜ

Yeni Nesil, Araç Satın Almak Yerine Neden Araç Kiralamayı Tercih Ediyor?

Yolda
7 Dakikalık Okuma Garenta

İnsan kaynakları literatürüne göre X kuşağı, 1965-1979 arasında doğanları kapsıyor. Y kuşağı ise 1980 ile 2000 yılları arasında doğanları ifade eden bir kavram. Bu kuşak, X kuşağından farklı olarak “milenyum kuşağı” ya da “internet kuşağı” olarak da adlandırılıyor ve ülkemizin nüfusunun yaklaşık %30-35’lik bir bölümünü oluşturuyor. Teknolojiyi bir hayat tarzı olarak kabul eden ve çok kültürlü şekilde global yaşamaya özen gösteren bu nesil, geleneksel alışkanlıklardan da uzaklaşıyor.

 

Y jenerasyonun oluşturduğu yeni kültür biçimi, iş hayatındaki kariyer tercihlerine de yansıyor. Milenyum gençliği günlük rutinlerden hoşlanmıyor ve yeni kariyer hedefleri doğrultusunda hareket etmeyi seviyor. Bu sebeple de araç ya da ev gibi şeyler satın almak yerine kiralamayı tercih ediyor. Y kuşağının belirlediği trendleri merak ediyorsanız ve zihninizde yer alan “Araç kiralamak mı, satın almak mı?” ya da “Araç kiralamak karlı mı?” gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımız tam size göre.

 

Araç Kiralamak mı, Satın Almak mı?

 

gencler-araba-kiralamayi-tercih-ediyor

 

Y kuşağının kariyer anlamındaki beklentileri ve istekleri, diğer kuşaklara göre ciddi şekilde farklılaşmış durumda. Bu kuşak için başarılı olarak tanımlanmanın yolu seyahat etmekten, ekstrem sporlar yapmaktan, girişimci olmaktan geçiyor. Eşyalara değil deneyimlere yatırım yapmak istiyorlar ve esnek şekilde hareket edebilmeyi talep ediyorlar. Coğrafi, bireysel ve ekonomik özgürlük, bu kuşak için olmazsa olmazlardan sayılıyor. O yüzden bir şeyler satın alarak borçlanmak istemiyorlar.

 

Bu kuşağın kariyer rotası, bir şirkette uzun yıllar çalışarak yükselmek yerine şirketler arasında geçiş yaparak yükselmek şeklinde oluyor. Forbes’ta yayınlanan bir araştırmaya göre Y kuşağındaki çalışanlar bir firmada ortalama 3 yıl süreyle kalıyor. 2025 yılına gelindiğinde işgücünün büyük bir bölümünü Y jenerasyonu oluşturacak ve bu kuşağın değerleri ile ihtiyaçları, iş hayatına yön verecek. Stabil bir yaşam yerine aksiyon dolu bir hayatı tercih eden bir kuşak için de araba, ev gibi şeylere sahip olmak, hareket kabiliyetini kısıtlayan bir durum.

 

Araç Kiralamak Avantajlı mı?

 

araba-kiralamak-ne-kadar-avantajli

 

Psikologların son yıllarda yaptığı araştırmalara göre yeni nesil, mutluluk ve iyi hissetme olgusunu arıyor. Bir şeylere sahip olma isteği Y kuşağında genel olarak değişmiş durumda. Teknolojik yenilikler, dijitalleşen dünyanın sunduğu alternatifler ve sosyal medyadaki trendler, tüketici davranışlarını baştan aşağıya değiştirdi. Bir şeyleri satın alma ihtiyacı eskiden olduğu kadar gerekli görülmüyor.

 

Özellikle otomotiv sektöründeki inovatif düşünceler ve hayatımızı saran mobil uygulamalar, Y kuşağının tercihlerinin değişmesinde etkili oldu. Artık bir aracı satın almak yerine ihtiyaçlar doğrultusunda uzun dönem araç kiralamak, aylık araç kiralamak ya da Moov by Garenta’da olduğu gibi istediğin saat kadar araç kiralamak çok daha cazip durumda. Araç kiralama alanındaki yenilikler ve bir aracı istediğiniz süre boyunca kiralayabilme rahatlığı varken bir araca sahip olmanın getirdiği yükümlülükler, Y kuşağında karşılık bulmuyor.

 

Deneyimler Hayata Yön Veriyor

 

araba-satin-almak-yerine-seyahate-cikmak

 

Sosyal olarak aktif bir hayatınızın olması sizi her açıdan besler. Yeni insanlarla iletişim kurmak, birçok arkadaşınızın olması, sosyal ortamlarda aranan ve hayatı merak edilen bir karakter olmak sizi daha mutlu bir insan yapabilir. Yeni nesil açısından da iletişimde olduğu arkadaşlarının sahip olduğu arabalar, evler ya da eşyalar önemli bulunmuyor. Bunları merak etmiyorlar ya da sorgulamıyorlar.

 

Y kuşağının hayat algısı açısından çıkılan Avrupa gezilerini, Güney Asya’daki kudretli dağlarda yapılan yürüyüşleri ya da Afrika’da çıkılan safarileri anlatmak daha manalı ve daha havalı. Yaratıcı fikirlere önem veren ve deneyim odaklı hayatlar yaşamayı tercih eden bir jenerasyon açısından bu yeni kültür anlayışı çok daha fazla keyif veriyor. “Deneyimler ve anılar kalıcıdır, diğer her şey ise geçicidir.” fikriyle hareket ediyorlar.

 

Y Neslinin Sürücü Profili Nasıl?

 

y-neslinin-surucu-profili

 

Eski yönetim biçimlerine karşı çıkan özgürlükçü bir nesil olan Y nesli seyahat etmekten hoşlanıyor, ama yollarda olmayı seven bu kuşak için düşük maliyet öncelikli konulardan biri. O yüzden sıfır araba sahibi olmak yerine seyahat edecekleri rotalar doğrultusunda araç kiralamayı tercih ediyorlar. Eski jenerasyonlar şimdiki kadar kolay seyahat edemediği için bir yerden bir yere giderken özel araçlarını kullanmak istiyorlardı, ama günümüzdeki konforlu alternatifleri göz önünde bulundurunca sadece seyahatlerde kullanmak için araç sahibi olmak, modası geçmiş bir olgu halini aldı. Üstelik bugün satın alınan sıfır model otomobilde yer alan teknolojilerin bir iki yıl içinde yenilerinin çıkacağını bilmek de otomobil kiralamayı daha cazip kılıyor. Böylece sadece yeni bir kiralama sözleşmesi ile en yeni teknolojilere sahip olmak mümkün hale geliyor.

 

Mesela çift olarak yakın bir zamanda Güney’e doğru bir “roadtrip” yapmayı planlıyorsunuz ve yollarda iyi hissetmenizi sağlayacak sportif çok amaçlı bir araca ihtiyacınız var. Garenta’nın filosundan Kia Stonic 1.4 Elegance Auto SRF ya da benzeri bir aracı 1 haftalığına cazip fiyatlarla kiralamanız mümkün. Ancak bu aracı 0 olarak satın almaya kalksanız ödemeniz gereken tutar hayli fazla. Tabi aracı satın alırken yapacağınız, Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko Sigortası, Motorlu Taşıt Vergisi gibi masraflar da cabası. Tüm bu masraf kalemlerini hesaba kattığınızda ihtiyaçlarınız ve zevkleriniz doğrultusunda araç kiralamak çok daha uygun, çok daha mantıklı bir hal alıyor.

 

YORUMLAR

  • hasan köse

    büyükşehirde yaşayınca araç kiralamak insana daha avantajlı geliyor

  • kazım

    aynen öyle araç kiralamak bazen daha avnatjlı oluyor ben araç kirlayacağım zaman genelde peugeotun binek araçlarını tercih ediyorum

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN