MENÜ

Yeni Başlayanlar İçin Araç Park Etme Pratikleri

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Eğer büyük ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız araba park etmek, tahmin ettiğinizden daha zor olabilir. Özellikle çiçeği burnunda sürücüler, araç park etmek konusunda endişelerini gidermekte güçlük çekebilirler. Bu endişe sadece park yeri bulmayı kapsamaz, “Araba nasıl park edilir?” sorusu da bununla ilgilidir. Park etmek, tıpkı araç kullanmak gibi deneyim kazandıkça tam olarak öğrenilen bir durum olsa da araç park etme tekniklerini bilip bu süreci hızlandırabilirsiniz. İşte, farklı tekniklerle kolay araç park etmenin yolları:

 

Paralel Park Etme Tekniği

 

 

Kaynak

 

Sürücüleri park etme konusunda en çok düşündüren şey, paralel park etme tekniğidir. Arka arkaya sıralanmış iki araç arasındaki boşluğu bulduğunuz an, bu tekniği kullanabilirsiniz. Yani bu tekniğe iki araç arasına park etme tekniği de denilebilir. İşte geometri dersinde sorduğumuz, “Hocam bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” sorumuzun karşılığı. Geometri ile arası hiç iyi olmayanlar için de biz bu tekniği açık açık anlatalım.

 • İki aracın arasına park edeceğiniz boşluğu belirleyin.
 • Arkanızda kalacak araçtan arabanızı uzaklaştırın. Arka lastiklerinizi, önünüzde kalan diğer otomobilin arka tamponuyla hizaladığınızdan emin olun.
 • 45 derecelik bir açıya gelene kadar yavaş şekilde boşluğa girin ve durun. (Arkadaki aracın plakasını yan aynadan görüyorsanız 45 derecelik açıyı yakalamışsınız demektir.)
 • Her iki tarafta da makul miktarda boş alan bulunduğundan emin olmak için aracınızın sol ve sağ taraflarını kontrol edin.
 • Direksiyonu tam tersi şekline döndürerek aracınızı düz konuma getirin.
 • Bu park etme stilinde yavaş ve sakin olmak önemlidir. Gözünüz daima dikiz aynasında olmalı.
 • Ayağınız daima fren pedalının üzerinde veya yakınında olmalıdır. Gazı mümkün olduğunca az kullanacaksınız.
 • Eğer yan tarafınızda bir kaldırım varsa, bu kaldırıma 30 cm’den daha uzak olmamaya, ön ve arkada bulunan araçların kolayca çıkabilmesi için mesafe bırakmayı unutmayın.
 • Sıra geldi iki araç arasında park edilen arabayı park yerinden çıkarmaya. Arkanızdaki arabaya dokunmadan, geri geri gelin. Sinyalinizi verip yol eğer müsaitse, direksiyonunuzu çıkış yönüne çevirin ve devam edin.

 

Geri Geri Park Etme

 

 

Geri geri park etmek genellikle otoparkta kullanacağımız bir park etme biçimi. Geri geri park etmek, parkın içinde hareket halinde olan araçları görmemizi ve çevre trafiğine hakim olmamızı sağlar. Bu park tekniğinde çıkış da oldukça kolaydır. Geri geri park etmenin püf noktaları için küçük bir inceleme yapalım.

 

 • Arkanızda bir araba varsa, o araca yol vererek geçmesine izin verin. Aynı şekilde size doğru araç geliyorsa da bu kural geçerlidir.
 • Direksiyonunuzu çevirin ve aracınızı dik konuma getirin.
 • Aracınızı her iki şeridin merkezine yakınlaştırın.
 • Aynalar yardımıyla geri geri gidin. Aynalar dışında emniyet kemerinizi çözerek, arka camdan da yararlanabilirsiniz. Ancak önceliğiniz aynalar olmalı.
 • Geri döndüğünüzde tekerleği düzleştirin ve aynaları son bir kez kontrol etmeyi unutmayın.
 • Park ederken size ait olan bölümün ortasına park etmeniz gerekir. Çizgilere eşit uzaklıkta park etmezseniz iki yanınızdaki arabaların kapıları açılmayabilir.
 • Yerdeki veya işaretler üzerindeki “tek yönlü” talimatların farkında olun ve konumunuzu ona göre belirleyerek park yerinden çıkışınızı doğru şekilde planlayın.

 

Düz Park Etme (Dik Park Etme)

 

 

Ve düz park etme… Araba park etme teknikleri arasında neredeyse tüm sürücülerin en sevdiği ve en sorunsuz park etme şeklidir. Şehir hayatında çok mümkün değildir ama bu düz park etme tekniğinin çok kullanışlı olması gerçeğini değiştirmez. Dikey park etme teknikleri olarak da geçen bu işlem için, arabayı ön kısmında hedeflediğiniz noktaya sokabilmeniz yeterli. Bu teknikle park ederken yanınızda araç varsa mesafeye dikkat edin. Her iki taraftaki arabanın kapısının açılıp açılmayacağını kontrol etmelisiniz.

YORUMLAR

 • cngzedm58

  Valla bende Peugeot 3008 var, araç teknolojileri sayesinde çok ama çok rahat parkediyorum. Yok böyle rahatlık.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN