MENÜ

Marmara Denizi’nin Kıyılarında: Yalova Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Yalova, Marmara Denizi’nin güney kıyısında yer alan bir şehir. Küçük bir sahil kasabasını anımsatan ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bölge; İstanbul, Bursa ve Kocaeli’yi birbirine bağlayan önemli bir geçiş güzergahı.

 

İşlek bir güzergahta bulunan kent, 1995 yılına kadar İstanbul’a bağlı bir kazaymış. Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en küçük şehri unvanına sahip bölge, turistik özellikleri ve tarihi ile de öne çıkan bir yer. 

 

Aynı zamanda Yalova, termal su kaynakları ve kaplıcaları ile de hayli meşhur. O yüzden burası Türkiye’deki termal turizm cennetlerinden biri. Bu nedenle bu yazımızda sizi Yalova’ya doğru götüreceğiz. Haydi gelin, Yalova rehberine beraber göz atalım. 

 

Yalova Nerede?

 

Yalova Nerede

 

Yalova, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda yer alıyor. Samanlı Dağlarının kuzey eteklerine kurulmuş olan şehir, Kocaeli ve Bursa ile komşu. Güneyinde Gemlik Körfezi bulunan Yalova, ülkemizdeki önemli kavşak noktalarından birisi. 

 

Geçmişi oldukça eskiye uzanan bölge, tarihi ve kültürel dokusuyla olduğu kadar doğal güzellikleri ile de ilham verici bir yerdir. Peki, Yalova’ya ulaşım nasıl sağlanır?

 

Yalova’ya Nasıl Gidilir?

 

Yalovaya Nasıl Gidilir

 

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Yalova’ya, ülkemizin farklı bölgelerinden kara yolu ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Termal kaynakları, plajları ve Cumhuriyet döneminin sembol yapıları ile adından bahsettiren bölgeye özellikle İstanbul’dan ulaşmak çok kolay. 

 

Yalova araç kiralama seçeneğini değerlendirmek ise huzur veren yapısı ile dikkat çeken bu şehri kolay bir biçimde gezmek için oldukça önemli.

 

Yalova’ya nasıl ulaşılacağından da bahsettiğimize göre dilerseniz Yalova’da gezilecek yerleri inceleyelim. 

 

Yalova’da Gezilecek Yerler

 

Yalovada Gezilecek Yerler

Kaynak

Zengin bir tarihe ve keyif veren doğal güzelliklere sahip Yalova, Türkiye’nin özel duraklarından. Kültür meraklıları için ayrı, doğa tutkunları için ayrı çekicilikte bir yer olan Yalova’da başlıca görülmesi gereken duraklara bir göz atalım.

 

Yürüyen Köşk

 

Yürüyen Köşk Yalova

 

Yürüyen Köşk; Yalova’nın simge yapılarının başında geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle 1929 yılında yaptırılan köşk, Yalova sahilinde bulunuyor. 

 

Millet Çiftliği’nin içinde yer alan köşkün hikayesi de hayli enteresan. 1930’da çınar ağacının dalı, köşkün çatısını engellemeye başladığı için görevliler Mustafa Kemal Atatürk’ten çınar ağacını kesmek için izin istiyor.

 

Mustafa Kemal Atatürk ise bu eski ve ihtişamlı çınar ağacının dalının kesilmesi yerine binanın raylar yardımıyla yana doğru kaydırılmasını talep ediyor. Böylece köşk “Yürüyen Köşk” ismini alıyor. 2006 yılında belediye tarafından onarılan köşk, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

 

Yürüyen Köşk’e Nasıl Gidilir? 

 

 

Yalova’nın sahil tarafında yer alan Yürüyen Köşk’e D575 yolu üzerinden 10 dakika civarında ulaşmak mümkün.

 

Yalova Atatürk Köşkü

 

Yalova Atatürk Köşkü

Kaynak

Atatürk Köşkü, Yalova’daki bir başka sembol yapı. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle 1929 yılında inşa edilen köşk, Atatürk’ün yaz aylarını geçirdiği ve çalışmalarını sürdürdüğü yerlerden biriydi. 

 

Tarihsel açıdan da önemli olan bu köşkte; Serbest Fırkanın kuruluşu ve Yerli Malı Haftası gibi kararlar alınmış. 1984 yılında restore edilen köşkte, Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarını görmek mümkün. 

 

Yalova Atatürk Köşkü’ne Nasıl Gidilir? 

 

 

Yalova Atatürk Köşkü’ne, Yalova Termal Yolu ya da D575 üzerinden yaklaşık 25 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Erikli Yaylası 

 

Erikli Yaylası Yalova

Kaynak

Erikli Yaylası, Yalova’daki doğal güzelliklerin başında geliyor. Doğa tutkunu gezginlerin sıklıkla uğradığı yaylada; göller, şelaleler ve tertemiz bir hava sizi bekliyor. Denizden yaklaşık 600 metre yükseklikte bulunan Erikli Yaylası, doğa ile baş başa kalmak ve huzura kavuşmak için harika bir yer. 

 

Buraya geldiğinizde yürüyüşler yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca belirtmekte yarar var; burası aynı zamanda bir kamp alanı. Dolayısıyla kamp malzemelerinizi yanınızda getirerek burada kamp yapabilirsiniz. 

 

Erikli Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

 

Erikli Yaylası, Yalova merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi Yalova – Armutlu Yolu üzerinden 50 dakika civarında alabilirsiniz.

 

Karaca Arboretumu

 

Karaca Arboretomu

Kaynak

Karaca Arboretumu, Türkiye’nin ilk özel arboretumu olma özelliğine sahip. 1948 yılında Hacı Halil Karaca tarafından kavaklık yapılmak üzere alınan bu arazi, 1970’li yıllarda oğlu Hayrettin Karaca tarafından dünyanın farklı köşelerinden getirilen bitki ve ağaçlarla donatılmış. 13.5 hektar araziye yayılan bu özel arboretumda 7 bin civarında değişik bitki türü bulunuyor.

 

Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya gibi farklı kıtalardan getirilen değişik bitki türlerini görmek ve keşfetmek isterseniz burası tam size göre! 

 

Karaca Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

 

 

Karaca Arboretumu, Samanlı Köyü içerisinde yer alıyor. Yalova merkeze yaklaşık 7 km uzaklıktaki bu özel alana Ömer Faydalı Caddesi üzerinden 10-15 dakikada ulaşılabiliyor.

 

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız İstanbul Yakınlarındaki Tatil Yerleri: Kaçamak Zamanı yazımıza geçebilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN