MENÜ

Yağmurlu Havada Keyifli ve Güvenli Sürüş İçin Öneriler

Yolda
3 Dakikalık Okuma Garenta

Yağmur’dan korunmanın en iyi yolu kesinlikle özel aracınızla seyahat etmek. Fakat yağmur, şiddetine göre görüş mesafenizin kısalmasına ve zeminin kayganlaşmasına neden olabilir. Bu yüzden yağışsız havalara nazaran daha dikkatli olunmasında yarar var. Yağmurlu havalarda araba kullanmanın püf noktalarına değindiğimizde oluşturduğu trafik dışında aslında bu durumun çok da sıkıntı vermeyeceğini görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken birkaç noktaya dikkat etmek.

 

Görüş Yeteneği İçin Havalandırmadan Yararlanın

 

Silecekler, görüş kabiliyetinizi kaybetmemeniz için çok önemli. Silecek suyunun yeterli olduğundan emin olmalısınız.  Bunun yanında, camlarınızın buğulanmaması için havalandırmayı doğru kullanmalısınız. Klimalı araçların neredeyse tamamında ön camlar için buğu çözme fonksiyonu sunuluyor. Bu fonksiyonu kullanarak camlarınızdaki buğuyu birkaç saniyede yok edebilirsiniz. Bunun yanında iç mekan yüksek ısıda olmamalı. Isınan hava yükseleceği için havalandırmayı ayaklara vermek camlarda olumsuz bir etki yaratmaz.

 

Ani Direksiyon Hareketleri ve Şerit Değişikliklerine Dikkat

 

 

Sürücüler için en tehlikeli anlardan birisi yağmurun ilk yağmaya başladığı zamanlardır. Toz birikintileri yağmur suyuyla birleşir ve yol kayganlaşabilir. Bu yüzden ani direksiyon hareketlerinden, gaza ve frene gereğinden fazla basmaktan kaçının. Önünüzdeki araçları sollarken ya da şerit değiştirirken mutlaka sinyallerinizi kullanın. Ani şerit değiştirmelerinden kaçının. Unutmayın, yağmur yağdığında aracınızın yol tutuş mesafesi karakter değiştirir.

 

Takip Mesafesini Ayarlayın

 

Yağmur yağarken yol tutuşu güçlü olmayacağı için takip mesafenizi ayarlamalı ve bu mesafeyi korumalısınız. Islak zeminde araç kullanırken önünüzdeki araçla olan takip mesafenizi mutlaka 2 saniyenin üzerine çıkartın. Sadece kendiniz için değil, diğer araçların görüşü sizin görüş yeteneğinizden daha kısıtlı olabilir. Diğer sürücülerin sizi fark etmesi için mümkün olduğunca araçlara yaklaşmamaya çalışın.

 

Doğru Oturma Pozisyonunu Yakalayın

 

Direksiyon ayarı ve oturma pozisyonu yağmurlu havalarda araç kullananlar için oldukça önemli bir konu. Direksiyon tutuşu 9:15 olarak ayarlayın ve iki elle direksiyonu tutun. Ayrıca dik oturmaya da dikkat edin. Görüş mesafenizi kısıtlayacak veya dikkatinizi dağıtacak oturma pozisyonlarından uzak durmalısınız.

 

Suda Kızaklama Yapmaktan Uzak Durun

 

 

Su birikintilerinden geçmek size keyif verebilir fakat bunun tehlikeli bir tercih olduğunu belirtmeliyiz. Su birikintileri aracınızın direksiyon hakimiyetini zayıflatır. Kızaklama sonucu direksiyon tepkileriniz geçersiz olabilir. Su birikintilerinden yavaşça geçmeniz etrafınızdaki yayaların da ıslanmamasını sağlar. Yani hem güvenli sürüş hem de trafik etiği açısından bu önemli bir konu.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN