MENÜ

Virajlı Yollar Bizden Sorulur

Yolda
3 Dakikalık Okuma Garenta

Sürücülerin bazıları keyifli sürüşün olmazsa olmazı olarak görse de kabul edelim, virajlı yolda araba kullanmak zordur. Virajlar, aracın dengesini bozmayı kolaylaştıran ve ağırlık transferinin yaşandığı yerlerdir. Fakat viraja, doğru açı ve doğru hızla girmek sizi başarıya ulaştırır. Dolasıyla virajlı yollar kabus olmaktan çıkıverir. Peki ama nasıl? Virajlı yolda araç kullanma aşamalarını tek tek ele aldık. İşte adım adım yapabilecekleriniz:

 

Viraja Girmeden Önce

 

Viraja girmeden önce hızınızı düşürmek, bu konuda atacağınız ilk adım olmalıdır. Dünyada bilinen en yaygın virajda araç kullanma tekniği olan “slow in-fast out” yani “yavaş gir hızlı çık” her şeyi özetliyor. Bu taktiğin açılımı şu: Viraja girmeden önce hızı düşürmek ve virajdan çıkarken hızlanmak. Bunun için viraja girmeden önce hızınızı düşürmek çok önemli. Bunu yapmayı atladığınızda, viraj esnasında sürekli frene basmak durumunda kalır ve yolun dışına çıkmak gibi durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Yani viraja, hız düşürerek, aracın lastiklerinin yere tam olarak tutunabileceği şekilde, mümkün olduğunca dıştan girmek idealidir. Aracınızın yol tutuşu güçlü ya da güçsüz olsun, mutlaka bu taktiği kullanmalısınız.

 

Viraj Dönerken

 

 

Virajı dıştan dönmek esas konudur. Bu durumu, sağa dönülen virajlarda yolun soluna yanaşarak, sola dönülen virajlardaysa yolun sağına yanaşarak çözebilirsiniz. Viraja zaten yavaş girmeniz gerektiğini söylemiştik. Viraj esnasında fren yapmanız, sürüş dengenizi bozacaktır. Eğer hızınız yeterince düşük değilse gerekli vitesle hızı düşürmenizde fayda var. Eğer frene bastıysanız frenden ayağınızı çekerek debriyaja basın. Viraj esnasında hızlanmayı unutun. Gaza sadece çıkışlar esnasında hafifçe yüklenebilirsiniz. Viraj dönerken arabanın ön tarafının kayması da sık görülen bir durumdur. Bu durumda, aracınız istediğiniz istikamete dönmez. Hemen ayağınızı gaz pedalından çekmeli ve aracın dönmesini beklemelisiniz. Çünkü gaza veya frene bastığımızda araç yine viraj dışına doğru gitmeye devam edecektir.

Viraj içindeyken karşı yönden araç gelip gelmediğine dikkat edin ve viraj genişliğinizi buna göre ayarlayın. Viraj esnasında iki eliniz de direksiyonda olmalı. Direksiyon saat “dokuz on beş” şeklinde tutulursa direksiyona hakim olma şansınız da artar. Ayrıca bu esnada şeridinizde kalmayı da asla ihmal etmemelisiniz.

 

Virajdan Çıkış

 

Viraja girmek ve viraj dönmek kadar önemli diğer nokta da virajdan nasıl çıkılacağını bilmektir. Sabit ve uygun hızla girdiğiniz virajın iç bölümündeyken virajın uzak olan dış noktasını hedeflemelisiniz. Son adım olarak direksiyonu düzelttikten sonra araca kontrollü bir şekilde gaz vererek çıkabilirsiniz.

Bir virajın daha üstesinden geldiniz, keyifli yolculuklar…

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN