MENÜ

Uzun Yol Şakaya Gelmez: Şehirlerarası Yolculuklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Kendi aracınız yada kiraladığını aracınız ile yola çıkmaya karar verdiniz. Uzun bir yolculuktan sonra harika planladığınız harika tatile kavuşacaksınız. Hal böyle olunca yolculuk yapmak da çok zevkli. Fakat şehirler arası yolculuk bunlara rağmen yorucu ve dikkat isteyen bir iş. Yolculukta yaşayacaklarınızın tatil planlarınızı gölgelememesi için yolculuk öncesi ve esnasında yapacaklarınıza bir göz atmanızda fayda var.

 

Lastikler Önemli

 

otomobil-lastikleri

 

Unutmayın aracın yerle bağlantısını sağlayan tek şey, lastikler. Bunun için lastiklerin sağlam olması çok önemli. Yüksek hızlarda sürüş ve ani duruşlar yapabildiğimiz için bu gibi hareketleri kaldırabilen lastiklerin bulunması bir tür uzun yol şartı. Yeterli lastik basıncı aracın yola tutunmasını ve aracın yolda rahat hareket edebilmesine yardım eder. Yola çıkmadan önce lastiklerinizin hava basıncını mutlaka test edin. Uzun yolda başınıza gelen lastik patlama vakaları için yedek bir lastik bulundurmayı unutmayın ve kendinize mutlaka şunu sorun “Lastik nasıl takılır?”. Yola çıkmadan önce lastik takmanın inceliklerini bir araştırın.Aracınız kiralık ise bu konuları düşünmeyin ve Yol Destek Hattı’nı arayarak onların yardımını alın.

 

Motor Kontrolleri

 

Yol boyunca açık olacak motor, uzun yola çıkmadan önce bakım gerektiren bir ayrıntı. Araç uzun süre çalışacağından motor her zamankinden daha fazla performans gösterecek. Bunun için yağ tüketimi daha fazla olacak. Sahip olduğunuz ya da günlük olarak kiraladığınız araçla yola çıkmadan önce motorun yağını kontrol edin. Yağ oranı eksikse ya da rengi her zamankinden farklıysa yağ değişimi yapılması gerekiyor.Kiraladığınız araç zaten bu kontrollerden geçmiş olacak fakat siz yine de bu durumu bir gözden geçirin.

 

Uykunuzu Almış Olun

 

Uykusuzluğun ve yorgunluğun trafik kazalarına neden olduğu bilindik bir gerçek. Ne kadar usta şoför olursanız olun, uykusuzluk ve yorgunluk sürüş performansınızı etkiler. Uzun yola çıkmadan önce uyku rutininizin dışına çıkmadan uykunuzu almanız gerekiyor. Gece yola çıkmayı planlıyorsanız ve uyumanız mümkün değilse yolculuk esnasında ekstra dikkat etmeniz gerekenler var. Eğer gözleriniz yorgunluk hissiyle açılmakta zorlanıyorsa ve başınız giderek ağırlaşıyorsa hemen mola verin. Molada temiz hava alın ve kahve için. Sakız çiğnemek, hareketli müzikler dinlemek ya da yol arkadaşlarıyla konuşmak diğer uykusuzlukla başa çıkma yöntemleri arasında. Özellikle yanınızdaki yol arkadaşınıza bu gibi durumlarda gerçekten ihtiyacınız var. Eğer tek başınıza yola çıkmış ve uykusuzluk her geçen dakika daha da artıyorsa, yola devam etmeyin ve arabanızı en uygun yere çekip 1-2 saat kadar şekerleme yapın.

 

Sık Sık Mola Verin

 

uzun-yolculuk

 

Sadece uyku değil, uzun süren yolculuklarda sabit ve hareketsizlikten dolayı ayaklarda şişmeler, sırt ve belde rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden harekete ihtiyacınız var. Uzmanlar her 2 saatte bir en az 10 dakika ara vermenizi tavsiye ediyor. Mola vermek çevredeki doğal ve tarihi güzellikleri daha net fark etmenizi sağlayacaktır. Molada yiyeceğiniz yemeklere dikkat edin. Ağır ve yağlı yiyecekler midenizi rahatsız edebilir.

 

Rahat Kıyafetler

 

Uzun yolculuklarda en önemli şeylerden biri konforunuz. Bunun için vücudu sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler tercih edilmeli. Pamuklu bir tişört, bol bir eşofman ya da rahat bir etek konfor ihtiyacınızı karşılar. Ayakkabı seçimi de bu konuda çok önemli. Tabanları kalın ve sert ayakkabılar yerine daha hafif ve yumuşak ayakkabılarla ayaklarınızdaki şişme problemlerini hafifletebilirsiniz. Tabii konforlu bir yolculuk için kasları rahatlatan egzersizlerden de yararlanabilirsiniz.

 

Bonus: Harika Bir Çalma Listesi

 

keyifli-yolculuk

 

Uzun yol seyahatleri yorucu fakat çok eğlenceli. Bunu daha eğlenceli hale getirmek isin elinizde. Yolculuğa özel bir çalma listesi hazırlayıp en sevdiğiniz şarkıları bağıra bağıra söylerken yolları aşabilirsiniz. Eğer müzik zevkinize güveniyorsanız kendi listenizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için zamanınız yoksa, hazır playlist’ler bulunduran uygulamaları kullanabilirsiniz. Yolların ruhunu en derininizde hissetmeniz için işte size yollarda bestelenmiş en iyi yol şarkıları.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN