MENÜ

Sudan Gelen Huzur: Türkiye’nin Şifalı Kaplıcaları

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Ülkemiz dünyanın en önemli jeotermal kuşağı üzerinde yer alıyor. Bu nedenle termal kaplıcalar ve mineral sular bakımından oldukça zengin. Şifalı kaynaklar açısından dünyaca ünlü olan Türkiye’nin termal şehirleri de son yıllarda hayli popüler durumda.

 

Bu yazımızda son dönemlerde bir trend halini alan termal turizm kavramına ve Türkiye’deki termal tesislere göz atacağız. Türkiye’nin en iyi kaplıcalarına doğru yola çıkmaya hazır mısınız? Haydi gelin, şifalı sulara doğru gidelim ve ruhen arınalım, zihnen dinginleşelim. Ancak öncelikle termal turizm kavramını biraz detaylandıralım.

 

Termal Turizm: Dinginlik Seni Çağırıyor

 

Termal Turizm

 

Termal turizm ya da diğer ismiyle kaplıca turizmi, yapısında yararlı mineralleri barındıran ve 20 dereceden daha sıcak olan termal suları sağlayan tesislere doğru yapılan seyahatleri kapsıyor. 

 

Termal kaynaklar ve termal sular binlerce yıldır hayatımızın bir parçası konumunda. Persler, Mısırlılar, Romalılar, Vikingler ve Osmanlılar doğal termal suları, alternatif tedavi yöntemi olarak kullanmışlar.

 

Günümüzde termal kaynaklara ulaşımın daha kolay hale gelmesi nedeniyle bu turizm çeşidine olan ilgi de artmış durumda. Alternatif turizm çeşitlerinden biri olarak kabul edilen termal turizm, sudan gelen dinginliği ifade ediyor ve her kesimden her yaştan kişiye hitap ediyor. Gelin, kaplıca sularının izini sürelim ve Türkiye’deki kaplıca tesislerinin en önemlilerine doğru yol alalım.

 

1.Haymana Kaplıcaları

 

Haymana Kaplıcaları

 

Haymana Kaplıcaları; Türkiye’nin en iyi kaplıcaları arasında yer alıyor. Tarihi oldukça eskiye uzanan bu kaplıcaların Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kullanıldığı biliniyor. 

 

Türkiye’nin en iyi termal suyuna sahip olduğu söylenen Haymana, dünya çapında bir üne sahip. Zengin miktarda minerale sahip bölgenin birçok hastalığa şifa verdiği dile getiriliyor. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde destek için önerilen Haymana Kaplıcaları, ülkemizdeki termal durakların başında yer alıyor. 

 

Haymana Kaplıcalarına Nasıl Gidilir? 

 

Haymana Kaplıcaları, Ankara’nın güneyindeki Haymana ilçesinin merkezinde bulunuyor. Ankara’dan bölgeye D260 yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkün. Özel aracınız yoksa araç kiralama seçeneğini de düşünebilir ve kolayca Haymana Kaplıcalarına ulaşım sağlayabilirsiniz.  

 

2.Kozaklı Kaplıcaları 

 

Kozaklı Kaplıcaları

 

Kozaklı Kaplıcaları, Türkiye’nin en çok tercih edilen termal turizm merkezlerinden. Coğrafi konumu dolayısıyla ulaşımı kolay olan bölge, Türkiye’nin tam ortasında yer alıyor. Mineral bakımından hayli zengin bir suya sahip olan Kozaklı Kaplıcaları, sağlık turizmi açısından trend bir bölge olma yolunda hızla ilerliyor.

 

Nevşehir ve Kayseri’ye hayli yakın bir konumda bulunan Kozaklı’yı tercih ederek tatil yapmak isteyen gezginler, Erciyes Kayak Merkezi ve Kapadokya‘yı ziyaret etme şansına da sahip oluyor.

 

Kozaklı Kaplıcalarına Nasıl Gidilir? 

 

Nevşehir’in en uzak ilçesi olma özelliğine sahip Kozaklı, Nevşehir merkeze 85 km mesafede yer alıyor. Nevşehir’den Avanos yolunu kullanarak bölgeye 1 saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgedeki güzellikleri araç kiralama seçeneğinden faydalanarak gezmeniz de mümkün.

 

3.Afyonkarahisar Kaplıcaları 

 

Afyonkarahisar Kaplıcaları

 

Afyonkarahisar, Türkiye’de kaplıca denildiğinde akıllara ilk gelen yerlerden. Bölgedeki termal suyun kalitesi de dillere destan. Ayrıca burada çok sayıda tesis var ve hemen hepsi şehir merkezine yakın konumda. 

 

Çok uzun süredir kaplıcaları ile şifa veren bölge, her yıl binlerce insanı ağırlıyor. Bölgedeki en ünlü kaplıcalar ise Heybeli, Ömer ve Gecek kaplıcaları; aklınızda olsun.

 

Afyonkarahisar’a Nasıl Gidilir? 

 

Afyonkarahisar, İç Batı Anadolu’da yer alıyor. Anadolu’nun önemli geçiş noktalarından biri olan Afyonkarahisar; Eskişehir, Kütahya ve Konya gibi birçok şehirle komşu. Bölgeye İstanbul’dan gelecek gezginler Bilecik-Kütahya yolunu, Ankara tarafından gelecek olanlar ise Polatlı-Sivrihisar yolunu kullanabilirler. 

 

4.Denizli Kaplıcaları 

 

Denizli Kaplıcaları

 

Denizli, sahip olduğu kaplıcalar ve kaynak suları bakımından termal turizmin uğrak noktalarından. Yeraltı kaynakları açısından hayli değerli olan Denizli, Pamukkale Travertenleri ile de dünyaca ünlü.

 

Karahayıt Termalleri, Akköy Çamur Kaplıcaları, Tekkeköy Ilıcaları, Babacık Kaplıcası, Kızıldere Ilıcası ve Yenice Kamara Kaplıcası gibi tanınan termal duraklara sahip olan şehir, dinginleşmek ve şifa bulmak isteyenler için birebir. 

 

Denizli Kaplıcalarına Nasıl Gidilir? 

 

Denizli, Ege ile Akdeniz bölgeleri arasında bulunan turizm merkezlerimizden. Burdur, Afyonkarahisar, Aydın ve Manisa gibi şehirlerle komşu olan Denizli’ye ulaşım için birçok seçenek bulunuyor. Kara yolu ile ulaşılabilen şehire, hava ve demir yolu ile ulaşmak da mümkün. 

 

Yazımızın burada sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız 

İçindeki Doğa Sevgisini Özgür Bırak: Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz….

INSTAGRAM'DAN