MENÜ

İçindeki Doğa Sevgisini Özgür Bırak: Türkiye’nin Kamp Yapılacak En İyi Gölleri

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

“Doğaya derin derin bakın, o zaman her şeyi daha iyi anlayacaksınız.”

 

Albert Einstein 

 

Son yıllarda çevreyi koruyan ve doğal alanlara karşı duyarlı olunan seyahat biçimleri hayli revaçta. Yeşil seyahat, sürdürülebilir turizm ya da ekoturizm gibi kavramlar hayatımızın bir parçası oldu. 

 

Ayrıca sosyal medyanın ve teknolojinin yarattığı olumsuz enerjiden arınmak için doğaya dönmek, kamp yapmak ve farklı deneyimler yaşamak da bir trend halini aldı. Yüksek binalardan, akıllı telefonlardan ve arabalardan uzaklaşarak doğanın içinde kaybolma isteği tekrar canlandı.

 

O yüzden bu yazımızda sizi göl kıyısında kamp yapabileceğiniz rotalara doğru götüreceğiz ve doğanın kalbinde yıldızları hissetmenizi sağlayacağız. Hazırsanız başlayalım, Türkiye’nin kamp yapılabilecek en iyi göllerine doğru yola çıkalım.

 

1.İznik Gölü

 

İznik Gölü Kamp

 

İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin ise en büyük 5. gölü konumunda. Antik çağlarda “Askania” olarak anılan göl, 297 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. 16 kilometre uzunluğundaki dar bir boğazla Gemlik körfezine açılan İznik Gölü’nün çevresi de yüksekliği 1.350 metreye ulaşan dağlarla çevrili. 

 

Bir çöküntü çanağının içinde yer alan İznik Gölü, önceleri Gemlik Körfezi’nin bir uzantısıyken zaman içerisinde körfezden tamamen ayrılmış. Ayrıca gölün etrafında muhteşem çamlık araziler yer alıyor. Yani İznik Gölü çadır kampı için harika bir durak, bizden söylemesi! Buraya geldiğinizde doğaya doyacağınıza emin olabilirsiniz. 

 

İznik Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Bursa sınırları içerisinde yer alan İznik Gölü, Yalova’nın güneyinde bulunuyor. İstanbul’dan özel araçlarıyla gelecek doğaseverler Anadolu Yakası’ndan istikametinde E-80 yolu üzerinden yaklaşık 90 dakikada göle ulaşabilirler. Özel bir aracınız yoksa da size en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama yapabilirsiniz. 

 

2.Yedigöller

 

Yedigöller Kamp

 

Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Yedigöller Milli Parkı, zengin bitki örtüsü ve büyüleyici atmosferiyle dikkat çeken bir kamp rotası. Türkiye’nin en güzel kamp alanları arasında sayılan bölge, eşsiz manzaraları ve heyelan gölleriyle çarpıcı bir güzergah konumunda. 

 

1965 yılında milli park ilan edilen bu özel bölge; doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık ve çadır kampı için çok uygun. Bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl barındıran milli park, tüm güzelliğiyle kamp yapmak için sizi bekliyor! 

 

Yedigöllere Nasıl Gidilir? 

 

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, İstanbul’a 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yedigöllere özel aracınızla E80 yolu üzerinden yaklaşık 4 saatte ulaşmanız mümkün.

 

3.Borçka Karagöl Tabiat Parkı

 

Borçka Karagöl Kamp

 

Borçka Karagöl, Karadeniz’in gizemli güzellikleri arasında bulunuyor. 368 hektarlık bu özel alan, toprak kayması sonucu oluşmuş bir heyelan gölü. Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en kendine has ve gizemli göllerinden birisi olarak kabul edilen Borçka Karagöl’e gittiğinizde unutamayacağınız bir kamp deneyimi yaşayacaksınız.  

 

Borçka Karagöl Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Borçka ilçesinde bulunan Kaynarca Köyü’ne bağlı olan göl, Artvin merkeze 60 km uzaklıkta bulunuyor. Borçka-Maçahel yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz bölgede yolun büyük kısmı asfalt. Dolayısıyla bu yeryüzü cennetine ulaşmak çok zor değil.

 

4.Eğirdir Gölü

 

Eğirdir Gölü Kamp

 

Eğirdir Gölü, Sultan ve Karakuş Dağları arasında yer alan bir tatlı su gölü. Kalker temeli üzerinde bulunan çöküntü oluklarının birleşmesi sayesinde oluşan göl, yeraltından gelen kaynak suları ile besleniyor. 

 

Göller Yöresi olarak bilinen bölgenin merkezi niteliğindeki Eğirdir Gölü, çevresinde bulunan yemyeşil ormanlık alanları ve meyve bahçeleri ile de göz alıyor. 1. Derece Doğal Sit Alanı olan bölgede karabatak, pelikan, flamingo, kuğu, tepeli dalgıç ve balıkçıl türleri yaşıyor. 

 

Eğirdir Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Isparta şehir merkezine yaklaşık 46 km mesafede bulunan Eğirdir Gölü, doğal ortamı ve ışıl ışıl suları ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Eğirdir Gölü’ne ulaşmak isteyen gezginlerin, Isparta merkezden D330 yolunu kullanarak yaklaşık 40 dakika yol almaları yeterli. 

 

5.Köyceğiz Gölü

 

Köyceğiz Gölü Kamp

 

Muğla’nın güneydoğusunda kalan Menteşe bölgesinde yer alan Köyceğiz Gölü, tektonik bir çukurun sularla dolması ve Dalaman Çayı’nın getirdiği alüvyonların, körfezin önünü tıkaması ile oluşmuş.

 

Bölge tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri sebebiyle gezginlerin sıkça uğradığı bir nokta. Ayrıca plankton bakımından zengin olan gölde farklı balık çeşitleri yetişiyor. Ülkemizin önemli doğal miraslarından olan Köyceğiz Gölü’ne geldiğinizde kendinizi sihirli bir ortamda bulacağınıza emin olabilirsiniz. 

 

Köyceğiz Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan göl, Muğla merkeze yaklaşık 65 km uzaklıkta yer 

alıyor. Bölgeye Muğla’dan D550 yolu üzerinden yaklaşık 75 dakikada ulaşmanız mümkün.

YORUMLAR

 • hakan

  sanırım ihtiyacım olan listeyi buldum bazen arkadaşlarla değilde tek başıma kamp yapmak iyi geliyor o zaman bu seferde peugeot 208e kendi ihtiyaçlarımı dolurup güzel bir kampa çıkayım 😀

 • yahya

  çok istiyorum bir göl kenarında kamp yapmak ama ileride arkadaşlarımla hatta peugeot 3008 gibi geniş bir arabaya doluşarak gitmek istiyorum hadi bakalım 😀

 • Aydın

  Hazır Peugeot Rifter’ı da almışken çoluk çombalak bir Yedigöller turu yapmak istiyorum. Seviyorum böyle manzaraları.

 • selim

  bu göleri görüp keyfine varmak lazım bende öyle yapıcam sırayla kamp yapıcam hem de bende peugeot ile gidip kamp yapma taraftarıyım 😀

 • cenk

  herkes arada sırada yapmalı böyle kamplar ben çok yaparım allahtan arkadaşımda peugeot suv varda bazen ikimiz bazen de arkadaşlarla doluşup gidebiliyoruz

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN