MENÜ

Türkiye’nin En İyi Tırmanış Rotaları: Özgürlük Peşinde

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Kaya tırmanışı son yılların en gözde ekstrem sporlarından bir tanesi. Doğayla başbaşa kalmak ve izole olmak isteyen gezginler tarafından tercih edilen bu etkinlik, doya doya adrenalin salgılamak açısından da hayli ilgi çekici. 

 

Özellikle sosyal mesafeye dikkat edilmesi, kalabalıktan uzak durulması gereken dönemlerde, hijyen kurallarına dikkat ederek doğaya gitmek ve enerjinizi kaya tırmanışı ya da trekking gibi aktiviteler yaparak atmak da oldukça cazip.

 

Ancak hatırlatmakta fayda var; kaya tırmanışı teknik bilgi gerektiren ve adrenalin yüklü bir spor. Bu nedenle bu aktiviteyi ya profesyoneller eşliğinde ya da iyi bir eğitim aldıktan sonra yapmak gerekiyor. Gerekli hatırlatmaları yaptığımıza göre Türkiye’nin en iyi tırmanış rotalarına göz atabiliriz. Hazırsanız başlayalım ve dağlara doğru yol alalım!

 

Geyikbayırı: Saklı Bir Cennet 

 

Geyikbayırı TırmanışKaynak

Antalya’nın gizli güzelliklerden biri olan Geyikbarı, hem doğası hem de sahip olduğu dağa tırmanış rotaları ile dikkat çekiyor. Bölge yüzlerce boltlu tırmanış rotasına ev sahipliği yapıyor. Belirlenmiş rotalar da zorluk derecelerine ve eğitim seviyelerine göre ayrışıyor. 

 

Bu bölge yabancı gezginler ve kaya tırmanışçıları açısından da hayli ilgi gören bir yer konumunda. Burada kaya tırmanışına yeni başlamış gezginler ile en usta tırmanışçıları bir arada görmek mümkün. Ayrıca bölgenin coğrafi özellikleri ve iklimi de kamp yapmaya hayli uygun.

 

Geyikbayırı’na Nasıl Gidilir? 

 

Geyikbayırı, Antalya merkeze 27 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafeyi D400 yolu üzerinden yaklaşık 40 dakikada almak mümkün. Eğer özel bir aracınız yoksa bölgeye araç kiralama seçeneğinden faydalanarak da ulaşabilirsiniz. 

 

Kaynaklar: Ege’nin Eşsiz Doğası 

 

İzmir Kaynaklar Tırmanış

 

Kaynaklar; İzmir’in Buca ilçesinde bulunan bir tırmanış parkuru. İçerisinde 200’den fazla tırmanış parkurunu barındıran bölge, Ege’nin keyif veren doğasını sonuna kadar hissedebileceğiniz de bir yer. 

 

Zorluk derecelerine göre farklı farklı rotalara sahip Kaynaklar, geleneksel “Kaya Tırmanış Şenliği” ile de ünlü. Amatör ve profesyonel kaya tırmanışçılarının toplandığı bir yer olan bölge, İzmir’e yakınlığıyla da cazip bir tırmanış merkezi. Ayrıca bölge kamp yapmaya da hayli elverişli. O yüzden buraya gelirken malzemelerinizi ona göre ayarlayın, bizden söylemesi. 

 

Kaynaklar’a Nasıl Gidilir? 

 

Kaynaklar, İzmir merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe E87 yolu üzerinden 30 dakikada alınabiliyor. Bölgeye İzmir merkezden araç kiralama yaparak da ulaşmanız mümkün.

 

Ballıkayalar: Bir Tabiat Harikası 

 

Ballıkayalar Tırmanış

 

İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken Ballıkayalar, Türkiye’nin bilinen en eski kaya tırmanış rotalarından biri konumunda. Bölgede 1970’li yıllardan beri tırmanış yapılıyor. 1995 yılında koruma altına alınan bölge, uzun bir süredir dağ sporları ya da trekking yapmak isteyenler açısından özel bir durak olarak kullanılıyor. 

 

İstanbul’dan kaçmak ve kamp yapmak isteyen gezginler açısından da önemli bir güzergah olan Ballıkayalar, yeşil vadisi ve keyifli manzaraları ile de huzur veriyor. Doğayla başbaşa kalmak için hayli güzel bir yer olan Ballıkayalar’a geldiğinizde; köstebek, keçi, tilki ve farklı kuş türleri ile de karşılaşabilirsiniz, kendinizi şehir hayatının stresinden arındırabilirsiniz. 

 

Ballıkayalar’a Nasıl Gidilir? 

 

Ballıkayalar; Gebze’de yer alan Tavşanlı Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan Gebze’ye doğru özel aracınızla ya da araç kiralama yaparak gittiğinizde Tavşanlı Köyü tabelalarını takip etmeniz Ballıkayalar’a ulaşmanız için yeterli. 

 

Aladağlar: Türkiye’nin Alpleri 

 

Aladağlar Tırmanış

 

Aladağlar; Kayseri, Adana ve Niğde illeri arasında yer alıyor. Tıpkı Ballıkayalar gibi 1995 yılında koruma altına alınan bölge, Milli Park unvanına sahip. Türkiye’nin Alpleri olarak anılan bölge dağcılık sporu ve trekking ile ilgilenen gezginler arasında hayli ünlü bir yer. 

 

Nefes kesen manzaraları ve yaban hayatıyla ilgi çeken bir bölge olan Aladağlar; derin vadileri, eşsiz zirveleri ve tırmanış rotaları ile macera seven ruhlara göre. Özellikle Demirkazık Köyü’ne 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Cimbar Kanyonu’nda özel tırmanış parkurları yer alıyor. Ayrıca bu bölge doğa kampı yapmak isteyen gezginler açısından da hayli ideal.

 

Aladağlar’a Nasıl Gidilir? 

 

Aladağlar bölgesine Adana, Kayseri ya da Niğde üzerinden ulaşabilirsiniz. İsteğinize göre Adana ya da Kayseri’deki araç kiralama seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz ve bölgeye daha kolay şekilde varabilirsiniz. 

 

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Doğa Fotoğrafçılığı İçin Gidilecek Yerler: İçimizdeki Doğa Aşkı Bir Başka içeriğimize geçebilirsiniz. 

 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN