MENÜ

Türkiye’nin En İyi Karavan Kampları: Huzur ve Özgürlük Sizi Çağırıyor

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Karavan kamping çoğunlukla karavan kültürüne tutkun olanların tercih ettiği bir seyahat biçimi. Ancak bu kültür son dönemlerde pandemi koşulları dolayısıyla yaygın bir seyahat türü olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Karavan kampçılığı sayesinde izole bir şekilde gezilebiliyor ve doğanın içinde kamp ateşinin çıtırtısını duyarak yıldızları seyretmek mümkün oluyor. Ayrıca küçük bir ev konforu sağlayan karavanlar, ihtiyacınız olan her şeyi size sunabiliyor. 

 

Üstelik karavan tatili yapmak için bir karavana da ihtiyacınız yok. Karavanla tatil yerleri ya da karavan tatil köyü kapsamında gittiğiniz alanlarda ihtiyacınıza göre karavan kiralama da yapabiliyorsunuz. 

 

Bu nedenle bu yazımızda size Türkiye’deki en iyi karavan kamplarından bahsedeceğiz. Haydi gelin, keyifli bir yolculuğa çıkalım ve karavan kampı rotalarına bakalım. 

 

Kaz Dağları: Cennetten Bir Köşe 

 

Kazdağları Karavan

 

Antik zamanlarda “İda Dağı” olarak anılan Kaz Dağları; Biga Yarımadası’nın en yüksek bölgesi olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda ülkemizin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, doğası ile büyüleyen bir kamp alanı. 

 

Doğal güzelliklerin sonunun gelmediği bu bölge, binlerce yıl boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış masalsı bir durak. Homeros’un dünyaca ünlü İlyada destanında da geçen bölge, 21.300 hektarlık bir alana yayılan görkemli bir yer. Ayrıca bölgenin içerisinde “milli park” statüsünde olan ve 1994 yılından beri korunan özel bir alan da mevcut.

 

Yeşil ile mavinin buluştuğu bu destansı durağa gelerek hem herkesten uzakta izole olabilirsiniz hem de doğa ile bütünleşebilirsiniz. Buradaki Hızır Kamp’a bakmanızı da tavsiye ederiz. 

 

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Kaz Dağları; Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde yer alıyor. Çanakkale şehir merkezine 150 km uzaklıkta bulunan bölgeye D550 yolu üzerinden yaklaşık 3 saatte ulaşılabiliyor. İstanbul – Kaz Dağları arası mesafe ise yaklaşık 405 km ve 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte Kaz Dağlarına varılabiliyor. Özel aracınız yoksa da İstanbul araç kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. 

 

Olimpos: Doğanın Kalbinde

 

Olimpos Karavan

 

Olimpos, ülkemizin yeryüzü cennetlerinden biri. Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı olan bölge, özgür ruhlu ve doğasever gezginlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Ayrıca burası tarihi açıdan da hayli önemli. Burada bulunan Olimpos Antik Kenti, zamanında Likya Birliğini oluşturan 6 şehirden birisiymiş.

 

Likya Yolu üzerinde bulunan bölge, kamping açısından olduğu kadar trekking rotaları içinde de oldukça değerli. Olimpos aynı zamanda dünyaca ünlü caretta carettaların ülkemizdeki yavrulama bölgelerinden biri. 

 

Buraya geldiğinizde hem dilediğiniz gibi kamp yapabilir hem de el değmemiş bir plajın tadını çıkarabilir, civardaki antik kentleri gezebilir ve etraftaki harika koyları keşfedebilirsiniz. Çıralı ve Yanartaş’a da özellikle uğramanızı tavsiye ederiz. 

 

Olimpos’a Nasıl Gidilir? 

 

Olimpos, Antalya’ya 85 km mesafede yer alıyor. D400 yolu üzerinden Olimpos’a yaklaşık 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da Antalya araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. 

 

Köyceğiz Gölü: Kamp Tutkunlarının Gözdesi 

 

Köyceğiz Köyü Karavan

 

Köyceğiz; Muğla’nın ilçelerinden biri. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan bölge, birçok uygarlıktan izler taşıyor. Ege ile Akdeniz’in kesiştiği noktada yer alan Köyceğiz, birçok tarihi ve doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor.

 

Bölgede yer alan Köyceğiz Gölü, kamp tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği güzergahlardan. Muğla’nın güneydoğusunda kalan Menteşe bölgesinde yer alan Köyceğiz Gölü, tektonik bir çukurun sularla dolması ve Dalaman Çayı’nın getirdiği alüvyonların, körfezin önünü tıkaması ile oluşmuş.

 

Plankton bakımından zengin olan gölde birçok balık çeşidi yaşıyor. Ülkemizin doğal miraslarından biri olan Köyceğiz Gölü’ne geldiğinizde kendinizi nefes kesen bir ortamda bulacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Köyceğiz Gölü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bulunan göl, Muğla merkeze yaklaşık 65 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye Muğla’dan D550 yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkün. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa da Muğla araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. 

 

Datça: Masmavi Bir Deniz 

 

Datça Karavan

 

Datça; ülkemizin en güzel ve sihirli köşelerinden. Yunanistan’a bağlı Simi Adası’nın karşısında bulunan bölge, antik kentleri ve birbirinden harika koyları ile gezginleri cezbeden bir yer. Datça’nın hemen dışında bulunan Aktur Çadır ve Karavan Kampı ise doğaseverlerin popüler durakları arasında. 

 

Aktur Çadır ve Karavan Kampı çam ağaçlarıyla kaplı müthiş bir doğal alan. Buraya geldiğinizde denizin maviliği ve berraklığı gözlerinizi alabilir. Mavi bayraklı koylarıyla meşhur olan bölge, kamp yapmak için ülkemizdeki en uygun köşelerden.

 

Datça’ya Nasıl Gidilir? 

 

Datça, Muğla’ya yaklaşık 120 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi D550 yolu üzerinden 2.5 saatte almak mümkün. 

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’de Yoga Kampı Yapılan Yerler: Huzur Veren Rotalar içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN