MENÜ

Türkiye’nin En Güzel Trekking Rotaları: Doğayla Kucaklaşmanın En Keyifli Yolu

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Trekking; doğayla kucaklaşmanın ve kendinizi yenilemenin en keyifli yöntemlerinden biri. Dağların, vadilerin ve ormanların arasından geçerek uzun soluklu yürüyüşler yapmak, ruhani bir detoks gibi.  

 

Ne kadar şanslıyız ki Türkiye, tarihi atmosferlerin doğayla bütünleştiği ve sihirli anların yaşanabileceği trekking rotalarına sahip. Yoğun iş temposundan, hızlı geçen zamandan, kirli havadan ve kalabalıktan şikayet ediyorsanız bu rotaları deneyimleyerek yaşadığınız tüm stresten arınabilirsiniz. 

 

Bu yazımızda sizin için Türkiye’nin en güzel trekking rotalarından bahsedeceğiz ve doğanın iyileştirici etkisini hissetmenizi sağlayacağız. Yürüyüş batonu, sırt çantası ve gerekli malzemeler hazırsa haydi çıkalım yola! 

 

Likya Yolu: Dünya Çapında Bir Güzellik

 

Likya Yolu Trekking

 

Likya Yolu; batıda Muğla’nın Köyceğiz ilçesi, kuzeyde Burdur’un Gölhisar ilçesi ve doğuda Antalya arasında kalan bölgeyi kapsıyor. İsmini de eski zamanlarda burada yaşamış olan Likya medeniyetinden alıyor.

 

Toplam uzunluğu 500 km’yi aşan bu yol; sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en uzun trekking rotalarından biri olarak dikkat çekiyor. Antik zamanlardaki göç yollarından biri olan Likya Yolu; Ölüdeniz, Kabak Koyu, Patara, Kalkan, Kaş, Demre, Finike, Adrasan, Çıralı gibi beldeleri birbirine bağlıyor.

 

Hem dağ tırmanışı yapabileceğiniz hem de antik çağların izini sürebileceğiniz ve birbirinden eşsiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz Likya Yolu tüm güzelliğiyle sizi bekliyor. 

 

Likya Yolu’na Nasıl Gidilir? 

 

Likya Yolu; Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan oldukça uzun bir yol. Bu nedenle yolculuğunuza ister Fethiye tarafından, isterseniz de Antalya tarafından başlayabilirsiniz. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa Antalya’dan araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Ihlara Vadisi: Anadolu’nun Ortasında Bir Cennet 

 

Ihlara Vadisi Trekking

 

Ihlara Vadisi; Kapadokya denilince akla ilk gelen duraklardan. Ürgüp, Göreme ve Avanos üçgeni dışında kalan vadi, Güzelyurt ilçesi sınırlarında bulunuyor. Ortalama 150 m derinliğinde ve 200 m genişliğinde olan vadi, 14 km uzunluğunda bir alana yayılıyor. 

 

Eski zamanlarda içerisinde insanların da yaşadığı bu bölgenin yaşam kaynağı ise Melendiz Çayı. Bölgeyi derin ve sarp bir biçimde yaran Melendiz Çayı, vadinin oluşmasını sağlamış. İçerisinde görülmesi gereken freskli kiliselerin, mağaraların, mezar kalıntılarının bulunduğu Ihlara Vadisi aynı zamanda kültürel bir durak. 

 

Hem uzun hem de kısa doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu durak; civarındaki bağları, bahçeleri ve manzaralarıyla keyfinize keyif katacak. 

 

Ihlara Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Ihlara Vadisi, Konya şehir merkezine 190 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi özel aracınızla D300 yolu üzerinden yaklaşık 140 dakikada alabilirsiniz. Özel bir aracınız yoksa Konya’dan araç kiralama yaparak da Ihlara Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

 

Aladağlar: Yaban Hayatı İçerisinde 

 

Aladağlar Trekking

 

Kayseri, Adana ve Niğde illeri arasında yer alan Aladağlar; Türkiye’deki önemli trekking ve dağcılık parkurlarından. Türkiye’nin Alpleri olarak anılan bölge, 1995 yılında koruma altına alınmış ve milli park unvanına kavuşmuş. 

 

Türkiye’nin en iyi tırmanış rotaları arasında da yer alan bölge, dağcılık sporu ve trekking ile ilgilenen gezginler arasında hayli revaçta. İlham veren manzaraları ve yaban hayatıyla ilgi çeken bir bölge olan Aladağlar; derin vadileri, eşsiz zirveleri ve tırmanış rotaları ile maceraperest gezginlere göre. 

 

Ayrıca bu bölge doğa kampı yapmak isteyen gezginler açısından da hayli ideal. 

 

Aladağlara Nasıl Gidilir? 

 

Aladağlar bölgesine Adana, Kayseri ya da Niğde üzerinden ulaşabilirsiniz. İsteğinize göre Adana ya da Kayseri’deki araç kiralama seçeneklerinden faydalanabilir ve bölgeye daha kolay, daha hızlı şekilde varabilirsiniz.

 

Kazdağları: Eşsiz Bir Doğa Harikası 

 

Kazdağları Trekking

 

Türkiye’de yürüyüş rotaları denildiğinde Kazdağlarını anmadan geçmek olmaz. Ülkemizin doğa harikalarından biri olan Kazdağları, yeşilin her tonunu görebileceğiniz masalsı bir bölge. 

 

Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kazdağları, Biga yarımadasında yer alıyor. Mitolojide “İda Dağı” olarak da isimlendirilen bölge, birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmış. 

 

1994 yılından beri koruma altında olan ve milli park statüsünde özel bir alana da sahip olan Kazdağları; kanyonları, şelaleleri ve zengin bitki örtüsüyle benzersiz bir doğal miras.

 

Kazdağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Asos, Akçay, Ören, Ayvalık gibi turistik lokasyonlarla komşuluk yapan Kazdağları oldukça geniş bir alana yayılıyor. İstanbul’a yaklaşık 405 km uzaklıkta bulunan bölgeye özel aracınızla 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa size en yakın Garenta İstanbul şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız İstanbul Yakınlarındaki Tatil Yerleri: Kaçamak Zamanı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN