MENÜ

Türkiye’nin En Güzel Milli Parkları: Doğa ile Baş Başa Kalma Noktaları

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye, milli parkları ile oldukça meşhur bir ülke. Yaşadığımız coğrafyada sayısız güzellikte milli park bulunuyor. Kültürel açıdan bir miras olan bu bölgeler, aynı zamanda tarihi atmosferlerin doğayla bütünleştiği yerler olarak dikkat çekiyor.

 

Ayrıca milli parklar, doğa yürüyüşleri ve kamp yapmak için de hayli uygun yerler. Bu tür yeryüzü cennetlerinde yoğun iş temposundan, kirli havadan ve kalabalıktan uzaklaşabilirsiniz. Hem sosyal izolasyon kurallarını ve pandemi koşullarını göz önünde bulundurunca milli parklara gitmek ve doğa ile iç içe olmak da son derece mantıklı. 

 

O yüzden bu yazımızda ülkemizdeki milli parklardan bazılarına göz atacağız ve sizi keyifli bir yolculuğa çıkaracağız. Haydi gelin, Türkiye’nin en güzel milli parklarından bazılarını beraber inceleyelim. 

 

Yedigöller Milli Parkı: Renklerin İçinde

 

Yedigöller Milli Park

Kaynak

Yedigöller Milli Parkı, ülkemizin en büyüleyici köşelerinden. Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan milli park, benzersiz bitki örtüsü ve ilham veren doğal güzellikleri dolayısıyla gezginlerin sıkça uğradığı yerlerden. 

 

Eşsiz manzaraları, heyelan gölleri ve huzur veren doğasıyla keyif veren bir güzergah olan Yedigöller, her seviyeden kampçının rahatlıkla kamp yapabileceği bir yer. 1965 yılında milli park ilan edilen bu yeryüzü cenneti, doğa fotoğrafçılığı için de çok çekici. 

 

Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 gölden meydana gelen ve ismini bu göllerden alan milli park, tüm güzelliğiyle sizi bekliyor! 

 

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

 

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, İstanbul’a 300 km uzaklıkta bulunuyor. Yedigöllere özel aracınızla ya da Garenta İstanbul şubelerinden araç kiralama yaparak E80 karayolu üzerinden yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz.

 

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı: Benzersiz Bir Doğa

 

Büyük Menderes Deltası Milli Park

 

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunuyor. 1994 yılında milli park statüsü kazanan bölge, “A Sınıfı Sulak Alan” özelliği taşıyor ve Bafa Gölü’yle entegre bir sulak alan olarak dikkat çekiyor. 

 

27 bin hektarlık bir yüz ölçümüne sahip olan milli park, maki bitki örtüsünün de karakteristik özelliklerini çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Ayrıca burası göçmen kuşların rotası üzerinde bulunması ve nesli tükenmekte olan canlılara ev sahipliği yapması dolayısıyla da hayli ünlü. 

Kendinizi doğanın kalbinde hissetmek isterseniz burası tam size göre! 

 

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

 

Büyük Menderes Deltası, İzmir’e 147 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi yaklaşık 2.5 saat civarında almak mümkün. Dilerseniz Garenta İzmir şubelerinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Altındere Vadisi Milli Parkı: Tarihe Açılan Kapı 

 

Altındere Vadisi Milli Park

 

Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Trabzon’da gezilecek yerlerin başında gelen milli park, 1300 metrekarelik rakımda yer alıyor ve dünyaca ünlü Sümela Manastırı’na da ev sahipliği yapıyor.  

 

4 bin hektarlık bir alana yapılan milli park, tarihe açılan bir kapı olmasının yanı sıra doğal güzellikleri ve göz alan manzaraları ile de ilham veriyor. Ayrıca burası ülkemizdeki deneyim odaklı seyahat rotalarından da birisi.

 

Vadideki Meryem Ana Deresi’nde rafting yapılabildiği gibi bölgede trekking ve kamp yapmak da mümkün. 

 

Altındere Vadisi Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

 

Altındere  Vadisi Milli Parkı, Trabzon merkeze yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi D885 yolu üzerinden 60 dakika civarında almak mümkün. Bir araca ihtiyacınız varsa da Garenta Trabzon şubesinden araç kiralama yapabilirsiniz.

 

Beydağları Sahil Milli Parkı: Akdeniz Bir Başka 

 

Beydağları Sahil Milli Park

 

Beydağları Sahil Milli Parkı, Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında bulunuyor. Doğanın ve tarihin iç içe geçtiği bu bölge, Akdeniz’in tüm güzelliğini sunuyor. 1972 yılında milli park statüsü kazanan bölge; Likya Yolu, Olimpos, Çıralı ve Adrasan gibi ülkemizin popüler rotalarına ev sahipliği yapıyor.   

 

Kızıl çamların, mavi gökyüzünün ve berrak denizlerin bulunduğu bu rota, her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip oluyor. Özellikle yaban hayatının kalbinde bir kamp yapmayı düşünürseniz bölgenin doğal dokusu tam size göre.

 

Akdeniz’in büyüleyici manzaralarını doyasıya yaşamak istiyorsanız Beydağları Sahil Milli Parkı sizi bekliyor! 

 

Beydağları Sahil Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

 

Beydağları Sahil Milli Parkı, Antalya’ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi 1 saat civarında alabilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa da Garenta Antalya şubesinden araç kiralama yapabilirsiniz. 

 

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En İyi Karavan Kampları: Huzur ve Özgürlük Sizi Çağırıyor yazımıza geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN