MENÜ

Türkiye’nin En Eski Yerleşim Yerleri: Tarihi Bir Macera

Yolda
7 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye; tarihe yolculuk yapmak ve farklı farklı medeniyetlerden kalan kültürel mirasları incelemek için oldukça uygun. Tarihin ilk medeniyetlerinin kurulduğu Anadolu coğrafyası, özellikle kültür gezisi yapmaktan hoşlanan seyyahlar açısından açık hava müzeleri ile dolu. 

 

Binlerce yıl boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu, kıtalar arasında da köprü görevine sahip. O yüzden Türkiye’nin her bölgesinde ayrı bir kültürel değer, her köşesinde ayrı bir tarihi zenginlik mevcut.

 

Bu yazımızda Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden bahsedeceğiz ve tarihe, kültüre, efsanelere doyacağınız bir gezi rehberi sunacağız. Hazırsanız başlayalım, ama önce antik kent kavramından biraz bahsedelim. 

 

Antik Kent Nedir?

 

Antik Kent Nedir

 

Binlerce yıl öncesinde kurulan yerleşim yerlerinin günümüze ulaşan kalıntılarına antik kent deniyor. Kültürel ve tarihi değerleri olan bu yerler, UNESCO tarafından da korumaya alınıp Dünya Kültür Mirası Listesi’ne ekleniyor.

 

Türkiye’de 70’i aşkın antik kent mevcut ve bu kadim yerleşim yerleri, tarihe tanıklık etmiş eşsiz duraklar. Haydi gelin; Türkiye’nin antik kentlerine, en eski yerleşim yerlerine beraber göz atalım. 

 

Dünyaca Ünlü Yerleşim Yerleri: Tarihe Tanıklık Eden Duraklar

 

Tarihi Yerleşimler

 

Ülkemiz dünyaca ünlü tarihi ve kültürel değerlere sahip. Binlerce yıllık geçmişleriyle kültür turizmi açısından önemli olan bu duraklardan bazılarını inceleyelim. 

 

Göbeklitepe: Tarihin En Eski Tapınağı

 

Göbeklitepe

 

Göbeklitepe, tarihin sıfır noktası olarak isimlendirilen ve keşfiyle tarihe dair bildiklerimizi değiştiren bir yerleşim yeri. Yapılan kazı çalışmaları sonunda MÖ 10 binli yıllarda inşa edildiği ortaya çıkan ve tarihteki en eski ibadet merkezi olduğu öğrenilen Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya bağlı Örencik Köyü civarında bulunuyor. 

 

Mısır piramitlerinden 7500 yıl önce yapılan Göbeklitepe, yerleşik hayata geçişe dair ilk izleri taşıyor. Tarihinin bilinen ilk tapınağı olan bu merkezin bulunması da Alman arkeolog Prof. Klaus Schmidt’in çalışmalarına dayanıyor. 

 

Birkaç yıldır uluslararası basında da hayli gündemde olan Göbeklitepe, kültür aşıkları açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

 

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir? 

 

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Örencik Köyü yakınlarında bulunuyor. Şehir merkezinden D400 yolunu kullanarak yaklaşık 30 dakikada Göbeklitepe’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

Çatalhöyük: Neolitik Döneme Ait 

 

Çatalhöyük

Kaynak

Konya sınırları içerisinde bulunan Çatalhöyük, Neolitik Dönem’e ait en eski yerleşim yerlerinden biri. Tarihi 9000 yıl önceye kadar uzanan bu yerleşim yeri, toplu evleri ve ilk manzara resmi gibi önemli buluntuları ile insanlık tarihine ışık tutuyor. 

 

1958 yılında keşfedilen Çatalhöyük’teki kazı çalışmaları çeşitli aralıklarla devam ediyor. 2012 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan yerleşim yeri, medeniyetin temellerini anlamamıza yardımcı oluyor. Çatalhöyük’teki kazılar sayesinde Neolitik yerleşim tarzını ve kent planının ilk örneklerini öğreniyoruz. 

 

Ayrıca Çatalhöyük, o dönem yaşamış insanların toplayıcılık ve avcılığın yanı sıra çiftçilikle de uğraştığını gösteren zengin buluntularıyla da dikkat çekiyor.

 

Çatalhöyük’e Nasıl Gidilir? 

 

Çatalhöyük, Konya şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. D330 kara yolu üzerinden bu mesafeyi yaklaşık 50 dakikada tamamlamak mümkün. Eğer özel bir araca ihtiyacınız varsa da araç kiralama seçeneğinden faydalanabilir, Konya’daki diğer güzellikleri keşfedebilirsiniz. 

 

Efes Antik Kenti: Helenistik Dönemin İncisi 

 

Efes Antik Kenti

 

Efes Antik Kenti, Türkiye’deki ünlü tarihi durakların başında geliyor. MÖ 6000 yılında kurulmuş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kentin Amazon adı verilen kadın savaşçılar tarafından kurulduğuna inanılıyor. 

 

Asırlar boyunca ayakta kalan bu kent, bir dönem Akdeniz’in en zengin ve varlıklı kentlerinden birine dönüşmüş. Günümüze kadar çok iyi şekilde ayakta kalmayı başaran Efes Antik Kenti, Helen ve Roma çağlarında hayli önemli olmuş. 

 

Ayrıca dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Artemis Tapınağı da bir zamanlar Efes Antik Kenti’nin içerisinde yer alıyormuş. Bu nefes kesen güzellikteki antik kenti henüz görmediyseniz daha fazla beklemeyin! 

 

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? 

 

Efes Antik Kenti, İzmir’in güneyindeki Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor ve İzmir merkeze 80 km mesafede bulunuyor. Bölgeye E87 yolu üzerinden 60-70 dakika arasında ulaşmanız mümkün. Dilerseniz İzmir’den araç kiralama da yapabilir ve civardaki farklı duraklara da uğrayabilirsiniz. 

 

Dülük Antik Kenti: Çağlar Arasında Bir Yolculuk

 

Dülük Antik Kenti

Kaynak

Gaziantep sınırları içerisinde bulunan Dülük Antik Kenti, Türkiye’nin bilinen eski yerleşim yerleri arasında geliyor. Hititler, Medler, Persler ve Asurlular gibi büyük uygarlıklardan izler taşıyan bu antik kent, insanlık tarihi açısından oldukça önemli bir bölge. 

 

Mitras Yeraltı Tapınağı, kaya mezarları ve taş ocaklarıyla dikkat çeken antik kent, medeniyet tarihine ışık tutan kadim bir yerleşim yeri. Bakır Çağı’ndan kalma eserlere rastlanan bu bölgeye gelerek çağlar arasında bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

 

Dülük Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

 

Dülük Antik Kenti, Gaziantep’in 10 km kuzeyinde bulunan Keber Tepesi’nin eteklerinde yer alıyor. Bir dönem İpek Yolu üzerinde bulunan bu bölgeye, Maraşal Fevzi Çakmak Bulvarı’nı ve devamında D400 yolunu kullanarak  20 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Bu önerimiz ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek isterseniz Tek Nefeste Ege Antik Kentleri Keşfetme Kılavuzu içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN