MENÜ

Türkiye’nin Doğal Anıtları: Görülmesi Gereken Güzergahlar

Yolda
6 Dakikalık Okuma Garenta

Ülkemiz tarihi, kültürel ve doğal değerler açısından oldukça zengin bir coğrafyada yer alıyor. Tarihteki ilk medeniyetlerin kurulduğu bu özel coğrafya, kültürel ve doğal mirasları incelemek için oldukça uygun. 

 

Ülkemizde çeşitli uygarlıklardan kalan yapıtların yanı sıra insan eliyle oluşmamış, doğanın içinde belirli bir zaman içerisinde ortaya çıkmış ve insanlar tarafından görülmeye değer bulunan birçok yeryüzü şekli de bulunuyor.

 

“Doğal anıt” ismi verilen bu yeryüzü şekilleri dünyanın farklı yerlerinden birçok gezgini de kendisine çekiyor. Bu yazımızda size Türkiye’nin doğal anıtları ve milli parklarını anlatacağız, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım ve oluşması binlerce yıllık zamanlar almış doğal güzelliklere doğru yola çıkalım. 

 

Nemrut Dağı Milli Parkı: Kralların Huzurunda 

 

Nemrut Dağı Milli Parkı

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı, ülkemizdeki en özel doğal güzelliklerin başında geliyor. Zamanında Kommagene Krallığı tarafından kutsal bir bölge olarak kabul gören bu dağ; nefes kesen manzaraları, anıt mezarları ve benzersiz dokusu ile gezginleri esrarengiz bir maceraya çağırıyor.

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendisine yer bulan bu güzellik, 2150 metre yüksekliğiyle görkemli bir şekilde ışıldıyor. Dünyanın en yüksek açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Nemrut Dağı Milli Parkı, Türkiye’deki en iyi gün batımı ve gün doğumu noktalarından biri olarak dikkat çekiyor. 

 

Nemrut Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunuyor. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan bu büyüleyici ören yerine D360 yolu üzerinden 80 dakika civarında ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da Adıyaman araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

 

Kapadokya: Güzel Atların Ülkesi 

 

Kapadokya Güzel Atlar

 

Geçmiş zamanlarda “Güzel Atların Ülkesi” olarak anılan Kapadokya masalsı bir diyar. Tarihi MÖ 6. yüzyılın sonlarına kadar uzanan bu bölge, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve efsanelere konu olmuş bir yer. 

 

Orta Anadolu’da bulunan ve Türkiye’nin en farklı güzelliklerinden biri olan Peribacalarına ev sahipliği yapan Kapadokya; Hitit, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi farklı uygarlıklardan da kültürel izler taşıyor. 

 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Kapadokya, gökyüzünde yavaş yavaş uçan balonları, kayalara oyulmuş konaklama yerleri ve göz alan gün doğumu manzaraları ile mutlaka görülmesi gereken duraklardan.

 

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir? 

 

Nevşehir’e bağlı Kapadokya, Anadolu’nun merkezinde yer alıyor. Kayseri’ye yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan Kapadokya’ya D300 yolu üzerinden 1 saatte ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da Kayseri araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve bölgede istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

 

Pamukkale Travertenleri: Masalsı Bir Beyazlık 

 

Pamukkale Travertenleri Denizli

 

Türkiye sınırları içerisinde doğal süreçlerle meydana gelmiş en önemli duraklardan biri de Pamukkale travertenleri. Yer altından çıkan ve mineral bakımından hayli zengin olan sularla beslenen travertenler, sıcaklığı 35 ila 100 C arasında değişen farklı doğal havuzlara sahip bir yer. Ülkemizin sembol merkezlerinden biri olan bu travertenler, Turizm Bakanlığı tarafından da sit alanı olarak koruma altına alınmış durumda.

 

Eşsiz rengi ve nefes kesen görünümüyle muhteşem bir doğal anıt olan Pamukkale travertenleri, mutlaka görülmesi gereken duraklardan. Hayranlık uyandıran bir doğaya sahip olan bu bölge, Hierapolis Antik Kenti ile beraber UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 

 

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir? 

 

Denizli’ye bağlı Pamukkale travertenleri, merkeze yaklaşık 25 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi Denizli Çevre Yolu üzerinden 30 dakika civarında almak mümkün.

 

Ölüdeniz: Turkuaz Renkli Sulara Doğru 

 

Ölüdeniz Muğla Fethiye

 

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz; Babadağ’ın eteğinde yer alıyor ve nefes kesen doğasıyla ışıldayan bir yer olarak dikkat çekiyor. Milli park konumundaki tabiat parkıyla dünyaca ünlü olan bölge; turkuaz renginde, akvaryum gibi bir denize sahip.

 

2006 yılında dünyanın en güzel kumsallarından biri olarak seçilen Ölüdeniz, kapalı bir koy konumunda. Ayrıca bu bölgenin civarında Kabak Koyu ya da Kelebekler Vadisi gibi görülmesi gereken birçok başka doğal güzellik de mevcut. 

 

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir? 

 

Fethiye’ye bağlı olan Ölüdeniz, Dalaman’a 60 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe D400 yolu üzerinden 1 saat civarında alınabiliyor. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa Dalaman araç kiralama seçeneğini değerlendirmeniz de mümkün.

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En İyi Tırmanış Rotaları: Özgürlük Peşinde içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN