MENÜ

Türkiye’deki Wi-Fisiz Rotalar: İzole Olmak İsteyenlere

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen bildirimleri kontrol etmeden yaşayamıyoruz. 

 

Yapılan araştırmalar özellikle Y ve Z kuşağı gibi daha genç kuşakların akıllı telefonlarını sürekli biçimde kontrol etme isteği duyduklarını gösteriyor. Hayatlarımızın odağı haline gelen bu platformlar, zaman içerisinde bir bağımlılığa yol açabiliyor ve kullanıcılar farklı şekillerde baskılar yaşayabiliyor. 

 

Bu sebeple son yıllarda sosyal medya detoksu bir trend haline dönüştü. Seyahat trendleri içerisinde de kendisine yer bulan bu kavram sayesinde, kullanıcılar dijital mecralardan uzaklaşarak sosyal hayattan izole olmak istiyorlar ve internetin olmadığı güzergahlara seyahat ediyorlar.

 

Bu yazımızda Türkiye’deki Wi-Fi’siz rotalardan bahsedeceğiz ve sizin için bir gezi rehberi sunacağız. Hazırsanız başlayalım ve kimselerin olmadığı yerlere doğru gidelim. 

 

Pokut Yaylası: Gökyüzüne Doğru

 

Pokut Yaylası

 

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan bir bölge. Rakımı 2050 metre civarında olan bu bölge, kendinizi bulutların hizasında hissedebileceğiniz bir yer. Doğasıyla da baş döndürücü bir güzelliğe sahip olan Pokut Yaylası, sakinliğiyle ve sessizliğiyle sizi başka bir dünyaya davet edecek. 

 

Yaylaya ulaşım kolay olmadığı için burada dilediğiniz gibi sosyal izolasyon uygulayabilirsiniz ve kalabalıktan kaçabilirsiniz. Nefes kesici bir doğanın içerisinde kaybolmaya ne dersiniz? 

 

Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir? 

 

Pokut Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu öncelikle Trabzon’a uçmak ve buradan da aktarma yapmak. Pokut Yaylası; Trabzon’a 165 km uzaklıkta yer alıyor ve bu mesafeyi E70 yolu üzerinden 2.5 saat gibi bir sürede alabilirsiniz. Ayrıca araca ihtiyacınız varsa, Trabzon’dan araç kiralama işlemi yapabilirsiniz. 

 

Adatepe: Nostaljinin Doruklarında 

 

Adatepe Tatil

 

Kaz Dağları’nın yamaçlarına kurulmuş olan Adatepe, aslında eski bir Rum köyüdür. Deniz seviyesinden 280 metre yükseklikte yer alan bu köy, hem bozulmamış nostaljik dokusu hem de enfes doğası ile oldukça çekicidir. 

 

Taş evleri, çam ormanları ve korunan yapısıyla dikkat çeken köy, Rum-Türk kültürünün beraber yaşadığı en eski ve tarihi köylerimizden de biridir. Eğer nostaljiden hoşlanıyorsanız, burası tam size göre. Adatepe’de dilediğiniz gibi izole olabilir ve ruhunuzu arındırabilirsiniz.

 

Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Adatepe Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alıyor. Bu nedenle bölgeye gelmek için öncelikle Çanakkale’ye ulaşmanız gerekiyor. Çanakkale’ye geldikten sonra ise D550 yolu üzerinden Adatepe Köyü’ne yaklaşık 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. 

 

Borçka: Gizemli Bir Güzellik

 

Borçka Artvin

 

Borçka, Doğu Karadeniz’de bulunan ve Artvin’e bağlı olan bir bölge. Artvin ile Hopa arasında konumlanan Borçka, Türkiye’nin gizli kalmayı başarmış cennet köşelerinden bir tanesi. Birbirinden farklı birçok köyün bulunduğu Borçka, aynı zamanda Türkiye’nin en özel göllerinden birisi olan Karagöl’e de ev sahipliği yapan bir yer. 

 

Bir zamanlar İngilizlerin, Rusların ve de Gürcülerin egemenliği altında bulunan bu bölge, 1921 yılı itibariyle Osmanlı toprağı olmuş ve o günden beri de ülkemiz sınırları içerisinde bulunmuş.

 

Akıl alıcı bir doğaya ve ormanlık alana sahip olan Borçka, sosyal medya detoksu yapmak için en doğru yerlerden. Burada kendinizi doğanın kalbinde hissedebilirsiniz ve her şeyden uzaklaşabilirsiniz. 

 

Borçka’ya Nasıl Gidilir? 

 

Borçka, Artvin’e yaklaşık 60 km mesafede bulunuyor. Bölgeye ulaşmak için Artvin’den D950 yolunu kullanabilirsiniz ve 1 saat gibi bir sürede Borçka’ya varabilirsiniz. 

 

Taşlıca Köyü: Tarihi Kalıntıların Arasında 

 

Taşlıca Köyü

 

Taşlıca Köyü, Bozburun Yarımadası’nın bir parçası. Marmaris’e en uzak köy konumundaki Taşlıca Köyü, bu nedenle sosyal ve kültürel değişimden de oldukça az etkilenmiş. 

 

Harup ve incir ağaçları ile çevrili bu köy, Hellenistik dönemden kalıntılara sahip. Oldukça geniş bir alana yayılan köyde, Hellenistik zamanlardan kalma Apollon Tapınağı, temenos ve dikilitaşlar yer alır.

 

Marmaris’in gözlerden uzak bir köşesi olan Taşlıca Köyü, kafasını dinlemek ve izole olmak isteyen gezginleri bekliyor. 

 

Taşlıca Köyü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Marmaris merkeze 45 km uzaklıkta bulunan Taşlıca Köyü’ne D400 yolu üzerinden yaklaşık 1 saatte ulaşmanız mümkün. 

 

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız 

Doğa Fotoğrafçılığı İçin Gidilecek Yerler: İçimizdeki Doğa Aşkı Bir Başka içeriğimize geçebilirsiniz. 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN