MENÜ

Türkiye’deki Rafting Rotaları: Heyecanı Yüksek Bir Macera

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Su sporları; adrenalin seven, maceraperest gezginlerin en çok sevdiği etkinliklerin başında geliyor. Son yıllarda sörf, su kayağı ya da kiteboard gibi etkinliklerin yanı sıra rafting de hayli ilgi görüyor.  

 

Akarsu krosu anlamına gelen rafting, doğaya meydan okumayı seven kişilere yüksek heyecan vadediyor. Geçmişi oldukça eskiye dayanan bu spor, akarsu kaynakları bakımından zengin bir coğrafya olan Türkiye’de de sıklıkla yapılıyor. 

 

Bu yazımızda doğa ve adrenalin meraklılarını macera ile buluşturacağız ve Türkiye’deki rafting rotalarından bazılarına göz atacağız. Buz gibi soğuk ve debisi yüksek akarsulara hazırsanız haydi gelin, keyif dolu bir yolculuğa çıkalım. 

 

Köprülü Kanyon: Popüler Bir Durak

 

Köprülü Kanyon Rafting

 

Türkiye’de rafting parkuru ya da etabı denilince akla ilk gelen yerlerden biri kuşkusuz Köprülü Kanyon. Isparta’da doğup Antalya’dan denize dökülen Köprüçay’ın aktığı vadi olan Köprülü Kanyon’da 2 adet köprü yer alır. Bu köprüler kanyona adını vermiştir ve bölge 1973 yılında milli park unvanı kazanmıştır.     

 

Türkiye’nin en uzun kanyonu olma özelliğini taşıyan Köprülü Kanyon, yaklaşık 14 km uzunluğa sahip. Ayrıca buradaki doğal alan içerisinde dağ keçisi, geyik ya da tilki gibi canlıları görmek de mümkün. 

 

Hem spor yapmak hem de doğayı içinize çekmek istiyorsanız Köprülü Kanyon sizi bekliyor.

 

Köprülü Kanyon’a Nasıl Gidilir? 

 

Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Antalya’ya yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunan bölgeye D400 yolu üzerinden 100 dakika civarında ulaşmak mümkün. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa Antalya araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. 

 

Çoruh Nehri: Eşsiz Bir Deneyim 

 

Çoruh Nehri Rafting

 

Çoruh Nehri’nin ünü ülkemiz sınırlarını aşıyor. Artvin’de bulunan Çoruh Nehri, dünyanın debisi en yüksek nehirlerinden bir tanesi. Bu nedenle de oldukça ünlü. Gürcistan topraklarında doğan ve ülkemizde son bulan nehrin toplam uzunluğu yaklaşık 430 km.

 

Dünyanın en hızlı akan ve en derin nehirlerinden biri olan Çoruh, rafting deneyimi yaşamak için eşsiz bir yer. Amatörler ve profesyoneller için farklı parkurlara sahip olan Çoruh Nehri, adrenalin seviyenizi yükseltecek ve benzersiz bir macera yaşamanızı sağlayacak bir bölge. 

Zaman zaman uluslararası rafting yarışmalarına da ev sahipliği yapan bölge, Türkiye’nin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden.

 

Çoruh Nehri’ne Nasıl Gidilir? 

 

Çoruh Nehri; Karadeniz Bölgesi’nin merkez şehirlerinden biri olan Trabzon’a yaklaşık 200 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye D010 yolu üzerinden 180 dakika civarında ulaşmak mümkün. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa Trabzon’dan araç kiralama da yapabilir ve dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. 

 

Dalaman Çayı: Ege’ye Doğru 

 

Dalaman Çayı Rafting

 

Muğla’da yer alan Dalaman Çayı, rafting sporunu yapmak için en keyifli noktalardan. Antik dönemlerdeki ismi “İndos” olan ve 229 kilometre uzunluğa sahip Dalaman Çayı, Torosların batısındaki Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyor ve derin bir vadi içinden akıyor. 

 

Ortaca ilçesinin yakınlarından denize dökülen Dalaman Çayı, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yer alan turistik güzergahlara yakınlığı sayesinde de rafting meraklılarının ilgisini çekiyor. Özellikle rafting turunu ve deneyimini ilk defa yaşayacak olan gezginlere önerilen Dalaman Çayı, zorluk derecesine göre iki farklı parkura sahip.

 

Dalaman Çayı’nın toplamda 12 kilometre uzunluğundaki rafting parkuru 2-3 saatte tamamlanıyor. Ayrıca çay, Akköprü köyü üzerinde iki bölüme ayrılıyor.

 

Dalaman Çayı’na Nasıl Gidilir? 

 

Dalaman Çayı, Muğla’nın Dalaman ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Dalaman merkeze yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan bölgeye D555 yolu üzerinden 90 dakika civarında ulaşılabiliyor. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa Dalaman’dan araç kiralama yapabilirsiniz. 

 

Fırtına Vadisi: Göz Alan Bir Güzellik

 

Fırtına Vadisi Rafting

 

Fırtına Vadisi, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin sınırlarında yer alıyor. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından korunması gereken yerlerden biri olarak seçilen bölge, göz alan bir güzelliğe sahip. 

 

23 kilometrelik bir parkuru bulunan Fırtına Vadisi, zorluk derecelerine göre üçe ayrılıyor. Ayrıca vadiden ünlü Ayder Yaylası’na da ulaşılabiliyor. Kaçkar Dağı’na doğru yapılan tırmanışlar da buradan gerçekleştirilebiliyor. 

 

Büyüleyici bir doğada rafting yapmak isterseniz Fırtına Vadisi’ni mutlaka deneyin! 

 

Fırtına Vadisi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Rize merkeze yaklaşık 77 km uzaklıkta bulunan Fırtına Vadisi’ne E70 yolu üzerinden 60 dakika civarında ulaşmak mümkün.

 

Bu önerimizle yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Akdeniz Bölgesi’ndeki Kamp Alanları: Doğanın İçinde yazımıza geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN