MENÜ

Otantik Bir Seyahat: Türkiye’deki En İyi Tarihi Oteller

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Kaynak

Türkiye; benzersiz bir coğrafyada yer alan ve birbirinden farklı güzellikte tarihi değerleri bünyesinde barındıran bir ülke. Bu eşsiz ülke içerisinde yıllar önce açılmış ve zaman içinde restore edilmiş, kısmen değiştirilmiş, tarihe meydan okuyan oteller ve özel duraklar var.

 

Tatil ve seyahat kavramını farklı bir boyuta taşıyan bu özel duraklar, sizlere hatıralarla dolu eşsiz bir deneyim sunuyor. Uzun yıllar boyunca tarihi karakterleri ya da büyük aileleri ağırlamış bu yapılar, şimdilerde meraklı gezginleri ve geçmişe düşkün misafirlerini ağırlıyor.

 

Deneyim odaklı seyahatin bir yaşam biçimi ve trend haline gelmesiyle beraber gözde yerler haline gelen bu duraklar, nostaljik bir dünya ile modern dünyanın iç içe geçtiği bir atmosfere sahip. Deneyim odaklı seyahatlar yapmaktan hoşlanan bir gezginseniz, size önereceğimiz konak oteller sayesinde kendinizi bir Agatha Christie romanında bulabilirsiniz.

 

Hazırsanız Türkiye’deki en iyi tarihi otellere beraber göz atalım. 

 

Pera Palas: Gizem Dolu 

 

Pera Palas

Kaynak

Tarihi otel denilince Pera Palas akıllara ilk gelen duraklardan biri kuşkusuz. İstanbul’un en köklü ve tarihi bölgelerinden biri olan Beyoğlu’nda yer alan Pera Palas, gizemlerle dolu bir yer. Tarihi birçok önemli karakteri ağırlayan bu otel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de zaman zaman kullandığı bir durak. 

 

Hatta Mustafa Kemal Atatürk bu otelde 101 numaralı odayı tercih edermiş. Günümüzde bu odada Atatürk’ün kitapları, madalyaları, dönemine ait dergiler, imzalı fotoğraflar ve kartpostallar sergileniyor. 

 

Zamanında İstanbul’un en görkemli yapılarından birisi olan otel, ilk elektrikli asansörün de kullanıldığı yer. Tarihe doğru bir maceraya atılmak istiyorsanız Türkiye’nin tarihi otellerinden Pera Palas’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

 

Pera Palas’a Nasıl Gidilir? 

 

Pera Palas, İstanbul’un kalbi sayılan bir yerde bulunuyor. Beyoğlu ilçesinin Meşrutiyet Caddesi üzerinde yer alan otele toplu taşıma araçlarıyla ya da özel araçla ulaşmak hayli kolay.

 

Rahmi Bey Konağı: Osmanlı Stili 

 

Rahmi Bey Konağı

Kaynak

Rahmi Bey Konağı, Gaziantep’te bulunuyor. 1755 yılında Osmanlı stilinde yapılmış taş bir konaktan otele dönüştürülen bu yapı, eşsiz bir güzelliğe sahip. Otelde, konumlandığı bölgenin tarihini yansıtan geleneksel bir avlu ve sarnıç da bulunuyor.

 

Nostaljik bir dokuya sahip olan Rahmi Bey Konağı, ahşap mobilyaları ve stilize dekorasyonuyla ziyaretçilerine gereken konforu sağlıyor. Ayrıca otel, Gaziantep’teki tarihi mekanlara da hayli yakın bir konumda bulunuyor. 

 

Rahmi Bey Konağı’na Nasıl Gidilir? 

 

Rahmi Bey Konağı, Gaziantep’in merkezinde yer alıyor. Şahinbey bölgesinde konumlanan otele, İstasyon Caddesi üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Eşsiz bir kültür ve gurme durağı olan Gaziantep’te araç kiralama seçeneğinden de faydalanabilir ve bölgeyi rahatça gezebilirsiniz. 

 

Mardius Tarihi Konak: Masalsı Bir Yapı 

 

Mardius Tarihi Konak

Kaynak

Mardius Tarihi Konak, Mardin’de bulunuyor. Masalsı bir güzelliğe sahip bu konak otel, Mardin’in en eski yapılarından biri olarak kabul ediliyor. İnşasının 1400’lü yıllara kadar uzandığı rivayet edilen yapı, ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim yaşatıyor. 

 

Mezopotamya’nın tarihsel değerlerini taşıyan ve aslına uygun şekilde restore edilen yapı, binlerce yıllık tarihe tanıklık edebileceğiniz bir durak. Yöresel lezzetler de cabası.

 

Mardius Tarihi Konak’a Nasıl Gidilir? 

 

Mardius Tarihi Konak, Mardin’in Teker Mahallesi’nde bulunuyor. Merkezi bir konumda bulunan butik otele, Mut 104 ya da Haydar 151 sokakları üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Has Cave Konak: Benzersiz Mağara Odalar 

 

Has Cave Konak

Kaynak

Ülkemizin en özel ve güzel köşelerinden biri olan Kapadokya‘da bulunan Has Cave Konak, butik otele dönüştürülmüş bir Osmanlı yapısı. Tıpkı Rahmi Bey Konağı gibi Osmanlı tarzına sahip olan yapı, 1830’lu yıllarda inşa edilmiş.

 

Benzersiz mağara odalara sahip Has Cave Konak’ta, kayadan yapılmış yataklarda uyuyarak hayatınızda daha önce deneyimlemediğiniz türde bir konaklama yaşayabilirsiniz.  

 

Has Cave Konak’a Nasıl Gidilir? 

 

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunan Has Cave Konak’a, Nevşehir – Ürgüp yolu üzerinden yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nevşehir seyahatinizde araç kiralama yaparak bu büyülü bölgeyi rahat bir şekilde gezebilirsiniz. 

 

Şirince Taş Konak: Eski Rum Evleri 

 

Şirince Taş Konak

Kaynak

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyünde yer alan Şirince Taş Konak; orijinal yapısı korunarak restore edilmiş eski ve tarihi Rum evlerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Şirince’nin nefes kesen doğal manzarasına sahip otel, kalabalıktan uzakta huzurlu bir deneyim sunuyor. 

 

Eğer doğa ile baş başa kalmak ve sakinleşmek isteyen bir gezginseniz Şirince Taş Konak sizin için biçilmiş bir kaftan!

 

Şirince Taşka Konak’a Nasıl Gidilir?

 

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Şirince Taş Konak, İzmir’e yaklaşık 85 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye E87 yolu üzerinden 1 saat civarında ulaşılabiliyor. İzmir’den yapacağınız araç kiralama seçeneği ile bölgede görülmesi gereken farklı duraklara da uğrayabilirsiniz.

 

Bu önerimizle beraber Türkiye’nin en eski otellerini anlattığımız yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız 5 Yıldız Yetmez Diyenlere: Gelmiş Geçmiş En Sanatsal Oteller içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN