MENÜ

Türkiye’deki En Güzel Bisiklet Rotaları: Gün Batımına Doğru

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip yollar aşıldıkça daha da güçlenir. Tek başınıza ya da grup olarak hareket edersiniz, bir ritim yakalayarak mutlulukla dolarsınız. 

 

Bisiklet aynı zamanda özgürlüğü tanımlamanın da güzel bir yoludur. Bisiklet sayesinde kalabalıktan, gürültüden ve korna seslerinden kaçabilir, doğanın kalbine doğru yol alabilirsiniz. 

 

Ayrıca sosyal mesafeye ve izolasyona dikkat edilmesi gereken salgın dönemlerinde bisiklete binmek, herkesten uzakta yapabileceğiniz harika bir aktivitedir. Denizlere, göllere, ormanlara doğru gidebilir ve eşsiz gün batımları yakalayabilirsiniz. 

 

Bu yazımızda sizlere farklı bisiklet çeşitlerine de uygun olan Türkiye’deki en güzel bisiklet rotalarını anlatacağız. Bisikletleri aksesuarlarla ve ekipmanlarla donattıysanız başlayalım. Haydi, bacaklarınıza kuvvet! 

 

Gökova Körfezi: Cennetten Bir Köşe 

 

Gökova Körfezi Bisiklet

 

Türkiye’deki bisiklet rotaları denilince akıllara ilk gelen yerlerden biri Gökova Körfezi elbette ki. Burası nefes kesen manzaralara ev sahipliği yapan cennetten bir köşe. Ruha iyi gelen ve arınmayı sağlayan bir doğası bulunan Gökova Körfezi, bisikletçiler için de özel bir yer. 

 

Bodrum’dan Knidos Antik Kenti’ne kadar uzanan bir bisiklet rotasına sahip olan Gökova Körfezi, farklı deneyimler arayan maceraseverler açısından hayli ilgi çekici. Yüksek bir rakımı bulunan bölge, doğanın en saf ve temiz halini kucaklamak için ideal. 

 

Ayrıca Gökova Körfezi’nin kıyı tarafında bulunan Akyaka, Azmak Nehri, Kleopatra Adası ve Kleopatra Plajı da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 

 

Gökova Körfezi’ne Nasıl Gidilir? 

 

Gökova Körfezi, Kerme Körfezi olarak da bilinir ve bu körfez, Bodrum ile Datça Yarımadası arasında yer alır. Bodrum’a 93 km uzaklıkta bulunan bölgeye D330 yolu üzerinden yaklaşık 100 dakikada ulaşmanız mümkün. Dilerseniz Bodrum’dan araç kiralama yaparak da Gökova Körfezi’ne ulaşabilirsiniz. 

 

Seferihisar: Huzura Doğru 

 

Seferihisar Bisiklet Turu

 

Seferihisar, ülkemizin en güzel ve özel yerlerinden biri. Burası Türkiye’nin, Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) ağına katılan ilk beldesi olma özelliği taşıyor. Dolayısıyla buraya geldiğinizde sizleri enfes doğal güzellikler ve bütün stresinizi alıp götüren bir huzur karşılıyor. 

 

Seferihisar’daki yerleşim antik dönemlere kadar uzanıyor ve bölgenin tarihi 3000 yıl önceye kadar gidiyor. Kısacası burada hem doğa ile hem de tarih ile iç içe şekilde pedal çevirebilirsiniz. Ayrıca Seferihisar’ın kıyı yerleşkesi olan Sığacık’ı görmeyi es geçmemelisiniz.

 

Seferihisar’a Nasıl Gidilir? 

 

Seferihisar, İzmir’in güneybatısında yer alıyor. İzmir şehir merkezine 48 km uzaklıkta bulunan Seferihisar’a D300 yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada ulaşmanız mümkün. Eğer özel bir aracınız yoksa İzmir’den araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Kapadokya: Masalsı Bir Diyar 

 

Kapadokya Bisiklet

 

Geçmişte “Güzel Atların Ülkesi” olarak anılan Kapadokya’nın tarihi M.Ö. 6. yüzyılın sonlarına kadar uzanıyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu masalsı diyar, ülkemizdeki görülmesi gereken yerlerin de başında geliyor. 

 

Doğanın bizlere sunduğu eşsiz bir coğrafya olan Kapadokya, Türkiye’deki bisiklet rotalarının da en popülerleri arasında.  Özellikle Avanos-Mustafapaşa arasındaki bisiklet yolu hayli ilham verici. Bu bölgedeki patika yollarda ve vadilerde bisiklet sürmenin size daha önce yaşamadığınız türden bir deneyim yaşatacağından emin olabilirsiniz.  

 

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir? 

 

Nevşehir’e bağlı Kapadokya, Anadolu’nun tam ortasında bulunuyor. Kayseri’ye yaklaşık 65 km uzaklıkta bulunan Kapadokya’ya, D300 yolu üzerinden 1 saatte ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da Kayseri’den araç kiralama yapabilir ve bölgede istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

 

Yenice Ormanları: Yeşillikler İçinde 

 

Yenice Ormanları Bisikllet

 

Yenice Ormanları; Türkiye’nin en büyük blok ormanlarından biri konumunda bulunuyor. Doğanın ihtişamını gözler önüne seren bu bölgenin içerisinde 7 adet bisiklet parkuru yer alıyor. 

 

Yenice Ormanları; porsuk, akçaağaç, meşe gibi farklı türde birçok ağaçtan meydana geliyor ve bisiklet tutkunları açısından bir cennet olma özelliği taşıyor. Ayrıca burada 5 farklı kamp alanı da bulunuyor. Dolayısıyla burada bisiklet turunun yanı sıra dilediğiniz gibi kamp da yapabilirsiniz.  

 

Eğriova Göleti’ni, Arboretum’u ve anıt ağaçları da mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. 

 

Yenice Ormanları’na Nasıl Gidilir? 

 

Yenice Ormanları, Karabük merkeze 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan Bolu-Gerede-Karabük güzergahını izleyerek bu nefes kesen bisiklet rotasına ve görkemli kamp alanına ulaşabilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa da İstanbul’dan araç kiralama yapabilirsiniz.

 

Bu önerimizle Türkiye’deki bisiklet yolları yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’deki Balık Tutma Güzergahları: Kendini Dinleme Zamanı içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN