MENÜ

Türkiye’deki Bungalov Tatil Yerleri: Hayat Deneyimleyince Güzel

İlham
6 Dakikalık Okuma Garenta

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni bir trend haline geldi. Yeşil ile maviyi buluşturan, doğa ile baş başa kalınan bu tatil anlayışı, 2020’nin öne çıkan seyahat türlerinden oldu.

 

Ayrıca bu tatil anlayışı ile beraber, metropol hayatının getirdiği gürültüden ve stresten de arınmak mümkün. Doğanın kalbine doğru yol alarak herkesten uzaklaşabilir, sihirli anlar yaşayabiliriz. 

 

Ülkemizin her köşesinde doğa sevgisini doyasıya hissedebileceğiniz ve huzura erişebileceğiniz farklı türden alanlar mevcut. Bu yazımızda size Türkiye’de bungalov tatili yapabileceğiniz ve minimalizm doğrultusunda doğanın tadını çıkarabileceğiniz bazı yerleri önereceğiz. Sırt çantanızı hazırladıysanız yolculuğa başlayalım. 

 

Kabak Koyu: Özgürlüğün Adresi 

 

Kabak Koyu Bungalov Tatili

 

Kabak Koyu, Türkiye’nin yeryüzü cennetlerinden bir tanesi. Fethiye bölgesinde bulunan koy, Ölüdeniz’in yaklaşık 16 kilometre doğusunda yer alıyor. Kızılçam ormanları ile kaplı bir vadi olan Kabak Koyu, doğa tutkunları açısından eşsiz bir yer. 

 

Bölgeye ulaşımın zor olması, buradaki doğanın tüm güzelliğiyle korunmasını sağlıyor ve doğal kamp alanları tüm çekiciliğiyle duruyor. Ayrıca vadinin iç taraflarında yer alan akarsular ve şelaleler de bölgenin güzelliğine güzellik katıyor. 

 

Bungalovları, ağaç evleri ve camping alanları ile meşhur olan Kabak Koyu, özgürlük tutkunu doğaseverlerin değişilmez adresi!

 

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir? 

 

Kabak Koyu; Fethiye’ye 33, Ölüdeniz’e ise yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunuyor. Dolayısıyla bölgeye Dalaman’dan araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’den kalkan araçlar ya da buradan kiralayabileceğiniz bir tekneyle de Kabak Koyu’na ulaşmanız mümkün. 

 

Assos: Kuzey Ege’nin İncisi 

 

Assos Bungalov

 

Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yer alan masalsı bir antik kent. Midilli Adası’nın karşısında bulunan Assos, antik zamanlardan beri insanların yaşadığı bir bölge. Sönmüş bir volkanik dağ üzerinde ve andezit kayalıkların arasında bulunan bu bölge, hem doğasıyla hem de kamp alanları ve bungalov tatili yapabileceğiniz köşeleriyle oldukça ilgi çekici.

 

Aynı zamanda Behramkale Köyü’nün de bulunduğu bu mistik bölge, tarihi güzelliklerinin yanı sıra Kadırga Koyu, Sivrice Koyu ve Sokakağzı Koyu gibi enfes koylara da sahip. Eğer Kuzey Ege’nin doğasından ve yerel tatlarından hoşlanıyorsanız Assos tam size göre! 

 

Assos’a Nasıl Gidilir? 

 

Edremit Körfezi’nin başında yer alan Assos; Çanakkale’ye yaklaşık 85 km mesafede bulunuyor. Bölgeye D550 yolu üzerinden yaklaşık 80 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

Olimpos: Akdeniz’in Cennet Köşesi 

 

Olimpos Bungalov

 

Olimpos; Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir belde. Akdeniz’in benzersiz güzellikteki tatil yerlerinden biri olan bölge, aynı zamanda içerisinde bir antik kente de sahip. Özgür ruhlu gezginlerin sıklıkla uğradığı bölgelerden biri olan Olimpos, göz alan doğası ve manzaralarıyla dikkat çekiyor. 

 

Bungalov tatili ve kamp yapmak için oldukça uygun olan Olimpos, tarihi ve kültürel mirasımız açısından da oldukça önemli bir yer. Zamanında Likya Birliği’ni oluşturan 6 şehirden birisi olan Olimpos, mutlaka görülmesi gereken duraklardan. 

 

Olimpos’a geldiğinizde doğanın büyüsünü doyasıya yaşayabilir ve şehir hayatında maruz kaldığınız stresi atabilirsiniz.

 

Olimpos’a Nasıl Gidilir? 

 

Yemyeşil doğası ve uçsuz bucaksız plajı ile cennetten bir köşe olan Olimpos; Antalya’ya 85 km mesafede yer alıyor. Bölgeye özel aracınızla ulaşmak için Antalya’dan Kemer istikametine doğru ilerlemeniz gerekiyor. Özel aracınızla Antalya merkezden Olimpos’a yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz. Özel aracınız yoksa Antalya araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz. 

 

Kazdağları: Biga Yarımadası’nın Güzeli 

 

Kazdağları Bungalov

 

Antik zamanlarda ve mitolojide “İda Dağı” olarak bilinen Kazdağları; Biga Yarımadası’nın en yüksek bölgesi olarak dikkat çekiyor. Zengin fauna ve florası ile benzersiz bir doğaya sahip olan bölge, Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden.

 

Doğal güzelliklerin sonunun gelmediği bir yer olan Kazdağları, binlerce yıl boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış masalsı bir diyar. Homeros’un İlyada’sında bile kendisine yer bulan bölge, doğa tutkunları açısından biçilmiş kaftan. 

 

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Kazdağlarında bungalov tatilinin yanı sıra çadır kampı da yapabilirsiniz.

 

Kazdağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Kazdağları; İstanbul’a 405 km, Ankara’ya 650, İzmir’e ise 130 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul’dan bölgeye ulaşmayı düşünen gezginler, 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte Kazdağlarına ulaşabiliyor. Özel bir araca ihtiyacınız varsa size en yakın Garenta İstanbul şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz.

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’deki En Güzel Bisiklet Rotaları: Gün Batımına Doğru içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN