MENÜ

Türkiye’deki Balık Tutma Güzergahları: Kendini Dinleme Zamanı

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz. Ayrıca balık tutmanın verdiği keyif doğayla iç içe olmanın getirdiği de bir keyiftir. 

 

Balık tutmak özellikle metropollerde yaşayan insanlar açısından da bir kaçış niteliğindedir. Bu aktivite sayesinde oltanızı ve gerekli malzemelerinizi yanınıza alarak yollara düşebilir, kendinizi dinleme imkanı bulabilirsiniz. 

 

Ayrıca ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ve bu nedenle balık tutmak için elverişli birçok güzergaha sahip. Peki Türkiye’de balık tutulacak en iyi yerler nereler? Gelin bu sorunun cevabını beraber cevaplayalım ve Türkiye’deki balık tutma rotalarını inceleyelim. Oltanızı hazırladıysanız, haydi rastgele o halde.

 

Güllük: Bodrum’un Enfes Balıkçı Köyü 

 

Güllük Bodrum Balıkçı Köyü

Kaynak

Güllük, Bodrum’un en güzel ve en sakin köşelerinden. Mandalya Körfezi ve Asin Koyu civarında kurulan bu köy, balık tutma sevdalısı gezginler için harika bir durak. Dünyaca ünlü Hermias (Hermiyas) efsanesine de konu olan bu bölge, doğal güzellikleriyle olduğu kadar kültürel mirasıyla da dikkat çeker. 

 

Özellikle çipura yönünden zengin olan Güllük’te, isterseniz kıyıdan isterseniz de turlara katılarak ve denize açılarak balık tutmak mümkün. Ayrıca burası kamp tutkunları açısından da hayli ideal bir bölge. O yüzden kamp çadırınızı yanınıza almayı unutmayın, bizden söylemesi.

 

Güllük’e Nasıl Gidilir? 

 

Güllük, Bodrum merkeze 42 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye D330 yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada ulaşmak mümkün. 

 

Cunda Adası: Balıkesir’in En Keyifli Noktası 

 

Cunda Adası

 

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda Adası, Ayvalık Adaları’nın en büyüğü konumunda. Edremit Körfezi boyunca uzanan bu ada, deniz kıyısında konumlanan keyifli bir Ege kasabası niteliğinde.

 

Tertemiz denizi ve tarihi taş evleri ile harika bir atmosfere sahip olan Cunda Adası, huzur bulmak ve kafa dinlemek için oldukça cezbedici bir yer. Balık tutma aktivitesi açısından da cazip bir yer olan adada, levrek ve çipura öne çıkan türler arasında. Ayrıca isparoz, sargoz, lüfer, mercan, zargana ve turna gibi balık türleri de Cunda’da balık tutarken karşılaşabileceğiniz türlerden.

 

Buradaki boylu boyunca uzanan balık lokantalarını ve Ege mutfağına has yerel tatları da es geçmemeniz gerektiğini hatırlatalım. 

 

Cunda Adası’na Nasıl Gidilir? 

 

Ege’nin kuzey tarafında bulunan Cunda Adası, Ayvalık’a bağlı. Ayvalık’a yaklaşık 10 km mesafede bulunan adaya 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Ayrıca Cunda Adası İzmir’e yaklaşık 165 km mesafede bulunuyor ve E87 yolu üzerinden bu mesafe 150 dakikada alınabiliyor. Eğer özel bir aracınız yoksa İzmir’den araç kiralama yaparak da Cunda Adası’na ulaşabilirsiniz.  

 

Faroz Limanı: Trabzon’un Gözdesi 

 

Faroz Limanı

 

Trabzon denilince akla hemen hamsi ve çeşit çeşit yerel lezzet gelir. Trabzon’un gözde köşelerinden olan Faroz Limanı, balık tutmak için hayli cezbedici bir yerdir. Burada hamsi haricinde istavrit, barbunya ve eşkina gibi türler ile de karşılaşabilirsiniz ve balık tutma keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. 

 

Hem bu limanda harika kahveler yer alıyor. Balık tuttuktan sonra buralarda çayınızı ya da kahvenizi yudumlayıp, güneşin batışını izleyebilirsiniz.

 

Faroz Limanı’na Nasıl Gidilir? 

 

Faroz Limanı, Trabzon merkeze 35 km mesafede bulunuyor. Bu mesafeyi D885 yolu üzerinden 40 dakika civarında alabilirsiniz. 

 

Bozcaada: Gün Batımı Bir Başka 

 

Bozcaada-balikcilik

 

Bozcada,Türkiye’nin en özel köşelerinden. Ege’nin en büyük 2. adası konumundaki Bozcaada, tarihi geçmişi ve görülmesi gereken köşeleri ile dikkat çeken bir yer. Bozcaada Müzesi, Meryem Ana Kilisesi, Polente Feneri ve Bozcaada Kalesi gibi duraklarıyla ünlü bölge, balık tutma açısından da hayli keyifli.

 

Nefes kesen gün batımı manzaralarına sahip olan Bozcaada’da; levrek, karagöz, lipsos gibi balık türleri bolca bulunuyor. 

 

 Bozcaada’ya Nasıl Gidilir? 

 

Çanakkale’ye bağlı bir ada ilçesi olan Bozcaada, huzur bulmak ve doğayla başbaşa kalmak isteyen gezginlerin tercih ettiği lokasyonlardan. Ege Denizi’nde bulunan Bozcaada, ana karaya 6 km uzaklıkta yer alıyor. Geyikli İskelesi’nden kalkan feribotlarla Bozcaada’ya ulaşmak mümkün.

 

Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’deki Wi-Fisiz Rotalar: İzole Olmak İsteyenlere içeriğimize geçebilirsiniz. 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN