MENÜ

Türkiye’de Yoga Kampı Yapılan Yerler: Huzur Veren Rotalar

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Yoga; zihni sakinleştiren, bedeni geliştiren ve geçmişi oldukça eskiye uzanan bir uygulamadır. Hindistan’da ortaya çıkan bu uygulama; fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir çalışma olarak nitelendirilir. 

 

Zihin ve beden ile çıkılan bu yolculuk, stres ve anksiyete ile başa çıkmak açısından da önerilir. Bu nedenle yoga, günümüzde hem bedenen hem de zihnen rahatlamak için bir yaşam tarzına dönüşmüş durumda. Çeşitli yoga etkinlikleri, meditasyon kampı ya da farklı türden festivaller ile bu yaşam tarzı gelişiyor.

 

Bu yazımızda bedensel ve ruhsal arınmanın peşinde olanlar için Türkiye’de yoga kampı yapılacak yerleri inceleyeceğiz. Haydi gelin, ruhani bir yolculuğa çıkalım ve şehir hayatındaki kaostan kurtulalım. 

 

Boncuk Koyu: Sessiz Bir Cennet 

 

Boncuk Koyu Gökava

 

Muğla’ya bağlı olan Gökova’da yer alan Boncuk Koyu, ülkemizdeki en özel köşelerden. Akyaka’ya hayli yakın bir konumda bulunan koy, son yıllarda hayli popüler. Masmavi bir denize, bakir bir doğaya ve oldukça sessiz bir ortama sahip olan Boncuk Koyu, “yoga kamp yerleri” denilince akla ilk gelen duraklardan. 

 

Farklı türden yoga ve meditasyon etkinliklerinin yapıldığı bölgede, grup organizasyonlarının yanı sıra bireysel aktiviteler de yapılabiliyor. Burada yoga ve meditasyon uzmanları tarafından verilen eğitimlere katıldıktan sonra doğayı dinleyebilir ve kendinizle baş başa kalabilirsiniz.

 

Ayrıca burası coğrafi açıdan da oldukça özel bir yer, çünkü ülkemizde ‘kum köpekbalığı” türünün görüldüğü tek deniz burada. Kum köpekbalıkları saldırgan bir tür olmadığı için birçok su altı fotoğrafçısı ve dalgıç da bölgeye uğruyor. 

 

Boncuk Koyu’na Nasıl Gidilir? 

 

Muğla’ya bağlı Boncuk Koyu, Dalaman’a yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunuyor. Dolayısıyla bölgeye ulaşmanın en kolay yolu Dalaman’a uçmak ve buradan aktarma yapmak. Ayrıca Muğla Dalaman’dan araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Kaş: Tarih ve Huzur Bir Arada 

 

Kaş Yoga Kampı

 

Kaş; tarih öncesi dönemlerden kalan görkemli dokusu ve bulunduğu yer itibarıyla oldukça özel bir bölge. Antalya’nın batısında yer alan bölge, Akdeniz’in benzersiz doğasını en güzel şekilde yaşayabileceğiniz duraklardan.

 

Antik kentleri, plajları ve doğayla iç içe olabileceğiniz kamp alanları ile dikkat çeken bölge, yoga ve meditasyon etkinlikleri için de hayli uygun. Bölgedeki en ünlü yoga kamp alanı da Shanti Garden. Düzenli şekilde yoga etkinliklerinin yapıldığı bölge, doğayla bütünleşmek ve ruhunuzu arındırmak için biçilmiş kaftan. 

 

Ayrıca Kaş’a gittiğinizde, turkuaz renkli deniziyle nefes kesen Kaputaş Plajı’nı ve kültürel bir miras olan Patara Antik Kenti’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

 

Kaş’a Nasıl Gidilir? 

 

Antalya’ya bağlı olan Kaş, Antalya merkeze 190 km uzaklıkta bulunuyor ve bölgeye D400 yolu üzerinden yaklaşık 180 dakikada ulaşılabiliyor. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa, Antalya’dan araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Kabak Koyu: Özgürlük Burada 

 

Kabak Koyu Yoga Kampı

 

Kabak Koyu, Türkiye’deki yoga kampları ve meditasyon aktiviteleri için en değerli yerlerden. Ölüdeniz’e hayli yakın bir konumda bulunan koy, büyüleyici bir doğaya ve göz alan bir denize sahip. 

 

Türkiye’nin yeryüzü cennetlerinden biri olan bölge, kızılçam ormanları ile kaplı bir vadi. 

Kamp alanları, ağaç evleri ve çadır alanları ile meşhur olan bölge, yoga ve meditasyon otelleri ile de dikkat çekici. Dolayısıyla bu bölgeyi, Türkiye’de yoga tatili için de tercih edebilirsiniz.

 

Sakinliğin ve doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz eşsiz bir atmosfere sahip olan Kabak Koyu, doğaseverlerin sıklıkla uğradığı güzergahlardan. Ayrıca burada dünyanın en uzun ve en iyi yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu yer alıyor. Fethiye’den başlayan yol üzerinde birçok antik kent ve yeni yerleşim bölgesi görebilirsiniz.

 

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir? 

 

Kabak Koyu; Ölüdeniz’e yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle bölgeye Dalaman’dan araç kiralama yaparak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz’den kalkan araçlar ya da buradan kiralayabileceğiniz bir tekneyle de Kabak Koyu’na ulaşabilirsiniz. 

 

Yanıklar Köyü: Pastoral Bir Kaçamak 

 

Yanıklar Koyu Fethiye

Kaynak

Fethiye’de bulunan Yanıklar Köyü, ülkemizdeki eko turizm bölgelerinden. Ağaçlardan koparabildiğiniz organik meyveleri yiyebildiğiniz, doğayı içinize çekebildiğiniz, taş konaklarda ya da çadır kamplarında konaklayabildiğiniz türden bir yer burası.

 

Burada bulunan Pastoral Vadi de doğal ve sağlıklı yaşamı düşleyenler için yaratılmış bir ekolojik bölge. Yoga ve meditasyon etkinliklerinin de yapıldığı vadi, çam ormanlarıyla çevrili bir alan. 

 

Pastoral bir hayat sürmek isteyen doğa tutkunları için ilham verici olan bölgede ruhani bir dönüşüm de yaşayabilirsiniz. 

 

Yanıklar Köyü’ne Nasıl Gidilir? 

 

Fethiye’de yer alan Yanıklar Köyü, merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe D400 yolu üzerinden 15 dakikada alınabiliyor. 

 

Bu öneri ile yazımızın da sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En İyi Tırmanış Rotaları: Özgürlük Peşinde içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN