MENÜ

Türkiye’de Yıldızları İzlemek İçin En Güzel Yerler: Romantik Geceler

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Yıldızları izlemek ve ışıltılı gökyüzünü seyretmek, eski çağlardan beri hayatımızın bir parçası konumunda. Hem uzay bilimleri ve astronomi açısından hem de basit bir hobi olarak uçsuz bucaksız yıldızları gözlemek her zaman keyif verici. 

 

Özellikle gece vakti ışık kirliliğinden uzak, açık bir gökyüzünü izlemek ve romantik düşlere dalıp sevgili ile yıldızlara bakmak gibisi yok. Ancak metropol hayatı içerisinde bunu yapmanın imkanı yok. Büyükşehirlerdeki ışık yoğunluğu ve kirli hava, bir gözlemevinde değilseniz gökyüzünü izlemek için engel. 

 

O yüzden bu huzur verici etkinliği doyasıya yaşamak için şehir hayatından uzaklaşmak ve doğal hayatın içerisine girmek gerekiyor. Bu yazımızda sizlere Türkiye’de yıldızların görüldüğü en güzel yerleri anlatacağız ve gökyüzünü izleme duraklarından bahsedeceğiz. Kamp çadırınızı, malzemelerinizi ve çantanızı hazırladıysanız yıldızları sayalım! 

 

Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı: Karaçam Ormanları İçinde

 

 

Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı

 

Muğla’ya bağlı olan Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı; Türkiye’de yıldızların ışıltısını en keyifli şekilde izleyebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Denizden yüksekliği 1903 metre olan bölge; Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yaban Hayvanı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından da koruma altına alınmış durumda.

 

Türkiye’nin en yaşlı karaçam ormanına ev sahipliği yapan bölge, bitki florası bakımından da hayli zengin. Denizli il sınırına da paralel olan bölge, içerisinde bir de buzul vadisi bulunduruyor.

 

“Kartal Gölü Buzul Vadisi” olarak da anılan bölgeye geldiğinizde yıldızları tüm ihtişamıyla izleyebilirsiniz.

 

Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı’na Nasıl Gidilir? 

 

Muğla’ya bağlı olan Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, Muğla merkeze yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye özel aracınızla Köyceğiz – Ula Yolu üzerinden 100 dakika civarında ulaşabilirsiniz. Bir araca ihtiyacınız varsa da Muğla araç kiralama seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. 

 

Sivri Dağ Milli Parkı: Akdeniz’e Doğru 

 

Sivridağ Milli Park

Sivri Dağ Milli Parkı, Antalya’da yer alıyor ve Beydağlarının en yüksek zirvelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Akdeniz’i kucağına alan Sivri Dağ, manzarasıyla nefes kesen bir yer. Sarp kayaların eteklerinde yıldızlar da net şekilde izlenebiliyor.

 

Çam ve sedir ağaçlarının etrafında, kesintisiz şekilde gökyüzünü izlemek isterseniz burası tam size göre. Zirveye doğru yaklaştıkça gökyüzü daha da berraklaşıyor, ama zirve yolculuğu için dağcılık deneyiminizin bulunması gerekiyor. 

 

Bölgenin etrafında çeşitli kamp alanları bulunuyor. Dolayısıyla buraya gelip hem yıldızları seyredebilir hem de dilediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. 

 

Sivri Dağ Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? 

 

Sivri Dağ Milli Parkı; Antalya merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafeyi 100. Yıl Bulvarı üzerinden 40 dakika civarında almanız mümkün. Ayrıca bir aracınız yoksa Antalya araç kiralama seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. 

 

Kaz Dağları: Doğası Bir Başka

 

Kaz Dağları Doğası

 

Kaz Dağları, ülkemizin en özel doğal güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, aynı zamanda gökyüzünü izlemek için de hayli uygun bir güzergah. Burası ülkemizdeki ışık kirliliğinin en az olduğu yerlerden.

 

Doğa ve fotoğraf tutkunları için cennet niteliğinde olan bu durak, kamp alanları ve konforlu konaklama imkanları ile de dikkat çekiyor. Kaz Dağlarına geldiğinizde hem doğanın kalbinde kendinizi dinleyebilirsiniz hem de milyonlarca yıldızın altında başka bir evrene doğru yol alabilirsiniz.

 

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Kaz Dağları; İstanbul’a 405 km, Ankara’ya 650, İzmir’e ise 130 km uzaklıkta yer alıyor. İstanbul’dan gelmeyi düşünen gezginler, 0-5 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte bölgeye ulaşabiliyor. Ayrıca dilerseniz size en yakın Garenta İstanbul şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Kaçkar Dağları: Doğu Karadeniz’in Zirvesi 

 

Kaçkar Dağları Doğu Karadeniz

 

Kaçkar Dağları; Doğu Karadeniz’in görkemli doğasının en güzel yansımalarından. Doğu kesimleri 3000 metre üzerine çıkan Kaçkar Dağları, ülkemizdeki en ilham verici güzergahlardan. İklim örtüsü ve bol yağış nedeniyle sık ormanlarla kaplı Kaçkar Dağları, göz alan bir doğaya sahip. 

 

1994 yılında milli park olarak kabul edilen bölge, gökyüzünü izlemek için de oldukça uygun. Bölgede ışık kirliliği olmadığı için gökyüzü en yalın ve temiz haliyle seyredilebiliyor. Her şeyden uzaklaşmak ve yıldızları doyasıya saymak istiyorsanız Kaçkar Dağları sizi bekliyor! 

 

Kaçkar Dağlarına Nasıl Gidilir? 

 

Kaçkar Dağları, Rize’ye yaklaşık 115 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye E70 yolu üzerinden yaklaşık 120 dakikada ulaşmak mümkün.

 

Son olarak “İstanbul’da yıldızlar nerede izlenir?” sorusuna da cevap verelim. İstanbul’da yıldızları izlemek için en uygun bölgeler Adalar ve Anadolukavağı olarak kabul ediliyor. Bu önerimizle beraber yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek isterseniz Türkiye’deki Balık Tutma Güzergahları: Kendini Dinleme Zamanı içeriğimize geçebilirsiniz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN