MENÜ

Türkiye’de UNESCO’nun Duyarsız Kalamadığı 8 Kültür Mirası

Rota
5 Dakikalık Okuma Garenta

Türkiye’nin Dünya Miras Listesi’ndeki doğal ve kültürel değerlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Dünya çapında bu değerlerin güzelliğinin kanıtlanması ve listede yer alması çok güzel. Bu güzellikleri yerinde gidip görmek için hazırsanız yola çıkın. Seyahat aşkı uzak mesafe dinlemez. Bu noktalar size uzaksa, şehre gitmek için hava yolunu kullanarak havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Bunun için Garenta günlük araba kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Ama önce bu muhteşem eserleri ve doğa güzelliklerini tanıyalım.

 

İstanbul’un Tarihi Bölgeleri

 

 

İstanbul’da bulunan Tarihi Yarımada, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. İstanbul, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dört ana bölüm olarak yer alıyor: Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini, Küçük Ayasofya Camisi ve Topkapı Sarayı’nı içine alan “Arkeolojik Park”. Süleymaniye Camisi ve çevresini içine alan “Süleymaniye Koruma Alanı”. Zeyrek Camisi ve çevresini içine alan “Zeyrek Koruma Alanı” ve “Tarihi Surlar Koruma Alanı.” Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultan Ahmet Camii ve Topkapı Sarayı’nın da içinde bulunduğu Tarihi Yarımada’ya duyarsız kalmak büyük eksiklik olurdu. Tarihi bir bütün olarak alan UNESCO Listesi’nde İstanbul çok büyük bir alanı kaplıyor.

 

Bursa ve Cumalıkızık

 

 

Bursa, Osmanlı’nın beylikten İmparatorluğa geçiş yerlerinden. Oldukça iyi korunmuş tarihi mirasları var. “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” alanı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 2014’te girdi. Listede Orhangazi Külliyesi ve çevresindeki hanlar, Hüdavendigâr, Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliye, Muradiye Külliyesi ve Cumalıkızık Köyü bulunuyor. Yani Liste, Bursa şehir merkezinde tarih şöleni yaşayıp, Cumalıkızık’ta köy kahvaltısı yapmalık.

 

Göreme Milli Parkı/Kapadokya-Nevşehir

 

 

Listede olmasına hiç şaşırmadık değil mi? Burası, Erciyes Dağı ve Hasandağ’ın püskürttüğü lavların binyıllar boyunca erozyona uğramasıyla büyülü bir bölüm kazandı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini aldı. Evet doğanın Kapadokya ve Göreme’ye yaptığı güzellikler hepimizi kendine hayran bırakıyor fakat bu bölgenin Hitit, Pers, Bizans, Selçuklu gibi uygarlıkların izlerini taşıdığını da unutmayalım. Hem tarih hem doğa harikası, sonuna kadar bu listede olmayı hak eden güzelliklerden Göreme Milli Parkı ve Kapadokya çok değerli.

 

Divriği Ulu Camii- Sivas

 

 

Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilen Ulu Camii de tabii ki listede. Aynı zamanda bu cami Türkiye’nin en göz alıcı yapılarından. 1228 yılında yapımına başlanmış cami 1243 tarihinde tamamlanmış. Ahlatlı ve Tiflisli ustaların ellerinden çıkan, taş işçiliğinin en nadide ve en ince örneklerini yansıtan harikulade motifler bile tek başına listeye girebilir.

 

Selimiye Camii- Edirne

 

 

2011 yılında listeye giren tarihi mimari harikası Edirne Selimiye Camii, teknik mükemmelliği ve estetiği ile tam bir insanlık dehası. İnce ve zarif dört minaresi, cami iç tasarımında kullanılan çini, taş ve ahşap motifler kusursuz. Osmanlı Dönemi’nin en iyi yapısı olarak kabul edilen Selimiye Camii kadar kusursuz bir yapı yapıldı mı tam olarak bilmiyoruz. Edirne’ye her gittiğimizde onu izlemelere doyamıyoruz.

 

Hierapolis ve Pamukkale Travertenleri

 

 

Beyaz bir tülle kaplanmış büyülü suların olduğu doğanın en büyük bir sürprizi bize Pamukkale ve o da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Pamukkale tabii ki doğa mirası fakat hemen yanında bir kültür mirasını da barındırıyor. Bu güzelliğin yakınına kurulan Hierapolis Antik Kenti de bu listede. 1988’den beri listede bulunan antik kent, caddesi, gladyatör dövüşlerinin de yapıldığı 9 bin 500 kişilik tiyatrosu, hamamları ve geniş nekropolüyle tarih harikası. Muhteşem doğasıyla travertenler Pamukkale’nin doğasını zenginleştirirken, kent ise şehrin antik dekorunu tamamlıyor. Her şey tamam bir biz eksiğiz. En kısa zamanda Pamukkale’ye gitmek gerek!

 

Efes – İzmir

 

 

Antik kent demişken henüz listeye 2015 yılında alınan Ephesos’tan bahsetmek isteriz. Yani Efes Antik Kenti. UNESCO’nun da kalbi Ege’de kalmış olacak, Çukuriçi Höyük, Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision, Celcus kütüphanesi, ve Meryem Ana Evi bu listenin kalabalık tayfası. 3 bin yıl kesintisiz yerleşimin görüldüğü bu kıymetli alanlar iyi ki bize çok yakın.

 

Nemrut Dağı – Adıyaman

 

 

1987’den beri listede yer alana Nemrut Dağı’na geldi sıra. Nemrut Dağı Tümülüs’ü, dev tanrı heykelleri ve kabartmalarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Zeus, kartal ve aslan heykelleriyle dağın tepesinde hüküm süren tarihe elbette karşı konulamazdı.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Bisiklet, tarifsiz bir tutkuyu ifade eder. Bu tutku, dağ bisikleti ya da şehir bisikleti fark etmeksizin yaşanır ve pedallar çevrilip…

INSTAGRAM'DAN