MENÜ

Sonbaharda Kamp Yapılacak Yerler: Kırmızı ve Turuncu Renkleri İçinde

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Yaşadığımız coğrafya, doğanın tüm görkemini gözler önüne seren özel bir coğrafya. Ülkemizin her bölgesinde farklı türden doğal güzellikler, nefesimizi kesecek türde milli parklar, eşsiz ormanlar ve gökyüzündeki yıldızları sayabileceğimiz köşeler var. 

 

Doğayı doyasıya yaşamanın ve özgürlüğü hissetmenin yolu da kamp yapmaktan geçiyor. Kamp hayatı bize doğanın sesini duyma ve şehir hayatında hissedemediğimiz türden bir rahatlama imkanı sağlıyor. Binalardan, kalabalıktan, stresten uzaklaştıkça kendimizi daha iyi duyabiliyoruz ve ruhani açıdan arınabiliyoruz. 

 

Bu nedenle bu yazımızda sonbaharda kamp yapılabilecek yerlere göz atacağız, kırmızı ve turuncu renkler içinde kaybolacağız. Haydi gelin, özgürlük dolur bir maceraya doğru yola çıkalım. 

 

Yedigöller Milli Parkı: Büyüleyici Bir Köşe

 

Yedigöller Kamp

Kaynak

Yedigöller; Türkiye’nin en iyi kamp yerlerinin başında geliyor. Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde yer alan Yedigöller, ülkemizin en büyüleyici duraklarından biri olarak dikkat çekiyor. İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında olan bölge, bitki örtüsü ve ilham veren doğası ile adından bahsettiriyor.

 

1965 yılında milli park ilan edilen bu yeryüzü cenneti, heyelan gölleri ve nefes kesen manzaraları ile doğa fotoğrafçılarının da ilgisini çekiyor. Özellikle sonbahar aylarında bölgeye birçok fotoğrafçı ve kampçı gidiyor. 

 

Bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl barındıran ve ismini bu göllerden alan milli park, kamp hayatını ve doğayı doyasıya yaşamak için son derece uygun.

 

Yedigöllere Nasıl Gidilir? 

 

Bolu sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, İstanbul’a 300 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yedigöllere özel aracınızla ya da size en yakın İstanbul Garenta şubesinden araç kiralama yaparak E80 yolu üzerinden yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz.

 

Yenice Ormanları: Doğanın İhtişamı 

 

Yenice Ormanları Kamp

 

Yenice Ormanları; Türkiye’nin en büyük blok ormanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Porsuk, akçaağaç, meşe gibi farklı türde birçok ağaçtan meydana gelen bu ihtişamlı orman, 5 farklı çadır kampı alanına da ev sahipliği yapıyor.

 

Aynı zamanda 7 adet bisiklet parkuru da  bulunan bölge, bisiklet tutkunları açısından da özel bir yer. Eğriova Göleti, Arboretum ve anıt ağaçları ile ünlü olan Yenice Ormanları, sonbaharda kamp yapılacak en keyifli bölgelerden. 

 

Yenice Ormanlarına Nasıl Gidilir?

 

Yenice Ormanları, Karabük merkeze 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul’dan Bolu-Gerede-Karabük güzergahını izleyerek bu ihtişamlı kamp alanına ulaşabilirsiniz.

 

Şavşat: Gökyüzüne Doğru 

 

Şavşat Kamp

 

Şavşat; yüksekliği 3 bin metreyi aşan dağlarla çevrili eşsiz bir bölge. Artvin’in doğusunda bulunan yerleşim yeri, 70 adet köyden oluşuyor. Bölgenin ismi ise Gürcüce “kara orman” anlamına geliyor. 

 

Yaban hayvanları bakımından oldukça zengin olan ve bünyesinde birçok endemik bitki türü barındıran bölge, sonbaharda kamp yapılacak en güzel yerlerden. Ayrıca burada dilediğinizce doğa sporları da yapabilirsiniz. Özellikle burada yer alan doğa harikası Karagöl’de sandal ya da kano kiralamanızı tavsiye ederiz. 

 

Şavşat’a Nasıl Gidilir? 

 

Bu eşsiz coğrafyaya ulaşmak için öncelikle Artvin’e gelmek gerekiyor. Artvin il merkezine 70 km mesafede bulunan ve göz alan manzaralarıyla dikkat çeken Şavşat’a, Artvin D010 yolu üzerinden yaklaşık 90 dakikada ulaşabilirsiniz. 

 

Nallıhan: Anadolu’da Bir Kuş Cenneti

 

Nallıhan Kamp

 

Ülkemizin önemli kuş cennetlerinden olan Nallıhan, İç Anadolu Bölgesi’nde kamp yapılacak en güzel güzergahlardan. 1959 yılında hizmete giren Sarıyar Barajı ile kuzeyinde bulunan Aladağ Çayı’nın birleştiği yerde konumlanan Nallıhan, farklı bir ekosistem.  150’yi aşkın kuş türünün rastlandığı bölge, yaban hayatı koruma anlamında da oldukça özel bir yer. 

 

1994 yılında “Yaban Hayatı Geliştirme Sahası” ilan edilen bölgede avcılık da yasak. Özellikle sonbahar zamanında kamp yapmaya elverişli olan bölge, Ilıca Şelalesi’nden Kız Tepe Dağı’na kadar hayran kalınacak güzellikte bir doğal alan. 

 

Nallıhan’a Nasıl Gidilir?

 

Nallıhan, Ankara merkeze yaklaşık 160 km uzaklıkta bulunuyor. Bölgeye D140 yolu üzerinden 2 saat civarında ulaşmanız mümkün. Eğer bir araca ihtiyacınız varsa Ankara Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Bu önerimiz ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Türkiye’nin En Güzel Trekking Rotaları: Doğayla Kucaklaşmanın En Keyifli Yolu içeriğimize geçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN