MENÜ

Sömestir Tatili İçin Gidebileceğiniz Rotalar

Rota
10 Dakikalık Okuma Garenta

Sömestir tatili, iş stresini ve günlük koşturmayı evde bırakıp ailece uzaklarda vakit geçirmek için harika bir fırsat. Bu dönemde izin alarak ya da hafta sonu kaçamağı yaparak aileniz için eğlenceli planlar yapabilirsiniz. 

 

Açıkçası yoğun bir eğitim ve iş döneminin ardından küçük bir tatil kaçamağı yapmak tüm aile üyelerine iyi gelir. Bu sayede hem ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz hem de sosyal izolasyon kuralları dahilinde dinlenebilirsiniz.

 

Bu nedenle bu yazımızda sizin için sömestir tatilinde gidilebilecek eğlenceli rotaları inceledik. Ancak öncelikle sömestir tatilinin tarihlerini belirtelim.

 

Sömestir (Yarıyıl Tatili) Ne Zaman?

 

2021’de sömestir (yarıyıl tatili) 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak. Fakat bu yıl pandemi koşulları ve sosyal izolasyon kuralları sebebiyle sömestir tatili süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklendi. 

 

Ara tatil süresinin de yarıyıl tatiline eklenmesiyle birlikte, 25 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan sömestir tatili 15 Şubat Pazartesi günü son bulacak. Yani bu yıl aileleri ve öğrencileri uzun bir yarıyıl tatil süreci bekliyor. 

 

Bu süreci verimli şekilde değerlendirmek ve ailece keyifli vakit geçirmek mümkün. Haydi gelin sizin için derlediğimiz yarıyıl tatili önerilerine geçelim.

 

Beyazın Verdiği Huzur: Ilgaz Kayak Merkezi ve Milli Parkı

 

Ilgaz Kayak Merkezi Milli Parkı

 

Her noktasında kendine has bir güzellik saklı olan Karadeniz Bölgesi’nin orta kısmında yer alan Ilgaz Dağları, Kastamonu ve Çankırı sınırında bulunuyor. Tabiat harikası olan bu bölgenin rakımı 2546 metre, o yüzden buradaki doğa manzaraları görenleri adeta büyülüyor. Milli park çevresinde bulunan tesislerde konaklayabilir ve ailenizle beraber konforlu bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Milli parkta bulunan botanik gezileri, bisiklet turları, foto safari, dağ tırmanışı gibi pek çok aktivite ile de çocuğunuzla ortak deneyimler yaşayabilirsiniz. İsterseniz kayak yaparak eğlenin, isterseniz ailenizle ufak gezintilere çıkıp zengin bitki örtüsünü keşfedin. Seçim tamamen size kalmış. 

 

Ilgaz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

 

 

Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşım çeşitli şekillerde sağlanabiliyor. İstanbul’a yaklaşık 480 km mesafede bulunan bölgeye özel aracınızla E-80 yolu üzerinden yaklaşık 5 saatte ulaşabilirsiniz. Özel bir aracınız yoksa da İstanbul Garenta şubelerinden araç kiralama yapabilirsiniz. 

 

Ayrıca bölgeye hava yolu ile de ulaşmanız mümkün. Kastamonu Havalimanı’na indikten sonra kayak merkezine aktarma yapabilirsiniz.

 

Vazgeçilmez Bir Seçenek: Uludağ Kayak Merkezi

 

Uludağ Kayak Merkezi

 

“Sömestir tatilinde karın ve kayağın keyfini çıkaralım, manzaraya doyalım; ama İstanbul’a da yakın olalım.” diyorsanız sizin için adres belli: Marmara Bölgesi’nin en yüksek ve heybetli dağı olan Uludağ.

 

Türkiye’nin en iyi kayak rotalarından biri olan bölge, görkemiyle sizi çok eğlenceli bir tatile davet ediyor. Kayağın yanı sıra buz pateni, kar bisikleti gibi farklı kış sporu seçenekleri ile hareketli ve maceraperest çocuklar için de hayli eğlenceli bir tatil vadediyor.

 

Bursa’nın en güzel duraklarından biri olan Uludağ; milli parkı, benzersiz doğası ve sınırsız aktivite seçeneği ile sizi bekliyor. 

 

Uludağ Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir? 

 

 

Uludağ Kayak Merkezi, Marmara Denizi’nin güneybatısında, Bursa sınırları içerisinde yer alıyor. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ’a en hızlı şekilde Bursa Yenişehir Havalimanı’na uçarak ulaşabilirsiniz.

 

Kayak merkezi, havalimanına yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafeyi 50 dakikada alabilirsiniz. Ayrıca hazır Bursa’ya gelmişken diğer tarihi ve doğal güzellikleri doyasıya görmek isterseniz buraya araç ile de gelebilirsiniz. Özel bir aracınız yoksa da Bursa Garenta şubesinden araç kiralama yapabilirsiniz.

 

Hem Gezip Hem Öğrenmek İsteyenlere: Çanakkale

 

Sömestir Çanakkale

 

Çanakkale; saymakla bitmeyen güzellikleri ile her mevsim ziyaret edilebilen bir rota. Sömestir tatilinde ılıman bir iklimde tatil yapmak istiyorsanız burası tam size göre. Ulaşımının rahatlığı ve gezilecek yerlerinin bolluğu ile aile tatillerinin vazgeçilmez adresi olan Çanakkale, tarih kokan atmosferiyle size unutulmaz anlar yaşatacak.

 

Tüyleri diken diken eden tarihi, Çanakkale Türküsü’ne konu olan aynalı çarşısı ve lezzetleriyle eşsiz bir yolculuk sizleri bekliyor.

 

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

 

 

Çanakkale’ye kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım mümkün. İstanbul’dan gelecek gezginler, Tekirdağ-Keşan-Gelibolu üzerinden E84 ve E87 yollarını kullanarak bölgeye yaklaşık 5 saatte ulaşabilirler. Hava yolunu tercih edecekler ise Çanakkale Havalimanı’na uçabilir ve buradan aktarma yapabilirler.

 

Ayrıca özel bir araca ihtiyacınız varsa Çanakkale Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Renkli Bir Dünya: Eskişehir

 

Eskişehir Tatili

 

Eskişehir; İç Anadolu’da yer alan ve şehircilik anlayışı ile parlayan bir yer. Ailece vakit geçirmeye hayli uygun olan şehir, birbirinden güzel, güvenli caddeleri ve renkli dünyası ile sizleri bekliyor. Yemyeşil geniş parkları ve çocuklara özel alanları ile Eskişehir’in ailelere çok uyan bir gezi rotası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

Ayrıca Eskişehir, farklı uygarlıklardan izler taşıyan, buna rağmen modern yapısıyla ilham veren bir şehir. Hem kültürel dokusuyla hem de doğal yaşantısıyla dikkat çeken Eskişehir’de Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı, Yazılıkaya Vadisi ve Sazova Parkı mutlaka görülmesi gereken duraklardan. Peki, Eskişehir’e gitmişken çibörek yemeden dönmek olur mu? Dillere destan çiböreği çarşı içinde birçok yerde yiyebilirsiniz.

 

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

 

 

Eskişehir, İç Anadolu’nun merkezinde yer alan şehirlerden biri. Bölgeye demir ve kara yolu ile ulaşmak hayli kolay. Başkent Ankara’ya yaklaşık 250 km uzaklıkta bulunan Eskişehir’e, D200 yolu üzerinden 2.5 saat civarında ulaşmak mümkün. Ayrıca bir araca ihtiyacınız varsa Eskişehir Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz.

 

Keşfetmeye Değer: Karadeniz Ereğli

 

Karadeniz Ereğli Gezisi

 

Ereğli, Zonguldak il sınırları içinde bulunan bir ilçe. Gezilecek yerler açısından hayli cömert olan bölge, sömestir tatilinde aileniz için güzel bir hava değişikliği sağlayabilir. İstanbul’a oldukça yakın olan ilçe, Batı Karadeniz’in sıcak havasına ve doğal güzelliklerine sahip. 

 

Frig, Asur, Roma, Bizans, Osmanlı gibi pek çok medeniyete kucak açmış bir coğrafyada bulunan Ereğli, tarihi yapılar ve kalıntılar açısından da küçümsenmeyecek derecede zengin. 

 

Tarihe ve araştırmaya meraklı bir aileyseniz yarıyıl tatilinizi Ereğli’de geçirebilir, antik dönemlerden kalan Cehennemağzı Mağaraları’nda keşfe çıkabilir ya da teleferikle Kandilli Sahili’ne inerek gezintiler yapabilirsiniz. 

 

Karadeniz Ereğli’ye Nasıl Gidilir? 

 

 

Batı Karadeniz’in şirin mi şirin duraklarından biri olan Ereğli, Zonguldak’a yaklaşık 50 km mesafede bulunuyor. Bölgeye D010 yolu üzerinden 1 saatte ulaşabilirsiniz. Özel bir araca ihtiyacınız varsa, Zonguldak Garenta şubesinden araç kiralama da yapabilirsiniz. 

 

Her Daim Sıcak: Antalya

 

Sömestir Antalya Tatili

 

Türkiye’nin en popüler tatil bölgelerinden biri olan Antalya, doğası ve tarihi ile ışıldayan bir güzergah. Akdeniz’in pırıl pırıl denizi ile buluşan hareketli şehir hayatı ve sıcak iklimi burayı her dönem çekici kılıyor. 

 

Antik kentleri ve tarihi durakları ile de dikkat çeken bölge, ailece macera yaşamak için hayli ideal. Kemer, Belek, Side, Kaş gibi ülkemizin önde gelen tatil beldelerinin bağlı olduğu Antalya, sizi çağırıyor.

 

Antalya’ya Nasıl Gidilir? 

 

 

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’ya ülkemizin her yerinden kolayca ulaşılabiliyor. Akdeniz kıyısındaki başlıca turizm ve tatil merkezi olan şehre, hem hava hem de kara yolu ile ulaşmak mümkün. 

 

Antalya Havalimanı ile merkez arası yaklaşık 13 km. Havalimanına indikten sonra Antalya Garenta şubesinden araç kiralama yapabilir ve merkeze 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sayede Antalya’da görülmesi gereken yerleri de doyasıya gezebilirsiniz.

 

Ege’nin Gizli Cevheri: Bozburun

 

Bozburun Marmaris Ege

 

Bozburun, Marmaris’in en keyifli ve en ilham verici köşelerinden. Geçmişi oldukça eskiye dayanan bölge, nefes kesen manzaralara ve bozulmamış bir doğaya ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla eğer amacınız doğa tatili yapmak ise burası tam size göre.

 

Ayrıca burası aynı zamanda bir antik kent cennetidir. Syrna, Amos, Kasara, Bybassos gibi birçok antik kent burada bulunur. O yüzden Bozburun doğa tutkunları ile beraber kültür meraklılarını da cezbeden bir yerdir. 

 

Hem ailece kamp yapmak isterseniz, Bozburun civarında kamp yapabileceğiniz birçok alan da yer alıyor. Mavinin en göz alıcı tonlarına sahip Bozburun, sizi bekliyor! 

 

Bozburun’a Nasıl Gidilir? 

 

Marmaris’e bağlı olan Bozburun, ilçe merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi D400 yolu üzerinden 75 dakikada alabilirsiniz. 

YORUMLAR

  • yasin

    aradığımız rotalar işte bunlar hazır peugeot 3008 gibi bir aile arabası olunca neden güzel bir somestir tatiline çıkmayalım 😀

  • emre

    bende yeğenimle ailesine böyle böyle bir seyahat hediye etmek istiyorum peugeot suv ile rahat rahat gezerler bence 😀

  • mert

    gerçekten muhteşem geçti somestir tatili arkadaşımın peugeot suv aracı da işimizi oldukça rahatlattı tabi

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN