MENÜ

Sizi Şehirden Şehire Sürükleyecek Türkiye’nin Caz Festivalleri

İlham
7 Dakikalık Okuma Garenta

Çıkılan her yolculuğun farklı bir ritmi var. Ancak önereceğimiz bu gezinin ritmi bambaşka. Yıl boyu birbirinden farklı şehirlere gidip cazın temposu ile hayat bulabileceğiniz bir seyahat. Rutin temponuzu bölüp nefes aldıracak bu yolculuklar için size bir rota ve takvim hazırladık. Ajandanız hazırsa Türkiye’deki caz festivallerinin düzenlendiği şehirleri ve tarihleri işaretlemeye başlayabilirsiniz.

 

İzmir Avrupa Caz Festivali

 

 

Müziğin coşkusunu yakalayacağınız ilk durak İzmir. 2018 yılında 25.’si düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivali, Avrupalı sanatçıları Türk dinleyiciler ile buluşturuyor. Her yıl mart ayında düzenlenen festivalin farkı ise genç yeteneklere önemli eğitim fırsatları sunması. Çünkü festivale katılan usta sanatçılar eğitim atölyeleri de düzenliyor. Bu atölyelere katılıp başarılı olan genç müzik tutkunları da Siena Caz Vakfı ile İzmir Kültür ve Sanat Vakfı (İKSEV) ortaklığıyla İtalya Siena Yaz Caz Ustalık Sınıflarına burslu katılma imkanı yakalıyor. Gençleri desteklemeyi amaçlayan festivalin resmi afişine de genç tasarımcılara yönelik açılan caz afiş yarışması ile karar veriliyor. Afiş yarışmasıyla ilgili bilgiye ve İzmir Avrupa Caz Festivali’nin programına resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Mersin Uluslararası Müzik Festivali

 

Cazla birlikte diğer müzik türlerinin örneklerini de dinleyebileceğiniz bir etkinlik arıyorsanız Mersin Uluslararası Müzik Festivali sizin için doğru adres. 2002 yılından beri düzenlenen festival, her yıl nisan ayında gerçekleşiyor. Müzik keyfini şehir gezisi ile taçlandırmak isterseniz de size Erdemli’yi tavsiye ederiz. Mersin şehir merkezine 60 km mesafede bulunan Erdemli, turistik merkezlerden biri. Erdemli’ye 23 km uzaklıktaki Kızkalesi’ne ya da 20 km mesafedeki Kanlıdivane Antik Kenti’ne aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Ankara Uluslararası Caz Festivali

 

trompet-calmak.jpg

 

Her yıl mayıs ayında gerçekleşen Ankara Uluslararası Caz Festivali ile bahara merhaba deyin. Hem usta isimleri hem de genç yetenekleri dinlemek isterseniz bu etkinlik tam size göre. Türk müzisyenleri desteklemeyi amaçlayan etkinlikte konser programının yarısı yerli caz gruplarına ayrılıyor. Ayrıca her sene en az 3 müzik grubunun ilk defa sahnede performans sergilemesine fırsat tanınıyor. Ankara Uluslararası Caz Festivali bilet fiyatları da oldukça uygun. Ankara Uluslararası Caz Festivali hakkında bilgi için resmi internet sitesine göz atabilir ve bir sonraki festival programının detaylarını inceleyebilirsiniz. “Ankara sıkıcıdır” diyenlere inat unutulmaz vakitler geçirdiyseniz bir de Eymir Gölü’ne uğrayın ve önyargıları tamamen yıkın. Eymir Gölü, şehir merkezine 17 km mesafede bulunuyor. ODTÜ arazisi içerisinde yer alan göl kenarında huzurlu vakit geçirebilir, çevrede bulunan cafe ve restoranlarda da yola çıkmadan önce yemek yiyebilirsiniz.

 

İKSV İstanbul Caz Festivali

 

Müziğin efsanevi isimlerini canlı olarak dinlemek istiyorsanız doğru yerdesiniz. 1994’ten beri düzenlenen İKSV İstanbul Caz Festivali ile Marcus Miller, Jamie Cullum, Nick Cave, Bobby Mcferrin ve daha birçok efsanevi isim İstanbul’da sahne aldı. Aya İrini ve Kundura Fabrikası gibi mekanlarda da düzenlenen konserlerle şehrin tarihi ve kültürel dokusuna temas etme şansı bulabilirsiniz. Her yıl temmuz ayında düzenlenen etkinlik, Latin Amerika’dan Kuzey Avrupa’ya kadar pek çok ülke sanatçısına ev sahipliği yapıyor. Ayrıca festival kapsamında amatör grupların tanıtılmasına yönelik konserler de bulunuyor. “İKSV İstanbul Caz Festivali nerede ve ne zaman yapılır?” gibi pek çok sorunun cevabına ise İKSV Caz Festivali resmi sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Bozcaada Caz Festivali

 

gitar-calip-cocugu-ile-sarki-soyleyen-kadin

 

Bozcaada’nın müthiş koylarına kendinizi atmak için temmuz ayını bekleyin. Çünkü temmuz ayında ada hem güneşe hem de caz festivaline ev sahipliği yapıyor. İlki 2017 yılında düzenlenen Bozcaada Caz Festivali; funk, caz, füzyon ve Balkan gibi farklı müzik türlerini ağırlıyor. Bozcaada Caz Festivali, yeni düzenlenmeye başlayan festivallerden olsa da lokasyonu ve etkinlikleri ile şimdiden dinleyicileri kendisine çekmeye başladı.

 

Bodrum Caz Festivali

 

Pop ve caz müziği birarada ağırlayan Bodrum Caz Festivali, 2017 yılında düzenlenmeye başladı. Eylül ayında gerçekleşen festivalde yerli ve yabancı isimler sahne alıyor. Ayrıca Bodrum Caz Festivali programında müzik üzerine çeşitli söyleşiler ve atölyeler de yer alıyor. Tüm etkinliklerin bilgisine Bodrum Caz Festivali resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Osmanlı Tersanesi ve Antik Tiyatro gibi mekanlarda gerçekleşen konserlerle hem Bodrum gecelerinde müziğin keyfine varma hem de bölgenin tarihi mekanları ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Uluslararası Alanya Caz Günleri

 

Uluslararası Alanya Caz Günleri, yazın son günlerini Akdeniz’de geçirecekler için ideal. Eylül ayında gerçekleşen festival dört gün sürüyor. Yerli ve yabancı müzisyenleri konuk eden festivale katılım ise ücretsiz. 2018 yılında 15.’si gerçekleştirilen Uluslararası Alanya Caz Günleri programıyla siz de sonbahara keyifli bir giriş yapabilirsiniz.

 

İstanbul Akbank Caz Festivali

 

saksafon-ile-caz-muzik-yapan-afrikali-sanatci

 

İstanbul caz festivali denildiğinde akla gelen en köklü isim Akbank Caz Festivali. 1991 yılından beri yerli ve yabancı birçok müzisyeni ağırlayan festival, ekim ayında düzenleniyor. Konserler sadece İstanbul’la sınırlı kalmayıp Kampüste Caz programıyla Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars gibi şehirlerde de yayılıyor.

 

Yanıma Neleri Almalıyım?

 

Mevsimine göre alacağınız kıyafetler kolay taşınabilir olsun. Konserlerde müziğin ritmine uyabileceğiniz rahat giysiler seçin. Gece giyilebilecek şık bir bluz ya da gömleğin çantanızda durmasında da fayda var. Eğer yaz dönemi festivallerinden birine katılacaksanız plaj havlunuz ve mayonuzu unutmayın. Biraz serinledikten sonra kendini müziğe bırakmak gibisi yoktur. Tabii bir de yol hazırlıkları var. Gideceğiniz bölgeye ve farklı lokasyonlarda yapılan konserlere rahat ulaşabilmek için araç kiralamak en uygun seçeneklerden biri. Her şey hazırsa durmayın, müzik sizi çağırıyor!

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN