MENÜ

Sıcacık Bir Yolculuğa Davetlisiniz: Türkiye’nin En İyi 5 Tarihi Hamamı

Rota
3 Dakikalık Okuma Garenta

Kış mevsiminde iş hayatınıza birkaç günlük kısa bir mola vererek hem sağlık bulup hem de vücudunuzdaki stres kaynaklı gerginlikten kurtulabilirsiniz. Böylesi rahatlatıcı bir kaçamağı ise şehir turunun merkezine hamam keyfini oturtarak yapabilirsiniz. Gelin, sizin için farklı bölgelerden seçtiğimiz Türkiye’deki en iyi tarihi hamamlar listesine göz atın ve sıcacık bir rotaya karar verin.

 

Karacabey Hamamı – Ankara

 

Karacabey Hamamı nerede?

 

Kaynak

 

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Karacabey Hamamı, 600 yıla yakın bir tarihe sahip. Restore edilen ve günümüzde kullanılmakta olan Ankara’daki bu tarihi hamamda kadın ve erkek bölümleri bulunuyor. Eğer “Karacabey Hamamı nerede?” ya da “Hangi saatler arası açık?” gibi sorular soruyorsanız Karacabey Hamamı web sitesine göz atabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Karacabey Hamamı’nın bulunduğu Hamamönü semtini gezmeyi de ihmal etmeyin. Restore edilen tarihi konakları gezip kahvaltı mekanlarında mola vererek bu sıcak keyfi bir hafta sonu kaçamağına çevirebilirsiniz.

 

Tarihi Meydan Hamamı – Trabzon

 

Tarihi Meydan Hamamı Trabzon

 

Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Tarihi Meydan Hamamı’nın kadın ve erkek bölümleri bulunuyor. Sabunlu masaj, köpük banyosu ve yağlı masaj hizmetlerinin sunulduğu bu yerden öğrenciler indirimle faydalanabiliyor. Gelin hamamı için de tercih edilen yerlerden biri olan bu mekanda 10 yaş altından ve gelinden ücret talep edilmiyor. Trabzon’a uçakla geliyorsanız Trabzon Havaalanı’ndan kiralayacağınız araçla hem buraya kolaylıkla ulaşabilir hem de şehirdeki Atatürk Köşkü Müzesi ve Sümela Manastırı gibi pek çok tarihi mekanı ziyaret edebilirsiniz.

 

Armutlu Hamamı – Bursa

 

Armutlu Hamami Bursa

 

Kaynak

 

1385 yılında Roma dönemi kalıntıları üzerine kurulan Armutlu Hamamı, Bursa’nın kaplıcalarıyla ünlü Çekirge semtinde bulunuyor. Günümüzde bir otelin işlettiği Armutlu Hamamı, otel dışından gelen misafirlere de hizmet veriyor. Kadın ve erkek bölümlerinin yanı sıra aile bölümü de bulunuyor. Ailece sıcacık bir tatil geçirmeyi planlıyorsanız şehrin tarihi yerlerini de gezerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bursa’da gezilecek yerleri öğrenmek ve gezi planınızı yapmak için “Seyahatin Tarihini Yazan Kent: Bursa” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı – İstanbul

 

Hürrem Sultan Hamamı nerede?

 

Kaynak

 

Sultanahmet Camii ile Ayasofya Müzesi arasında yer alan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, 1557 yılında inşa edilmiş. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler bulunan bu hamamda refleksoloji, aromaterapi gibi farklı masaj seçenekleri sunuluyor. Ayrıca masaj, maske ve Osmanlı şerbeti gibi hizmetlerin bir arada sunulduğu 5 ayrı hizmet paketi de bulunuyor.

 

Tarihi Selahattin Hamamı – Kayseri

 

Selahattin Hamamı Kayseri

 

Kaynak

 

Selçuklular döneminde yapılan Tarihi Selahattin Hamamı, haftanın 7 günü kadın ve erkekler için ayrı bölümlerde hizmet veriyor. Burada kese ve masajın yanı sıra sauna ile havuz da bulunuyor. Gitmeden önce mekanın web sitesinde bulunan “Saunada Nelere Dikkat Edilmeli?” gibi bilgilendirici yazıları okuyarak bu keyfi sorunsuzca yaşayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Dijitalleşme, otomotiv gibi teknolojiyle doğrudan bağlantılı olan sektörleri etkiliyor ve dönüştürüyor. Dijitalleşen dünyaya egemen olan yeni kuşakların tercihleri ise…

INSTAGRAM'DAN