MENÜ

Seyahatin Kahramanı Siz Olun: Kara Saplanan Aracı Çıkarma Yöntemleri

Yolda
2 Dakikalık Okuma Garenta

Karda araç kullanmak her zamankinden biraz daha fazla dikkat gerektiriyor. Buzlanma, kayma, görüş mesafesinin kısalması gibi durumların yanında arabanın kara saplanması da kar senaryolarının arasında bulunuyor. Yani kış, kara saplanan araç nasıl kurtarılır gibi birçok soruyu beraberinde getiriyor. Bunun için yapmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle sakin olup, mahsur kaldığınızda ne yapmanız gerektiğinin bilincinde olduğunuzda bu durumdan kolayca sıyrılabilirsiniz.

 

Sakin Olun Hızlı Hareketlerden Kaçının

 

 

Arabanızın kara saplandığını fark ettiğiniz anda, hızlı hareketlerden kaçının ve sakin olun. Durumun paniği ile gaza sertçe basmanız, sizi bu durumdan kurtarmaz. Aksine patinaj çekmek tekerleklerin karda derin bir yuva yapmasına neden olabilir ve arabanınız daha çok kara saplanır. Bu durumda ayağınızı gazdan çekin fakat motoru durdurmayın. Lastiği seri bir şekilde sağa ve sola doğru hareket ettirin. Bunun yanında ileri geri hareketlerle de zemindeki karı ezebilirsiniz. Bu şekilde geri geri, yavaş hareketlerle çıkabilirsiniz.

 

2. Viteste Hafif Gaz

 

Eğer manuel vites kullanıyorsanız, aracınızı 2. viteste tutun. 2. vites tekerleğin kaymasını önlemek için ideal bir seçim. Motoru durdurmadan bu vites ayarında gaza hafif hafif basıp çıkmaya çalışabilirsiniz. Fakat bahsettiğimiz bu kurtarma yöntemi, derin saplanma vakaları için uygun olmayabilir.

 

Lastiğinizin Altını Temizleyin ve Destekleyin

 

 

Gelelim en yaygın yönteme. Eğer ilk iki öneriyle aracınız saplandığı yerden çıkmıyorsa ve daha da derine batıyorsa, lastiğin altını temizlemek en iyi çarelerden biri. Lastiklerin olduğu yer ve aracın altında biriken kar temizlenmelidir. Bunun için bir kürek kullanabilirsiniz. Patinaj yapan tekerlekler için araba paspası en büyük yardımcınız olacak. Tekerleğin altını temizledikten sonra paspası tekerleğin altına yerleştirin ve yavaş yavaş ilerleyin. Paspasın yanında, tekerleğin altına tahta, dal ya da battaniye koymak da bir çözüm olabilir. Tekerleğin önüne kum dökmek de diğer kurtuluş alternatifleriniz arasında bulunabilir.

 

Egzozun Kapalı Olmamasına Dikkat!

 

Eğer aracınız park halindeyken kar yağdıysa ve aracınızı bir kar yığınından kurtarmak istiyorsanız, ilk başta egzozunuzun kar ile kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Karla kapalı bir egzoz hem çevre hem de arabanıza zarar verir. Karla kapanan egzoz boruları taşıtın içine egzoz gazı dolmasına, karbon monoksit zehirlenmesi gibi vakalara neden olabilir.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN