MENÜ

Seyahat Tutkunuzu Geliştirecek Kitaplar: İlham Veren Eserler

İlham
5 Dakikalık Okuma Garenta

Kitaplar bizi eğlendiren, avutan ve aynı zamanda akıl öğreten dostlardır. Ruhumuza ve zihnimize iyi gelen eserler sayesinde, sürekli olarak gelişiriz, hayatı daha iyi kavrarız. Özellikle evde vakit geçirmek zorunda olduğumuz zamanlarda kitaplar bütün yalnızlığımızı alıp götürür.

 

Sayfalar çevrildikçe, hikaye derinleştikçe kendimizi daha iyi hissederiz. Bizi özgürlük dolu yolculuklara hazırlayan ve yeni dünyalar keşfetmemize olanak sağlayan kitapların verdiği keyif ise bir başkadır. 

 

Bu yazımızda sizlere seyahat tutkusu aşılayan, yeni rotalar çizdiren ve ilham veren kitaplar önereceğiz. Bu liste ile ilginç rotaların hayallerini kuracaksınız ve zamanın nasıl geçip gittiğini anlamayacaksınız. Hazırsanız başlayalım ve kitapları sıralayalım. 

 

1. Jules Verne – 80 Günde Devriâlem

 

80 Günde Devrialem Jules Verne

Kaynak

Fransız yazar ve gezgin Jules Verne, bilim kurgunun babası olarak anılır. Modern edebiyat açısından ölümsüz bir yere sahip olan Verne; eserlerinde bahsettiği buluşlar, makineler ve teknolojik aygıtlar ile de her dönem ilham verici olmayı başarmıştır. 

 

Yazarın okunma rekorları kırmış kitaplarından biri olan 80 Günde Devriâlem bir klasiktir ve her yaştan okuyucu için uygundur. Phileas Fougg isimli İngiliz bir karakterin girdiği bir iddia sonucunda servetini kaybetmemek için atıldığı macerayı konu alan eser, ufuk açıcı olduğu kadar eğlenceli de bir romandır. 80 Günde Devriâlemi okuduktan sonra ilginç yerler keşfetmek ve farklı seyahat rotalarına bakmak isteyebilirsiniz. 

 

2. Jack Kerouac – Yolda 

 

Jack Kerouac Yolda

Kaynak

Jack Kerouac; “Beat” olarak isimlendirilen kuşağın en ünlü yazarlarından. Farklı yaşantısıyla, algısıyla ve ortaya koyduğu eserlerle bir döneme damga vuran Kerouac’ın tüm dünyada tanınmasını sağlayan kitap “On the Road” yani Yolda! 

 

1947 yılından itibaren çıktığı seyahatlerde aldığı notlardan oluşan otobiyografik türdeki bu roman, ABD’yi baştan sona dolaşan yazarın yaşadığı maceraları anlatıyor. Yapısı dolayısıyla da oldukça özgün olan eser, yolculuklar esnasında alınan notları kapsayan bir kağıt rulosundan oluşuyor. Paragraf, imla ya da yazım kurallarına dikkat edilmeden kaleme alınan bu rulo, üzerinde bir değişiklik yapılmadan basılıyor ve yenilikçi tarzıyla tüm dünyanın ilgisini çekiyor.  

 

Jack Kerouac’ın başyapıtı niteliğindeki bu eser, size maceracı bir ruh aşılayacak. 

 

3. Jon Krauker – Yabana Doğru 

 

Jon Krauker Yabana Doğru

Kaynak

Orijinal ismi “Into the Wild” olan eser, Christopher McCandless isimli bir gezginin gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Amerikalı bir dağcı ve yazar olan Jon Krauker tarafından kaleme alınan bu etkileyici yaşam öyküsü, dünyaca ünlü oyuncu ve yönetmen Sean Penn tarafından Eddie Vedder’ın eşsiz müzikleri eşliğinde beyazperdeye de uyarlandı. 

 

Modern bireye dair sorular sorduran ve yaşadığımız hayatları bize sorgulatan bu eşsiz eser, doğada yalnız başına kalmaya çalışan ve alternatif bir yaşam sürmeye çabalayan Christopher McCandless’ı yakından tanımanızı sağlayacak. Christopher’ın dediği gibi “Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz.”

 

4. Mina Urgan – Bir Dinozorun Gezileri

 

Bir Dinozorun Gezileri Mina Urgan

Kaynak

Mina Urgan; ülkemizin en önemli İngiliz edebiyatı profesörlerinden ve çevirmenlerinden biriydi. İngiliz edebiyatının en ünlü eserlerini dilimize çeviren yazarın kendine ait kitapları da bulunuyor. 

 

Otobiyografi türündeki Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan’ın çıktığı dünya turunda yaşadıklarını konu ediniyor. Bir dönemin en çok satan eserlerinden biri olan kitap, sıcak, samimi ve cesur diliyle dikkat çekiyor. 

 

Mina Urgan’ın az para harcayarak ama çok insan tanıyarak yapılan gezilerini anlatan bu eser, deneyim odaklı seyahat tutkunuzu pekiştirecek ve yüzünüzü gülümsetecek. 

 

5. Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir 

 

Ahmet Hamdi Tanpınar Beş Şehir

Kaynak

Ahmet Hamdi Tanpınar; edebiyat tarihimizin önde gelen en önemli yazarlarından biridir. Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanları ile edebiyat tarihimize damga vuran yazar, Türkçeyi kullanma becerisi ve akıcı diliyle dikkat çeker. 

 

1946 yılında ilk baskısı yapılan Beş Şehir, deneme türünde bir eserdir. Usta edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın İstanbul, Bursa, Ankara, Konya ve Erzurum şehirlerini anlattığı eserde, kültür ve medeniyet tarihimize dair önemli bilgiler yer alır.

 

Tanpınar; bahsi geçen şehirleri geçmişten günümüze değerlendirmiş ve modernleşme süreci içerisinde ele almıştır. Usta edebiyatçının hakkında en çok konuşulan eserlerinden biri olan Beş Şehir, farklı dillere de çevrilmiş ve ilk basımından bugüne kadar defalarca kez yeniden basılmıştır. Tanpınar’ın eşsiz kalemi sizi seyahat etme konusunda daha da motive edecektir, emin olabilirsiniz.  

 

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz ancak okumaya devam etmek istiyorsanız Başrolünde Araçlar Olan Sinema Tarihinin Unutulmaz Filmleri içeriğimize geçebilirsiniz. 

 

 

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Balık tutmak farklı türden bir sevgi biçimidir. Bir kere o olta atma keyfini yaşadınız mı, balık tutmanın bağımlısı haline gelirsiniz….

INSTAGRAM'DAN