MENÜ

Seyahat Tipine Göre Araç Seçme Kılavuzu

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Günlük araç kiralamak son zamanlarda seyahatseverlere pratik bir ulaşım alternatifi. Hedeflenen rotaya çabuk ulaşım, konforlu yolculuk gibi avantajlar sunan araba kiralama işlemleri, aynı zamanda ekonomik seçenekler de sunuyor. Seyahat planı yaparken ilk aklınıza gelen araba kiralama seçeneği Garenta ise zengin şube ağı ile size bu konuda yardımcı olacak.

Araba kiralamaya karar verdiniz ve seyahat planınız için birinci aşamaya bir “tik” atabilirsiniz. Fakat ihtiyaçlarınıza en uygun aracı yol arkadaşınız olarak seçmeniz de çok önemli. Çünkü iyi bir araç sizin yolculuk konforunuz, sürüş keyfiniz hatta seyahatten aldığınız keyif üzerinde bile etkili olabilir. Seyahat için ayırdığınız bütçe, araçta kaç kişiyle yolculuk yapacağınız, varmak istediğiniz rota, yol şartları ve seyahat amacı seçeceğiniz aracı da belirleyebilir. Size yol boyunca eşlik edecek ve seyahatinizi renklendiren bir kahraman olacak aracınızı seçerken hangi kriterleri ön plana almamız gerektiğine bir bakalım.

 

Kalabalığız Fakat Mutluyuz!

 

Ailecek çıkacağınız bir seyahatte arabayı kullanacak kişi olarak, konfor ve rahatlığın yanında, sorumluluk duygunuz da öne çıkıyor olabilir. Tek isteğiniz güvenli ve rahat bir yolculuk. Ailecek gittiğiniz gezilerde rent a car işlemleri öncesi araba seçiminde etkili olacak ilk kriter, kaç kişi olacağınız. Eğer kalabalık bir aileyseniz, geniş iç hacme sahip araçlar sizin ilk tercihiniz olmalı. Arka koltukları istediğiniz şekilde ayarlanabilen esneklikte ve konfor sunan genişlikte bir araç, seyahatiniz için avantajlı bir adım olur. Minivan araçlar değerlendirilebilecek seçeneklerden. Çok amaçlı araçlar arasında bulunan bu seçenekler; diz mesafeleri, ayarlanabilir arka koltukları ve geniş bagaj hacmiyle kalabalık ailelerin tercihi. Sadece aile için değil tabii. Eğer kalabalık bir arkadaş grubuysanız, “Eşyalar için ayrı bir araç mı kiralayacağız?” şeklinde düşünceler aklınıza yavaştan geliyorsa, bir minivan araç ile bu sorunu halledeceğinizi bilmelisiniz.

Aile arabası denince aklınıza hemen sedan otomobiller geldi değil mi? Kiralık sedan arabalar zaten ailelerin başlıca tercihi. 5 kapılı, iç hacimleri geniş olan sedanlar ailecek mutlu bir tatil geçirmenize yardımcı olurken, ekstra bagaj hacimleriyle eşyalarınızı rahatça emanet etmenizi de sağlayabilir.

 

Dağ Tepe Demeyelim, Gidebildiğimiz Kadar Gidelim

 

 

Kaynak

 

Biz modern zaman insanlarıyız. Bu yüzden değişik şeyler yapmak istediğimizde, aklımıza ilk olarak kendimizi doğanın kucağına atmak geliyor. Arkadaşlarla yapılan trekking etkinlikleri, ailecek yayla gezileri ya da sevgiliyle gidilen romantik bir kamp, doğaya olan özlememizden kaynaklanıyor. Doğa gezilerinde her yeri keşfetme isteğimiz, bizi keskin virajlara, yapısı bozuk yollara, dağlara tepelere yönlendiriyor. Buralara kadar geldik de şuraya gidemedik dememeniz için size konforlu, yol tutuşu yüksek, geniş iç hacmiyle ailelerin ve arkada gruplarının gözdesi olan SUV araçları öneriyoruz. Mesela bir Doğu Karadeniz gezisinde kendinizi sınırlandırmadan gezmek, dağ bayır demeden dilediğiniz yaylaya çıkmak için SUV araç kiralama seçeneği aklınızda bulunsun. Bir keçi performansı olmasa da onda hem bir minivan hem de station wagon rahatlığını bulabilirsiniz.

 

Büyük Şehirlerin Küçük Kahramanı; Hatchback

 

Uzun ve kalabalık yolculuklarda sedan, minivan ve SUV araçlar tercihimiz olsa da hatchback’in pratiklik kazandıran kullanımına değinmeyi unutmayacak, unutturmayacağız! Hatchback araçlar, genellikle kompakt boyutlara sahiptir.  Arka kısımları düz olarak yere iner ve çoğunlukla arka koltukları yatırılabilir. Bagaj kapasitesi ise diğer kasa tiplerine göre minimum düzeydedir. Bunun için kalabalık olmayan arkadaş gruplarına, çekirdek ailelere ve çiftlere önerilen bu spor araçlar şehir yollarına göre tasarlanır. Kompakt boyutları sayesinde manevra kabiliyeti, trafikte ve dar yollarda özgürce hareket imkanı ve park etme kolaylığıyla şehir gezilerinde ilk tercihiniz hatchback olmalı.

 

Konu İş Gezisiyse Prestij Önemli

 

Sık sık iş seyahatine çıkıyor ve gittiğiniz yerlerde araç kiralıyorsanız işinizi kolaylaştıracak bir yoldasınız, tebrik ederiz. Şehir dışı iş seyahatlerinde havalimanından araç kiralayarak şehir merkezine ulaşmak, her adrese rahatça ulaşım sağlamak, toplantılara ve görüşmelere araçla gitmek hem prestijiniz hem de vaktiniz için önemli. İş seyahatlerinde klasik görünümü ve kurumsal duruşu ile sedan araç modelleri oldukça popüler. Eğer bu seyahat sizin için çok önemliyse prestijinizi güçlendirmek için, Elite veya Premium araç sınıfında bulunan araç modellerini inceleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN