MENÜ

Sensin Gri! Ankara Hakkında Bilmen Gereken Ayrıntılar

Rota
4 Dakikalık Okuma Garenta

Ankara bir başkent ve dünya başkentlerinin çoğuyla aynı kaderi paylaşıyor: sıkıcı bulunmak! Ankara’yı fazla bürokratik, sıkıcı bir de denizsiz bulanlar var. Fakat bu Ankara’nın geçerli bir tanımı olamaz. Bunun için önyargılara bulaşmaksızın seyahat öncesi Ankara hakkında bilmeniz gerekenler bulunuyor.

 

Genel Kültür Seviyesini Tartışmayalım; Ankara Bir Müzeler Şehri

 

 

Ankara bizim için çok önemli. Sadece bürokratik, ticari ve coğrafik anlamda değil. Kültür ve tarih bakımından da burada bulabileceğimiz değerli hazineler var. Ankara Kalesi, Agustus Tapınağı ya da Suluhan gibi muhteşem tarihi yerlerinin dışında bizi o dönemlerin içine sokacak müzeleri de bulunuyor. Hatta bu müzeler baya fazla. Ankara’da her çeşit müze bulabilirsiniz. Bir heykel müzesinden bir etnografya müzesine oradan da bilim müzesine gidebilirsiniz. Ankara müzeleri arasında zaten Ankara Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi en ünlüleri. Bunun yanında ilgi alanlarınıza göre müzeler de bulunuyor. TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Gordion Müzesi, Hukuk Müzesi, Beypazarı Yaşayan Müze, Mustafa Ayaz Vakfı Plastik Sanatlar Müzesi, PTT Pul Müzesi, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, Meteoroloji Müzesi… Müze zenginliğini siz düşünün. Yalnız, Rahmi Koç Müzesi ve Ulucanlar Cezaevi Müze’lerinden de bahsetmeden geçemeyeceğiz.

 

Ankara Çok Sıkıcı? Pardon O Cümleyi Tekrar Alalım

 

 

Ankara’ya sıkıcı demek kimin aklına geldi bilmiyoruz ama bir Ankara seyahatinden hiç sıkılmayacağınız kesin. Siz yeter ki nerede ne yapılır onu bilin. Yukarıda saydığımız birçok müze Ulus’ta. Ulus’ta yürümek bile ayrı eğlenceli fakat bir gençlik parkı ayrıntısını atlamayalım. Dev bir lunapark alanı, kocaman bir tiyatro ve eğlence mekanları… Ruhu gençler için ideal bir etkinlik alanı. Tunalı Hilmi ve Kızılay’da alışveriş yapar, birbirinden güzel mekanlarda yemek yiyebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Enerjisi yüksek, akşamları müzik dinleyebileceğiniz Sakarya Caddesi, Karanfil Sokak’ı da listeye ekleyelim.

 

Denizi Yok Diye Gri mi Sandınız?

 

 

Evet, denizi yok fakat bu şehrin birbirinden güzel doğa alanları var. Her mevsim güzel fakat sonbaharda bir başka olan, ağaçlarla ve yürüyüş yollarıyla kaplı Karagöl, ününü dünyaya kanıtlamış bembeyaz bir harika, Tuz Gölü ve kayık keyfi yapılacak mis gibi doğasıyla Mogan Gölü ve Soğuksu Milli Parkı Ankara’nın sahip olduğu en doğal güzelliklerden.

 

Tabii Bunda Parkların da Payı Var…

 

 

Ankara’ya gri yakıştırması yapılmaması gerektiğini onun şehir parklarını anlatarak da kanıtlayabiliriz. Ankara, yemyeşil, geniş ve bakımlı şehir parklarıyla meşhur. Atatürk Orman Çiftliği şehrin ortasında bir oksijen deposu. Bunun dışında, Kuğulu Park ve yakınındaki Seğmenler Parkı, Botanik Parkı’na vardığınızda göreceğiniz manzara size derin bir nefes aldıracak. Kızılay Meydanı’ndaki Güven Park ise yemyeşil bir buluşma noktası. Ağacıyla, yeşiliyle, park kuşları, banklarıyla Ankara’da dinlenme ve yürüyüş yerleri çok fazla.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN