MENÜ

Sempatik Bir Tarihçi: Odunpazarı

Rota
7 Dakikalık Okuma Garenta

İç Anadolu Bölgesi’nin Ankara’dan sonra en öne çıkan şehri Eskişehir. Her zaman Ankara ile karşılaştırılsa da onun havası çok başka. Kendisi Porsuk Çayı, yüksek enerjisi, dev şehir parkları ve hatırı sayılı öğrenci nüfusuyla dolu dolu bir şehir ve onu bunlar dışında bazı ayrıntılar daha da güzel kılıyor.

Eskişehir’in belki de en güzel ayrıntısıyla tanışma zamanı geldi: Odunpazarı! “Eskişehir Odunpazarı nasıl bir yer?” sorusuna detaylar cevap veriyor. İşte; rengârenk tarihi evleri, zamanın gerisinde ama huzurun çok ilerisinde atmosferiyle Eskişehir Odunpazarı ve onu muhteşem kılan detayları.

 

Çok Eskilerden Gelen Manzara: Tarihi Odunpazarı Evleri

 

tarihi-odunpazari-evleri-eskisehir

 

Zamanında köylüler, dağlardan getirdikleri odunları, bölgedeki Sebahattin Günday Parkı’ndaki meydanda satarlarmış. O tarihten bugüne Odunpazarı olarak geçen bölge, Eskişehir’in en eski yerleşim yerlerinden biri. Osmanlı sivil mimarisinin günümüze kadar gelmesiyle muhteşem bir sit alanı olan Odunpazarı, o zamanların havasını ciğerimize çekmemize imkân veriyor.

Kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli cumbalı evleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Osmanlı döneminden bu yana çizgisini bozmayan Odunpazarı’nda 30 sokakta bulunan 300 ev, 3 cami, 1 külliye, 2 kervansaray, 15 çeşmenin restorasyonu gerçekleştirildi. Ortaya tarihin capcanlı bir örneği olan Odunpazarı çıktı. Her sokağı, sizi sokakta bekleyen tarihi mimari yapıları, Arnavut kaldırımları, samimi mekanları ve diğer tarihi ayrıntılarıyla burası kalbimizdeki değeri kesinlikle hak ediyor.

 

Odunpazarı Evleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

  • Odunpazarı evlerindeki tasarım benzer olsa da aslında renkleriyle ayrışıyor.
  • Dar sokakların iki yanına sıralanan evlerin bazıları bembeyaz duvarların üzerinde kahverengi çerçevelere sahip. Bazı evlerde ise ağırlıklı olarak çivit mavisi ve kiremit kırmızısı rengi kullanılmış
  • Zamanın aile yaşantısına uygun olarak tasarlanan evlerde genellikle alt katta mutfak, ahır, çamaşırlık ve depo bulunuyor.
  • Evin sakinlerinin yaşam alanları üst katta yer alıyor.
  • Yenilenen evler genelde  kafe, restoran, butik otel, müze olarak kullanılıyor. Yani o evlerin büyük çoğunluğu size açık!

 

Eskişehir Odunpazarı Gezilecek Yerler

 

Eskişehir gezilecek yerler bakımından oldukça zengin ve Odunpazarı da şehrin bu yönünü almış. Odunpazarı; tarihi yerleri, çarşıları ve yapıları ile keşfedilmesi gereken ayrıntılara sahip. İşte, Odunpazarı’nda kaçırmamanız gereken noktalar:

 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

 

kursunlu-camii-eskisehir

 

Odunpazarı evlerinden ibaret değil burası. Osmanlı zamanında kalan pek çok eser de bulunuyor. Odunpazarı’nda görülecek yerler arasında kesinlikle Kurşunlu Camii ve Külliyesi var. Kurşunlu Camii, Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1525 yılında yaptırılmış. O zamanlardan bugüne kadar da muhteşem mimari detaylarıyla beraber gelmiş. Bunun yanında cami, farklı bölümlerden oluşması yönüyle de oldukça önemli. Caminin dışında kalan bu bölümlerde El Sanatları Çarşısı, Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Lületaşı Müzesi var. Kısacası caminin bu bölümleri günümüzde atölye ve müze olarak değerlendiriliyor.

 

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

 

atlihan-eskisehir

 

Hazır konu tarihi yapılardan açılmışken Atlıhan El Sanatları Çarşısı’ndan da bahsetmek gerekiyor. 1850‘li yıllarda Takattin Bey tarafından han olarak yaptırılan bu yapı, o dönemden beri çok popüler. Önceden Odunpazarı’nın toplanma yeri olan bu han şimdilerde özellikle lüle taşından hediyelik eşyaların yapılıp satıldığı muhteşem bir çarşı olarak karşımıza çıkıyor. Burası Eskişehir Odunpazarı Çarşısı olarak da anılıyor. AVM’den içi sıkılanlara iyi gelecek bu çarşıda ustaların el emeği olan mükemmel hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

 

Lületaşı Müzesi

 

luletasi-muzesi-eskisehir

 

Kaynak

 

Kurşunlu Camii ve Külliyesi içinde bulunan Lületaşı Müzesi, bu alanda dünyadaki en iyi örneklerden. Lüle taşı, Eskişehir’in simgesi olacak kadar önemli bu şehir için. Bu müze için de oldukça çaba harcanmış. Çeşitli sanatçılar tarafından işlenerek birbirinden güzel objelere dönüştürülmüş lüle taşı eserlerini görmek için müzeye girmek ise ücretsiz.

 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

 

yilmaz-buyukersen-balmumu-muzesindeki-heykelleri

 

Kaynak

 

Madame Tussauds Müzelerine rakip olacak kadar başarılı bir müze: Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi! 2013 yılında tarihi Odunpazarı evlerinin bir tanesinde hizmete açılan müze, Odunpazarı’nın en sevilen mekânlarından. Atatürk’ün çeşitli dönemlerini yansıtan heykeller, Atatürk’ün ailesinin yanı sıra yerli ve yabancı devlet adamlarıyla sanatçıların balmumu heykellerini görebileceğiniz bu müzede, 200’e yakın eser var. Size bol bol “Gerçek mi, değil mi?” ikilemini yaşatacak bu müzeye mutlaka uğramalısınız.

 

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

 

cagdas-cam-sanatlari-muzesi-eskisehir

 

Kaynak

 

Balmumu Heykeller Müzesi’nin hemen yanında sizi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi bekliyor. Müzenin içerisinde yerli yabancı sanatçıların ellerinden çıkan 100 kadar eser sergileniyor. Müze çok büyük değil, fakat bal mumu müzesi sonrası gezip görmenizde yarar var.

 

Karnınız Acıktıysa Buraya Dikkat

 

ciborek-eskisehir

 

Bir çiğ börek (çibörek) sevdalısıysanız en lezzetlisinin Odunpazarı’nda olduğunu bilirsiniz. Odunpazarı’nda çibörek yiyeceğiniz birçok mekân bulunuyor. Fakat bu lezzeti en meşhurlarından tatmak isterseniz Papağan, Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi ve Esözcanlar Çibörek’i değerlendirebilirsiniz.

 

Odunpazarı’na Nasıl Gidilir?

 

Eskişehir Çarşı durağından bineceğiniz tramvay ile Atatürk Lisesi durağında inerek Odunpazarı’na ulaşabilirsiniz. Özel araçla buraya gitmek de çok kolay. Trafik sıkıntısı çekmeden, dümdüz yollar aracılığı ile Eskişehir şehir merkezinden Odunpazarı’na 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Kurşunlu Camii ve Külliyesi‘nin olduğu alanda bir otopark bulunuyor. Aracınız buraya park edip bu güzelliğin tadına adım adım varın deriz.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN