MENÜ

İnsanlık Tarihi Kadar Kadim: Şanlıurfa Gezi Rehberi

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Şanlıurfa, geçmişi oldukça eskiye uzanan ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış özel bir şehir. “Efsaneler Şehri” olarak anılan Şanlıurfa, Fırat ve Dicle nehirlerinin hayat verdiği bir coğrafyada kurulmuş.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kentin geçmişi, yaklaşık 12 bin yıl önceye kadar uzanıyor. Dolayısıyla bu bölge insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. 

 

Ayrıca eski adı Urfa olan şehir, Kurtuluş Savaşı sırasında gösterdiği kahramanlıklardan ötürü 1984 yılında “Şanlı” unvanını almış. Bu nedenle Şanlıurfa, Cumhuriyet tarihimiz açısından da önemli bir yer. 

 

Bu yazımızda sizi tarihi ve kültürü ile olduğu kadar yöresel tatları ile de ünlü olan Şanlıurfa’ya götüreceğiz. Haydi gelin, yolculuğumuza başlayalım.

 

Şanlıurfa Nerede?

 

Şanlıurfa Nerede

 

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Suriye ile komşu olan şehir, tarihi İpekyolu üzerindeki en kadim yerleşim yerlerinden biri. Ticaret yollarının kesiştiği bir noktada bulunan şehrin doğusunda Mardin, batısında Gaziantep, kuzeyinde ise Adıyaman bulunuyor.

 

Peki, Şanlıurfa’ya ulaşım nasıl sağlanıyor? 

 

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

 

Şanlıurfaya Nasıl Gidilir

 

Kültürel ve tarihi mirasları bakımından oldukça zengin olan kente, ülkemizin farklı bölgelerinden kara yolu ve hava yoluyla ulaşım sağlanabiliyor. Özellikle Şanlıurfa Havalimanı’na yapacağınız direkt uçuşlar ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Kültürel dokusu, tarihi kalıntıları ve gurme tatları ile ilgi gören şehre ulaştıktan sonra ise Şanlıurfa araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir ve bölgeyi dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Bu bilgiyi de verdiğimize göre Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerlere göz atalım. 

 

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler 

 

Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Kaynak

Şanlıurfa, Göbeklitepe’nin keşfi ile son yıllarda gezginlerin sıkça uğradığı popüler bir durak halini aldı. Kendine has dokusu ile dikkat çeken bölgedeki mutlaka gezilmesi gereken başlıca yerleri beraber inceleyelim: 

 

Göbeklitepe 

 

Göbeklitepe Şanlıurfa

 

Göbeklitepe, arkeolojik olarak son yılların en büyük keşfi niteliğinde. Dünya çapında ilgi uyandıran bir keşif olan Göbeklitepe, dünya tarihinin yeniden yazılmasına ve yeni araştırmalar yapılmasına sebep oldu. 

 

“Tarihin Sıfır Noktası” olarak tanımlanan Göbeklitepe’nin geçmişi 12 bin yıl önceye kadar uzanıyor. Keşfinden sonra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de giren bölge, İngiltere’deki Stonehenge ya da Mısır Piramitlerinden bile eski. 

 

Törensel alanlar, dikili taşlar, yabani hayvan kabartmaları ve bitki figürleri bulunan Göbeklitepe, ülkemizdeki en değerli tarihi miraslardan biri. 

 

Göbeklitepe’ye Nasıl Gidilir?

 

 

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 20 km uzağındaki Örencik Köyü’nde yer alıyor. D400 yolu üzerinden yaklaşık 25 dakikada Göbeklitepe’ye ulaşım sağlamanız mümkün. 

 

Balıklıgöl

 

Balıklıgöl Şanlıurfa

 

Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın simgesi niteliğindeki bir durak. Şanlıurfa gezilerinde mutlaka uğranılan göl, Aynzeliha ve Halil-ür Rahman göllerinden meydana geliyor. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bölge, kutsal olduğuna inanılan balıkları ve çevresindeki tarihi eserler ile de ilgi çekiyor.

 

Şanlıurfa gezilerinin klasiği haline gelen bölge, şehirdeki kültürel mozaiği anlamak için de oldukça yararlı. 

 

Balıklıgöl’e Nasıl Gidilir? 

 

 

Balıklıgöl, Şanlıurfa merkeze yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunuyor ve bu mesafe D400 yolu üzerinden 15 dakika civarında alınabiliyor.

 

Şanlıurfa Ulucami 

 

Şanlıurfa Ulu Cami

 

Ulucami, Şanlıurfa’daki en eski ve tarihi ibadethanelerden biri konumunda. Geçmişi oldukça eskiye uzanan bu ibadethane, zamanında Şaman dinine ait bir tapınakmış. Daha sonra Süryani Kilisesi olarak kullanılan ibadethane, bölgede İslamiyet’in yayılmasıyla birlikte cami haline getirilmiş. 

 

1170-1175 yılları arasında camiye dönüştürülen yapı, günümüze kadar yaşamayı başarmış. Kültürel ve tarihi anlamda önemli bir miras olan Ulucami, Şanlıurfa’nın görülmesi gereken duraklarından.

 

Şanlıurfa Ulucami’ye Nasıl Gidilir?

 

 

Şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Ulucami’ye D400 yolu üzerinden 10 dakika civarında ulaşmak mümkün. 

 

Şanlıurfa Müzesi

 

Şanlıurfa Müzesi

 

Şanlıurfa Müzesi, bu kadim bölgenin geçmişine ışık tutan devasa bir kültür merkezi. 34 bin metrekarelik kapalı bir alana sahip olan Şanlıurfa Müzesi, ülkemizin de en büyük müzelerinden biri. 

 

Yaklaşık 10 bin eserin sergilendiği bu kültür merkezinde; Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi de yer alıyor. “Balıklıgöl Heykeli” ve “Nevali Çori Tapınağı” ise müzedeki en dikkat çekici ve merak uyandırıcı eserler olarak dikkat çekiyor. 

 

Şanlıurfa Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

 

 

Haleplibahçe’de bulunan Şanlıurfa Müzesi’ne D400 yolu üzerinden yaklaşık 5 dakikada ulaşmak mümkün.
Bu durak ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsanız İç Anadolu Bölgesi’ndeki Kamp Alanları: Gökyüzüne Bakma Durakları yazımıza geçebilirsiniz.
 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Sevdiğiniz kişiyle hediyelerin yanı sıra anları ve hikayeleri paylaşmak bize göre en güzeli. Size özel hissettiren ve hayatınızı paylaştığınız kişilerle…

INSTAGRAM'DAN