Tatil Planlarınızı Renklendirecek: Türkiye'ye Yakın Vizesiz Ülkeler


16 Haziran 2023
12126 kez okundu
Vizesiz ve Kimlikle Gidilen Ülkeler 2023
Rota

Gezmek büyük bir zevk. Üstelik bu gezinin içinde yeni kültürleri keşfetmek varsa bu zevkin daha da artacağı kesin. O halde keyifli bir yolculuğa çıkmak için yurt dışı tatili planlama zamanı. Bu planları hızlıca gerçekleştirmek isterseniz de Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler tam size göre.

 

Biz de yollarda çok vakit kaybetmeden bir hafta sonu kaçamağı bile yapabileceğiniz Türkiye’ye yakın vizesiz ülkeleri sizin için derledik. Haydi, vizesiz seyahat detaylarını, vizesiz ve kimlikle gidilebilen ülkeleri keşfetmeye başlayalım. 

Vizesiz Seyahat Nedir? Vize Türleri Nelerdir?   

vizesiz-seyahat-vize-turleri

 

Türkiye’den yola çıkarak farklı ülkeleri keşfetmek isteyenlere bazı ülkeler için vize şart. ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa bu ülkelerden sadece bazıları. Ama bu ülkeler dışında Türkiye’den vize istemeyen ülkeler de bulunuyor. “Acaba vizem çıkar mı?” tedirginliği yaşamadan sadece pasaportunuzu kapıp bu ülkeleri keşfetmeniz mümkün. 

 

Üstelik Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler olduğu gibi vize işlemlerinin oldukça kolay olduğu seçenekler de mevcut. “Peki, ne kadar kolay?” derseniz açıklayalım. Schengen ya da İngiltere vizesi gibi meşakkatli bir vize alma süreci yerine bazı ülkelere giriş için sınır kapısında veya online vize almak yeterli. İki vize türü de daha çok form doldurup vize ücretini ödedikten sonra alabileceğiniz vizeler. Kısacası adı vize olsa da daha çok ülkeye giriş için yapmanız gereken kısa bir işlemden ibaret. Bu nedenle vizesiz ülkelere ek olarak vize prosedürleri sınırda ve online olarak tamamlanan ülkelere de rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. 

Pasaportunuz Yoksa Kimlikle Seyahat Mümkün mü? 

pasaportsuz-kimlikle-seyahat

 

Vizesiz seyahat etmek için tabii ki pasaport gerekli. Ancak pasaportunuz yoksa yurt dışına çıkamayacak mısınız? Aslında çıkabilirsiniz. Çünkü Türkiye’den sadece kimlikle gidilen ülkeler de bulunuyor. Tıpkı yurt içinde seyahat eder gibi yurt dışına çıkmanın yolu da bu kimlikle gidilen ülkelerden geçiyor. 

Vizesiz ve Kimlikle Gidilen Türkiye’ye Yakın Ülkeler Hangileri? 

vizesiz-gidilen-ulkeler

 

Şimdi, tatil planlarınızı renklendirecek ülkeyi seçme zamanı. Yollarda vakit kaybetmeden en fazla 4 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz, sadece pasaport veya kimlik kartınızla seyahat edebileceğiniz, e-vize veya sınırda vize alarak kolay giriş sağlayabileceğiniz ülkeleri keşfedelim: 

 

Ülke 

Vize Türü 

Vizesiz Kalma Süresi 

Bilgi 

Makedonya

Vizesiz

90 gün

 

Sırbistan 

Vizesiz / Kimlik yeterli

90 gün 

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla 

Kosova 

Vizesiz 

90 gün

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla

Arnavutluk 

Vizesiz

90 gün 

 

Bosna Hersek 

Vizesiz / Kimlik yeterli 

90 gün 

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Vizesiz / Kimlik yeterli

Süresiz

 

Gürcistan 

Vizesiz / Kimlik yeterli 

365 gün

 

Azerbaycan 

Vizesiz / Kimlik yeterli

30 gün 

Havaalanlarında giriş-çıkış formu doldurmanız gerekli. 

İran 

Vizesiz 

90 gün 

 

Moldova 

Vizesiz

90 gün

 

Ürdün 

Vizesiz

90 gün

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla

Mısır

Sınırda vize 

30 gün

Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportları olanlar 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilir. 

Ermenistan 

E-vize / Sınırda vize

21 gün 

 

Sudan 

Sınırda vize 

30 gün 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportları olanlar 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilir. 

Lübnan 

Vizesiz 

90 gün

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla 

Fas 

Vizesiz 

90 gün 

 

Karadağ 

Vizesiz 

90 gün 

180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla 

Kazakistan 

Vizesiz 

30 gün 

 

Bahreyn 

E-vize 

30 gün

Resmi pasaportları olanlar 90 gün süreyle vizesiz giriş yapabilir. 

Katar 

Sınırda vize 

14 gün 

Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportları olanlar vizesiz giriş yapabilir.

Tunus 

Vizesiz 

90 gün 

 

Belarus 

Vizesiz 

30 gün 

Toplam kalış süresi 1 yıl içinde 90 günü geçmemeli.

 

Ancak şunu belirtelim: Yukarıdaki Türkiye’ye yakın vizesiz gidilen ülkelerin listesindeki bilgiler, turistik amaçlı vizeleri kapsıyor. Öğrenim, çalışma, uzun süreli ikamet gibi nedenlerle yapacağınız seyahatler için vize uygulamaları hakkında ülkelerin temsilciliklerinden bilgi almanızda fayda var. Ayrıca listedeki ülkelere ek olarak Asya, Güney Amerika ve Afrika’da vizesiz gidebileceğiniz pek çok ülke bulunuyor. Daha uzaklara gitmek ve uzun bir seyahat planı yapmak isterseniz farklı ülkeleri de listeye ekleyerek seçeneklerinizi çoğaltabilirsiniz. 

 

Bu ülkeler dışında Avrupa kıtasında bulunan Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan’da Türk vatandaşları için vize uygulaması bulunmuyor. Ancak bu ülkelere direkt gidiş olmadığından bu ülkelere ulaşabilmek için Avrupa ülkelerine gidip aktarma yapmak gerekli. Bu durumdan dolayı da Schengen vizesi almak şart. 

Yeşil Pasaportunuz Varsa Nerelere Gidebilirsiniz? 

EcoTour

 

Yeşil pasaport, diğer adıyla hususi pasaport, devlet memurlarına ve belirli şartları taşıdıkları müddetçe memurların aile üyelerine (örneğin çocuklar için 25 yaşını geçmemiş olmak) verilen pasaport olarak bilinir. 

 

Vizesiz gidilebilen ülkeleri, bordo pasaport yani umuma mahsus pasaporta göre inceledik. Ancak görüldüğü gibi bazı ülkelerin vizesiz kalma süreleri bile pasaport türüne göre değişiyor. Peki, yeşil pasaportunuz varsa başka ülkelere gidebilir misiniz? Evet, neredeyse Avrupa ülkelerinin tamamına yeşil pasaportla vize almadan gitmek mümkün. 

 

Yeşil pasaportunuz varsa bordo pasaport ile gidilebilen bu ülkelerin dışında; Fransa, Hollanda, Almanya, İspanya, İtalya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Portekiz gibi birçok Avrupa ve Balkan ülkesine seyahat edebilirsiniz. Ancak ABD ve İngiltere yolculuğu planlıyorsanız yeşil pasaportunuz olsa bile bu ülkelere giderken vize almanız gerekiyor. 

 

Bordo ya da yeşil fark etmeksizin vizeniz olmadan pasaport ve hatta sadece kimlikle gidebileceğiniz birçok ülke bulunuyor. Hem de hepsi Türkiye’ye oldukça yakın. Bu nedenle “Yolda vakit kaybetmeden gezi planı yapmak ve yeni kültürler keşfetmek istiyorum.” diyorsanız bu ülkeleri tatil planlarınız arasına dahil edebilirsiniz.


”Peki, yurt içinde kültür turuna nereye gidebilirim?” diye düşünüyorsanız da tarihiyle büyüleyici Kapadokya eşsiz bir seçenek. Kapadokya gezinizi gurme lezzetlerle daha keyifli hale getirmek için de “Kültür ve Lezzet Dolu Güzergâhlara Doğru: Kayseri ve Kapadokya Gezi Rotası” yazımızı okumayı unutmayın.