MENÜ

Renk Dolu Adrenalin: İstanbul’daki Paintball Güzergahları

Yolda
7 Dakikalık Okuma Garenta

İstanbul’da alternatif hafta sonu aktiviteleri arayanlar için paintball oldukça keyifli bir öneri olabilir. Özellikle FPS (First Person Shooter/Birinci Şahıs Nişancı) oyunları sevenler açısından da bağımlılık yaratacak türden bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz.

 

Arkadaşlarınızla gideceğiniz paintball parkurlarında takım çalışmasına dayalı şekilde aksiyonu ve adrenalini yüksek dozda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda bu spor sayesinde şehrin kaosundan, gürültüsünden bir süre uzaklaşabilir ve sevdiklerinizle ormanlık alanlarda ya da doğal ortamlarda eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

 

Aklınızda “İstanbul’da paintball nerede var?” ve “İstanbul’da paintball yerleri nereler?” gibi sorular varsa içeriği okumaya devam etmelisiniz. İstanbul paintball yerleri ve fiyatları ile ilgili yazımız tam size göre.

 

Paintball Nedir, Nasıl Oynanır?

 

paintball-nedir

 

Paintball; rakip 2 takımın farklı senaryolar eşliğinde birbirlerine karşı oynadıkları türden bir grup oyunudur. İngilizce ‘paint’ ve ‘ball’ sözcüklerinin birleşimiyle meydana gelmiş bu oyun, ‘boya topu’ anlamına gelir. Ancak uluslararası platformlarda ve tüm ülkelerde paintball olarak ifade edilir.

 

1970’li yıllarda orman görevlilerinin ağaçları işaretlemek için kullandıkları boya topları ve tabancaları zamanla bir oyuna dönüşmüş ve farklı senaryolar eşliğinde günümüzdeki adını almış. Eğlence sektörü açısından önemli bir organizasyon olan paintball sporu, şehir hayatındaki stresi azaltmak için de tavsiye edilir.

 

Paintball Senaryoları Nelerdir?

 

paintball-senaryolari-nelerdir

 

Paintball senaryolarını, oyun türleri ya da çeşitleri şeklinde ifade edebiliriz. Bu oyun türleri, grupların hangi tarzda oynamak istediklerine daha rahat karar vermelerine yardımcı olur.  

 

  • Tek Bayrak (Orta Bayrak): Bu oyun senaryosunda bayrak, sahanın ortasında yer alır ve 2 takım da kendi oyun başlangıç alanlarına gider. Oyun, hakemin düdüğüyle başlar. Bu oyundaki amaç, ortadaki bayrağı almak ve vurulmadan takımın kalesine, yani oyun başlangıç alanına kadar götürmektir.
  • Çift Bayrak (Köşe Bayrak): Bu oyunda takım oyuncuları kendi bölgelerinde bulunan bayrakları korumaya çalışır. Oyunda sayı alabilmek için rakip takımın bayrağını almak ve belirli bir noktaya getirmek gerekir. Çift bayrak oyunundaki en önemli kural, bayrağı savunmak için en az 10 metre mesafe olunması kuralıdır. Başka bir deyişle bayrağın 10 metre yakınında saklanmak, sipere yatmak yasaktır.
  • Başkan: Bu paintball türünde takımlardan birer kişi başkan olarak seçilir. Oyunda sadece başkan seçilen kişiler bayrağı alabilir.
  • Son Adam: Bu oyundaki kural oldukça basittir. Oyun esnasında vurulan dışarı çıkar ve en sona kalan kazanır. Bu oyunu ister takım halinde, isterseniz de herkesin tek olduğu bir formatta oynayabilirsiniz.

 

Paintball Ekipmanları Nelerdir?

 

Paintball ekipmanları, özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ancak paintball kıyafetlerinin ve ekipmanlarının çoğu, oyuncuların yaralanmasını önlemeye yönelik koruyucu parçalardır. Güç ve stratejiye yönelik bu oyun için pompalı, yarı otomatik ve tam otomatik tarzda 3 çeşit paintball silahı mevcuttur. Ayrıca maskeler, hız ölçerler, boya topları, boya el bombaları, boya mayınları ve askeri araçlara benzeyen hellhound araçları oyun esnasında kullanılır.

 

İstanbul Paintball Alanları Nerede?

 

İstanbul’da birçok paintball alanı ve farklı outdoor spor olanağı sağlayan güzergah var. Ancak bazı mekanlar, sundukları imkanlar ile ötekilerden ayrılıyor. Sizin için öne çıkan paintball sahalarını derledik.

 

  • İstanbul Paintball – Beykoz (Kaymakdonduran)

 

istanbul-paintball-beykoz

 

Evo Sports’un İstanbul Anadolu yakasında bulunan ve Kavacık merkeze 5 dakika uzaklıkta konuşlanan Kaymakdonduran Mesire Yeri içerisindeki alan, paintball oynamak için oldukça ideal. 9000 m² üzerine kurulu, tarihi ağaçlarla kaplı ormanlık arazide heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

 

Bu alanda oyuncular boya topuna göre kendileri için farklı paketleri seçerek oyuna dahil olabiliyor. 50 ya da 100 boya topu ile biten oyunlarda en uygun seçenek, Ekonomik paket. Ekonomik pakette oyuncular giriş ücreti ödemiyor. Bunun yerine her 50 boya topu için 16 TL ödüyor.

 

Adres: Akbaba Mahallesi, Kaymakdonduran Mesire Alanı, Beykoz / İstanbul

 

  • İstanbul Paintball Arena – Başakşehir

 

istanbul-paintball-arena-basaksehir

 

İstanbul Paintball Arena, kaliteli ekipmanları ve gerçekçi oyun alanlarıyla eğlenceli bir oyun vadediyor. Gündüz, akşam ve gece seansları bulunan oyun parkuru her bütçeye uygun paintball fiyatları sunuyor. Her seans ekonomik, standart ve premium olacak şekilde farklı kategorilerde yer alıyor. Alanda otopark, ücretsiz piknik ve mangal alanı gibi avantajlar da mevcut.

 

İstanbul Paintball Arena’da ekonomik paket kapsamında gündüz seansları 50 top karşılığında kişi başı 15 TL’ye geliyorken akşam seanslarındaki 50 topluk ekonomik paket 20 TL oluyor. Eğer gece seansında oynamak isterseniz de 50 topluk ekonomik paket 25 TL.

 

Adres: Şamlar Mahallesi, Değermihiç Caddesi, Karataylar Çiftlik Yolu, Girit Sokak, Kayabaşı – Başakşehir / İstanbul

 

  • Avrasya Paintball – Büyükçekmece

 

avrasya-paintball-buyukcekmece

 

Avrasya Paintball, Büyükçekmece’de bulunuyor. 2009 yılında faaliyete geçen Büyükçekmece paintball tesisinde arkadaşlarınızla sosyalleşerek güzel bir gün geçirmeniz mümkün.

 

Bu oyun alanında Mini (30 TL), Midi (40 TL) ve Süper (60 TL) gibi paketlerle oyunculara uygun fiyatlara imkanlar sağlanıyor. Ancak bu alan doğal ve biraz uzak bir köşede yer aldığı için özel aracınızla gitmeyi düşünebilirsiniz. Eğer özel bir aracınız yoksa da İstanbul saatlik araç kiralama seçeneğini değerlendirmenizde fayda var.

 

Adres: Hürriyet Mahallesi, Çatalca Yolu Üzeri, Yalı Sokak, No: 18, Büyükçekmece / İstanbul

 

  • Hedef Paintball – Maltepe

 

hedef-paintball-maltepe

 

Hedef Paintball İstanbul’un en çok ziyaret edilen paintball alanlarından biri. Bu paintball sahası, keyifli doğa manzarası ve çam kokularına sahip atmosferiyle öne çıkıyor.

 

Bu paintball oyun sahasında Mini (30TL), Ekonomi (40 TL), Avantaj (50 TL) ve Profesyonel (60 TL) gibi paketler bulunuyor. Kendi seviyenize ve oyunda kullanacağınız top adedine göre bu paketlerden birisini seçebiliyorsunuz.

 

Adres: Büyükbakkalköy–Ümraniye Bağlantı Yolu, No: 94, Başıbüyük – Maltepe / İstanbul

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

  Turizm sektörü, günümüz yeniliklerini ve trendlerini yakalamak için sürekli gelişiyor, değişiyor. Bir konsepte ve temaya dayalı turlar, günümüzde oldukça…

INSTAGRAM'DAN