MENÜ

Püfür Püfür Yaz Akşamları: İstanbul’daki Açık Hava Sinemaları

İlham
5 Dakikalık Okuma Garenta

 

Açık hava sinemaları; televizyonun evlerimize, ekranların ceplerimize bu denli girmediği bir dönemde mahalle kültürünü yansıtan en güzel örneklerden biriydi. Yıldızların altında, hafifçe esen rüzgar eşliğinde hep beraber kahkaha atılır ya da hep beraber gözyaşı dökülürdü. Sinemanın tutku dolu gücü sayesinde sosyalleşilir, bir olunurdu. 

 

Günümüzde “Nerede o eski yazlık sinemalar?” diye soranlar için İstanbul açık hava sineması seçenekleri ile ilgili bir yazı hazırladık. Haydi, beraber gökyüzünün altında gece sineması deneyimi yaşayabileceğiniz noktalara bir göz atalım. 

 

  • Bomontiada 

 

istanbul-da-ki-acik-hava-sinema-lar-i-bomonti-ada

 

Kaynak

 

Kapılarını 2015 yılında açan Bomontiada, İstanbul’un en uğrak eğlence merkezlerinden biri haline gelmeyi başardı. Enerjik ve konsept mekanlarıyla vazgeçilmez yerlerden biri olan Bomontiada, yaptığı etkinliklerle de adından sıkça bahsettiriyor. Burada yapılan konserler, atölyeler ve farklı türden festivaller oldukça dikkat çekiyor.

 

Açık hava sinema etkinlikleri de düzenleyen Bomontiada, sinefiller açısından takip edilmesi gereken keyifli bir etkinlik noktası. Başka Sinema ve !f gibi kurumlarla işbirliği yapan Bomontiada, her yerde izleme şansı bulunmayan filmleri seyircilerle buluşturuyor. Açık havada doyasıya sinema keyfi yaşamak ya da başka etkinliklere katılmak için takip edebilirsiniz. 

 

Bomontiada Adres: Merkez Mahallesi, Silahşör Caddesi, Birahane Sokak, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası No: 1, 34384 Şişli/İstanbul

 

  • Uniq İstanbul 

 

istanbul-da-ki-acik-hava-sinema-lar-i-uniq-istanbul

 

Kaynak

 

Uniq İstanbul; tiyatrosu, mağazaları, yemek mekanları, konser ve sergi alanları ile kompakt bir eğlence merkezi konumunda. İstanbullular açısından güzelce vakit geçirilebilecek bir kültür-sanat köşesi olan Uniq İstanbul sayısız etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

 

Yerli yabancı birçok sanatçıyı ağırlayan mekan; İstanbul Caz Festivali, Ekim Festivali, Kristal Elma Festivali gibi birçok festivalle de şehir hayatına yön veriyor. Yaz aylarında bir de yazlık sinema programı sunan Uniq İstanbul, açık havada sinema keyfini adeta bir film festivaline dönüştürüyor. Gösterim sıklığıyla dikkat çeken mekan, sinema tutkunları açısından uğranılması gereken bir güzergah. 

 

Uniq İstanbul Adres: Huzur Mahallesi, Ayazağa Caddesi. No:4, 34485 Maslak – Sarıyer/İstanbul

 

  • Zorlu PSM 

 

istanbul-da-ki-acik-hava-sinema-lar-i-zorlu-psm

 

Kaynak

 

Zorlu PSM, sanatın çeşitli dallarına ve farklı disiplinlerine ev sahipliği yapmak üzere kurulmuş çok amaçlı bir merkez. Son yıllarda düzenledikleri etkinlikler ve festivallerle öne çıkan, İstanbul’un kültür sanat merkezlerinden biri haline dönüşen Zorlu PSM’de yazlık sinemanın da tadını çıkarabilirsiniz. 

 

Yalnız burada geçmişe dair nostaljik bir dokudan ya da izlerden ziyade daha modern bir yapı mevcut. Zorlu PSM de hazırladığı konsept gösterimlerle farklı bir seçki sunuyor. Burada Bollywood filmlerinden seçkileri ya da Fransız sinemasından önemli örnekleri izleyebilirsiniz. 

 

Zorlu PSM Adres: Levazım Mahallesi, Koru Sokak. No:2, 34340 Beşiktaş/İstanbul

 

  • Topkapı Kültür Parkı 

 

istanbul-da-ki-acik-hava-sinema-lar-i- topkapi-kultur-parki

 

Kaynak

 

Açık hava sinemasının çekiciliği en kompakt, en tarz mekanlardan parklara ve bahçelere kadar herkesi etkisi altına alır. Zamanında neredeyse her mahallede yer alan yazlık sinemalar, günümüzde o kadar yaygın değiller. 

 

Ancak belediyelerin de desteğiyle sinema tutkunlarını tatmin edebilecek birçok etkinlik programı ve alan mevcut. Bu programlardan biri de Topkapı Kültür Parkı’nda gerçekleşiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yazlık sinema etkinliklerinde nostaljik Yeşilçam filmlerinden seçkiler sunuluyor. 

 

Hababam Sınıfı, Selvi Boylum Al Yazmalım, Züğürt Ağa, Gülen Gözler, Kapıcılar Kralı, Çiçek Abbas gibi klasikleri tekrar tekrar izlemekten keyif alıyorsanız Topkapı Kültür Parkı tam size göre. 

 

Topkapı Kültür Parkı Adres: Maltepe Mahallesi, 34010 Zeytinburnu/İstanbul

 

  • Moda Deniz Kulübü 

 

istanbul-da-ki-acik-hava-sinema-lar-i-moda-deniz-kulubu

 

Kaynak

 

İstanbul’un yaz aylarında en çok rağbet edilen semtlerinden biri hiç kuşku yok ki Kadıköy Moda. Deniz kıyısında bulunan semt, havalar ısınmaya başladığında cıvıl cıvıl olur. Tüm bu güzelliğin ortasında bir de ay ışığı eşliğinde açık hava sineması deneyimi yaşamak istiyorsanız Moda Deniz Kulübü’nü tercih edebilirsiniz.  

 

Moda’nın burnunda Adalar ve eski İstanbul manzarası ile izleyeceğiniz filmler size unutulmaz ve çok özel bir deneyim sunabilir. Yeşillikler arasında ve yıldızların altında film izleme keyfini yaşamak için Moda Deniz Kulübü’nü takip edebilirsiniz.

 

Moda Deniz Kulübü Adres: Moda Caddesi, Ferit Tek Sokak No:1, 34710 Kadıköy/İstanbul

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Kış mevsiminin belki de en eğlenceli tarafı, bembeyaz ve pürüzsüz kar pistlerinde yapılan aktiviteler. Ülkemizin kış turizmi ve rotaları açısından…

INSTAGRAM'DAN