MENÜ

Peri Bacalarını Ziyaret: Antalya’dan Kapadokya’ya Yolculuk

Rota
4 Dakikalık Okuma Garenta

Doğanın ülkemize bahşettiği en güzel hediyelerden olan Kapadokya, 60 milyon yıl önce çevresindeki yanardağların püskürttüğü lav ve küllerle oluşmuş tabakaların yağmur ve rüzgara maruz kalarak şekillenmesiyle oluşmuş büyüleyici bir bölge.  Kapadokya gezisine çıkarak doğanın ne derece etkileyici sanat eserleri oluşturduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

Kapadokya gezisinde, yekpare taşların şekillendirilmesiyle inşa edilmiş Kapadokya otelleri farklı bir konaklama imkanı sunarken tüm bölge Kapadokya balon turları sayesinde gökyüzünden gezilebiliyor.

 

kapadokya-balonlar

 

Antalya-Kapadokya arasında olağanüstü bir yolculuk rotası var, Antalya sahil yolu üzerinden ferahlatan Akdeniz esintisi eşliğinde arabayla 6 saatte bitirilebiliyor.

 

Aracınız yok mu?

 

kapadokya-yolculugu

 

Yapmayın, günümüzde araç sahibi olmak hem ekonomik hem pratik. Aracınızı sadece ihtiyaç duyduğunuz kadar kiralayarak birçok masraftan ve sorumluluktan kurtulabiliyorsunuz. Uzun yol maceralarına çıkmayı seviyorsunuz diye park sorunundan başlayarak yıllık vergilere uzanan ekonomik ve sosyal sorunlara maruz kalmak zorunda değilsiniz. Aracınızı kiralayın ve yakıt ya da bakım masrafını endişe etmeden yolların tadını çıkarın! Otomobilinize hemen sahip olmak için Garenta ile iletişime geçebilirsiniz.

 

İlk Durak: Kızılağaç’da Pastoral Anlar ve Olağanüstü Manzaralar

 

Yolculuk Antalya’nın Serik Caddesi’den başlıyor, Side ve Manavgat’ı geçtikten sonra D400 otoyolu üzerinden Kızılağaç’a devam ediyor. Tatilcilerin uğrak mekanı Kızılağaç, hem manzarası hem de deniziyle ünlü bir yer, burada küçük bir mola iyi bir fikir.

 

Karnınız acıktıysa tam Kızılağaç sapağına girmeden önce karşınıza Öz Erollar Lokantası çıkacak, burası özellikle et yemekleriyle ünlü bir yer.  Deniz kenarı keyfi sizi çekiyorsa sahil sapağına saparak oradaki restoran ve kafelere bakınabilirsiniz. Kızılağaç koyları, gezginler arasında çok meşhur!

 

İkinci Durak: Semazenlerin Şehri Konya

 

konya

 

Kızılagaç’ı geçtikten sonra D695 yoluna girmeniz gerekiyor. Konya-Manavgat olarak bilinen bu yol, düz bir hat boyunca ilerliyor. Akseki’ye varmadan önce yol üzerinde Toros Köy Kahvaltısı isimli bir işletme bulunuyor. Organik yumurta burnunuzda tütüyorsa eğer, buraya kesinlikle uğrayın.

 

Akseki ve Seydişehir’i geçtikten hemen sonra etli ekmekleriyle ünlü Konya’ya varacaksınız. Buranın yöresel lezzetlerini tatmanız için Cemo Restoranı’nı öneriyoruz. Cemo, lezzet ve fiyat bakımından şehrin en iyi işletmelerinden.

 

Konya’da biraz daha kalmayı planlıyorsanız, Mevlana Müzesi’ni mutlaka gezin. Üstelik Mevlana Celaleddin Rumi’nin hatıralarıyla karşılaşacağınız bu ulvi abideye giriş ücretsiz.

 

Peri Bacaları Karşımızda: Nevşehir

 

nevsehir

 

Konya’dan çıktıktan sonra D300 otoyolu üzerinden seyahate devam ederek, Aksaray’a ulaşabilirsiniz. Ara sıra küçük molalar verip ovaların seyrine dalmayı unutmayın. Yoğun iş temposuyla geçen bir hayatınız varsa, buna özellikle ihtiyacınız var demektir. Konya’da etli ekmek yeme fırsatı bulamadıysanız, Akşehir yolu üzerinde de birçok restorana denk geleceksiniz. Örneğin Lezzet Kebap Salonu 1891 yılından beri kebap çeşitleriyle Akşehir’de damak tadını bilenlere hitap eden bir yer. Aklınızda bulunsun.

 

D300 yolu üzerinden bir saat kadar devam edince, karşınızda Nevşehir belirecek.

 

nevsehir

 

Peri bacaları ile ünlü Göreme Milli Parkı; kusursuz gün doğumu ile gün batımı manzaraları, misafirperver insanları ve muhteşem doğasıyla sizi ağırlayacak. Kapadokya tatilinizde sıra dışı bir konaklama yeri arıyorsanız, önerimiz: Grand Cave Suites.

 

nevsehir-evleri

 

Evlerde pek şık duran el dokuma kilimlerini görmeden Kapadokya gezinizi sonlandırmayın. Arkadaşlığı pekiştiren hediye arıyorsanız, bu kilimler oldukça güzel bir seçim.

 

nevsehir-kapadokya

 

Ev dekoruna otantik bir hava katmak isterseniz, çevredeki çanak çömlekçileri gezin. Alacağınız çömleklere, eve döndüğünüzde kendi tasarımlarınızı uygulayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Türkiye, dört mevsimin doyasıya yaşanabildiği ve farklı güzelliklere doğru yol alınabildiği eşsiz bir ülke. Özellikle bir temaya dayalı olan deneyim…

INSTAGRAM'DAN