MENÜ

Otomobili ile Dünyayı Keşfeden Çılgın Gezginler

İlham
4 Dakikalık Okuma Garenta

Dünya büyük ve her geçen gün yeni bir gezgin tarafından keşfine başlanıyor. Genel kanının aksine de ünlü gezginlerin birçoğu deniz ya da okyanus gibi bir engel yoksa otomobili tercih ediyor. Çünkü gezginlerin birçoğu aynı zamanda kaşif ve yeni bir yer keşfetmek için çok fazla dolaşmaları gerekiyor. Hal böyle olunca da otomobiller hem eşyalarını yerleştirebilecekleri hem de içinde uyuyabilecekleri bir araç olduğu için öne çıkıyor. Sizin için dünyayı otomobille dolaşan gezginleri derledik.

 

Dört Tekerlek Üzerinde Yaşayan Çift: Crom ve Valine

 

Hikayeye öncelikle Crom ile başlamak gerekiyor. Brezilya’nın ormanlık bir bölgesinde gözlerini açan Crom, 13 yaşında önce bir şehre yerleşmek zorunda kalıyor. 16 yaşına geldiği zaman ise şehirde yaşayamadığına karar veriyor ve yola koyuluyor. Valine ise Hollanda doğumlu ve eğitiminin ardından işe başlamasına rağmen 20’li yaşlarının ortasında dünyayı dolaşmaya karar veriyor. Brezilya’ya giden Valine, Crom ile tanışıyor ve çift, o günden bugüne dolaşıyor. 2015 yılından beri Volkswagen T3’ün “Camper” denen kamp arabası modelini kullanıyor ve “livin4whell” sitesi üzerinden paylaşım yapıyorlar. Neredeyse her kıtaya uğrayan çift, araçlarını evleri olarak görüyor. Site üzerinden İngilizce bir blog yayınlayan çiftin ilginç ve eğlenceli bir yazı dili olduğunu belirtmeden geçmek olmaz. Ayrıca yine siteleri üzerinden bedava kamp yapılacak alanları ve kendi rotalarını da paylaşıyorlar. Aşağıda araçla bedava konaklayabileceğiniz yerlerin haritası yer alıyor.

 

 

Dijital Göçebeler: Armando ve Melony

 

 

Kaynak

 

Armando Costantino ve Melony Candea, köpekleri Ziggy Stardog ve karavanları Mork ile dünyayı dolaşıyor. Armando, Milano doğumlu bir film yönetmeni. Kaşif olduğu için artık dijital dünya sayesinde freelance denen serbest çalışma yöntemiyle dünyanın herhangi bir noktasında çalışabiliyor. Melony ise Montana doğumlu ve metin yazarı olarak çalışıyor. İkili, kendilerinden dijital göçebe olarak bahsediyor. Bunun nedeni ise hem dünyayı dolaşmaları hem de gittikleri herhangi bir yerde istedikleri gibi çalışabilmeleri. Costantino, videoları gittiği herhangi bir yerde düzenleyebiliyor. Candea ise reklam ya da sosyal medya için online metin yazarlığı yapıyor. Çiftin yanlarında, Fas’ta buldukları ve yanlarından ayırmadıkları Ziggy Stardog adlı şirin bir köpek de bulunuyor. Avrupa’nın hemen her noktasını keşfetmelerine yardımcı olan, 1995 model Volkswagen T4 modeli araçlarına verdikleri isim ise Mork. Costantino ve Candea, hikayelerini westfaliadigitalnomads.com sitesi üzerinden düzenli olarak yayınlıyor.

 

Eve Uğramayanlar: Duygu ve Bilgehan

 

 

Kaynak

 

Duygu Şar ve Bilgehan Çelik’in içerik ürettikleri platformun adı Biz Evde Yokuz ve siteleri, Türkiye’nin en başarılı gezi blogları arasında gösteriliyor. Genellikle farklı ulaşım araçları ile bir noktaya giden çift, sık sık otomobil de kullanıyor. Tüm yaz mevsimini karavanları ile evlerinden uzakta geçirebilecek kadar gezmeyi seven çift, eğlenceli kurgulara sahip videolar paylaşmayı da ihmal etmiyor. Uzun yıllar farklı kurumsal şirketlerin yönetici pozisyonunda çalışan ama birgün dünyayı “tam zamanlı” dolaşmaya karar veren Şar ve Çelik çifti ile Machu Picchu’dan Antalya’ya kadar farklı noktaları deneyimleyebilirsiniz.

 

Avrupa, Amerika ve Asya’yı Karavanla Dolaşmak: Steve ve Diana

 

 

Kaynak

 

2011 yılında işlerini bırakan Steve ve Diana, 1972 model Volkswagen T2 araçlarıyla dünyayı dolaşıyor. Uzun serüvenleri başladığında yanlarına sadece birkaç tane sırt çantası alan çift, açtıkları Digital Nomandz sitesiyle kendilerini duyurmayı başarıyor. Gezmeye başladıktan 2 sene sonra evlenen Hollandalı çift, karavan haline getirilen Volkswagen T2 araçlarına Nina diyor. Çift gezerken bir yandan da çalışıyor. Steve ve Diana, birçok farklı marka ya da kişiye; metin yazarlığı, web sayfası dizaynı ve hayat koçluğu yapıyor.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN