MENÜ

Oltalarınızı Hazırlayın: Balık Avı Zamanı

Rota
6 Dakikalık Okuma Garenta

Güneş doğmadan uyananlar sadece işe gidenler mi sanıyorsunuz? Bir de olta balıkçılarına bakın deriz. Sabaha kadar deniz kenarından ayrılmayan ya da güneş doğmadan kendisini göl kenarına atan olta balıkçıları size göz kırpıyor. Balıkçılığı bir hobi olarak yapan olta balıkçıları için balık avı tam bir tutku. Balık takımının bakımını yapmak, balık türlerine özel kurşun ve yemleri seçmek, termosu sıcak içecekle doldurmak ve tabii ki balıkçı sandalyesini kıyıya yerleştirmek adeta bir ritüel.“Balık tutmanın en zevkli yanı, balığı yakalamak mı?” diye sorarsanız da çoğundan “Hayır! En keyif veren an, denizin dupduru olduğu o vakitlerin huzurunu yaşamak.” cevabını alacaksınızdır. Arkadaşlarınız ve ailenizle de yapabileceğiniz bu huzur dolu hobinin bir parçası olmak isterseniz yola çıkmadan önce sizin için hazırladığımız balık meraları rehberine göz atın. Oltanızı ve av malzemelerinizi aracınızın bagajına yerleştirdiyseniz rastgele!

 

Bodrum Balık Avlak Bölgeleri

 

Bodrum, balık tutma hobisi olanları mutlu eden avlak yerlerinin başında geliyor. Bereketli suları, sakin koyları ve yaz-kış farklı türlere ev sahipliği yapması ile olta balıkçılarının favori avlak bölgelerinden biri. Bodrum’da balık avı yapılabilecek bölgelerden bazıları şunlar:

 

 • Güllük: Bodrum merkeze 42 km uzaklıkta bulunan Güllük, çupra/çipura tutmak isteyenler için ideal. Çipurayı dilerseniz kıyıdan, dilerseniz de tekneli turlara katılarak açıktan tutabilirsiniz. Ama unutmayın, çipuranın boyu en az 15 cm olmalı!
 • Gümüşlük: Bodrum merkeze 23 km mesafede bulunan Gümüşlük hem balık avı hem de harika koyları ile gezginleri kendisine çekiyor. Burada sarpa, kefal, levrek ve karagöz avlayabilirsiniz. Bu türleri avlayabilmek için şamandıralı olta takımı kullanmalısınız. Açıkta avlandığınız zamansa gopez/kupes balığı yakalayabilirsiniz.
 • Turgutreis: Bu bölgede levrek, mırmır, çupra ve kefal avlayabilirsiniz.

 

Bursa Balık Meraları

 

bursa-da-balik-tutmak

 

Bursa’nın Mudanya, Trilye ve Narlı gibi yerli turistler tarafından rağbet gören ilçeleri, olta balıkçıları için de ideal balık avlama bölgeleri arasında yer alıyor.

 

 • Narlı: Bu kıyı köyü, Bursa’nın balık avı bölgelerinin en bereketli olanlarından. Deniz zemini kayalık olduğu için farklı balık türleri bulunuyor. Kıyıdan kefal, mezgit ve istavrit; sandalla açılınca palamut, karagöz, mırmır ve eşkina yakalayabilirsiniz.
 • Mudanya: Altınkum sahili ve Güzelyalı iskelesi, olta balıkçılarının favori noktalarından. Altınkum sahilinde kalkan, iskorpit ve mırmır; Güzelyalı iskelesinde ise mezgit, kefal, zargana yakalayabilirsiniz.
 • Trilye / Zeytinbağı: Trilye eski bir Rum köyü. Bu sevimli köyde olta balıkçılığı, kayalıklar ya da mendirek bölgesinden yapılabiliyor. Zargana, izmarit, gelincik, istavrit ve karagöz türlerini avlayabilirsiniz. Bu bölgede av için şamandıralı olta takımı ve şeytan oltası kullanılabilir.

 

İstanbul Balık Avlak Bölgeleri

 

Galata Köprüsü hepimizin bildiği gibi İstanbul’da balık avı için akın edilen yerlerin başında geliyor. Ancak bereketli sularda daha iyi türler yakalamak isterseniz İstanbul’da balık avlamak için şu noktalar sizi bekliyor:

 

 • Arnavutköy / Akıntıburnu: Şiddetli akıntının olduğu Akıntıburnu, “İstanbul’da nerede balık tutulur?” sorusuna verilebilecek en bereketli cevaplardan. Bu bölgede sardalya, lüfer, istavrit, izmarit ve gümüş yakalayabilirsiniz.
 • Şemsipaşa: Üsküdar’ın Şemsipaşa kıyısı, amatör balıkçıları tatmin edecek tür zenginliğine sahip. Burada zargana, palamut, lüfer ve istavrit tutabilirsiniz. Ayrıca balık tutmaya yeni başlıyorsanız “İstanbul’da hangi ayda hangi balık tutulur?” ve “Balık hangi saatte tutulur?” gibi sorulara cevap verebilecek pek çok Boğaz’da balık avı müdavimini de burada bulabilirsiniz.
 • Büyükçekmece: Büyükçekmece hem göl hem denizde avlananlar için uygun bir yer. Balık avcıları; Büyükçekmece sahil, Ambarlı, Albatros ve Gürpınar bölgelerinde avlanmayı tercih ediyor.

 

İzmir Balık Avlak Bölgeleri

 

Ege denizinin en bereketli bölgelerinden birisi de İzmir. Ancak İzmir’de Gebekirse Gölü, Çatalgöl (Akgöl) ve Tahtalı Barajı bölgelerinde avlanmanın yıl boyu yasak olduğunu bilmekte fayda var.

 

 • Mordoğan: Mordoğan ve Karaburun arasında kalan sahil şeridi de İzmir’in en popüler avlak bölgelerinden. Burada levrek, çupra, karagöz ve ahtapot yakalayabilirsiniz.
 • Bademli: Amatör balıkçılar için bir cennet olan Bademli’de gopez, sarpa, kefal ve çupra türleri, kıyı avı tutkunlarını bekliyor.

 

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

balik-olcumu-nasil-yapilir

 

Hobinizle ilgilenirken denize ve balıklara zarar vermeyeceğinizi biliyoruz. Yine de birkaç noktayı hatırlatmak isteriz:

 

 • Canlı yem olarak kullanmak için tuttuğunuz balıklar 12 cm’den küçük olmamalı.
 • 7.5 m’den büyük tekneyle iç sularda amatör balıkçılık yapmak yasak.
 • Tuttuğunuz balığın türüne göre kaç cm’ye ulaşması gerektiğine dikkat etmelisiniz. “Hangi balık kaç cm olmalı?” diyorsanız buraya göz atabilirsiniz.
 • “Balık av yasağı ne zaman bitiyor?” diye sorarsanız da müjdemizi verelim: Yıl boyunca amatör balıkçılık serbest. Ancak patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu gibi materyallerin kullanılması daima yasak.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

“Yaşa, seyahat et, maceraya atıl, şükret ve asla pişman olma!” Jack Kerouac   Türkiye’nin her köşesinde birbirinden güzel duraklar, birbirinden…

INSTAGRAM'DAN