MENÜ

Okul Yakınlarında Araç Sürerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 Nokta

Yolda
3 Dakikalık Okuma Garenta

Okulların yakınında araç kullanırken her zaman biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü çocuklar aniden yola fırlayabiliyor ya da oyun amacıyla araçların aralarına girebiliyor. Bu nedenle sürüş esnasında ekstra önlemler almak şart. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermeden hareket etmek için özel önem verilmesi gereken 4 nokta bulunuyor.

 

Okul Bölgesi Levhaları

 

okul-gecidi-yer-isareti

 

Okul ya da oyun alanlarının yakınında yer alan yolların üzerinde okul geçidi adı verilen yaya geçidi türü bulunuyor. Üçgen ve kırmızı köşeli olan okul geçidi tabelasının üzerinde iki insan figürü ve yaya geçidi sembolü bulunuyor. İşaret levhasını gören sürücülerin daha dikkatli olması, hız düşürmesi ve ani bir duruş için hazırlıklı olması önemli. Ayrıca çocuklar okul geçitlerinin olduğu bölgelerde geçiş önceliğine sahiptirler. Bu nedenle de çocukların güvenli şekilde karşıya geçişini beklemeniz şart.

 

okul-bolgesi-hız-siniri

 

Kaynak

 

Okul ya da oyun alanlarının çevresinde yer alan bir diğer levha türü ise okul bölgesi hız limiti levhasıdır. Yerleşim yerlerinde otomobiller için 50 km/s olan hız sınırı, okul bölgelerinde 30 km/s’ye düşüyor. Genellikle okul bölgesi hız limiti ve okul geçidi levhaları yan yana ya da altlı üstlü yerleştiriliyor.

 

Kör Noktalara ve Arkaya Dikkat Edin

 

dikiz-aynasini-kontrol-eden-surucu

 

Son yıllarda üretilen otomobillerin ön tamponları, çarpışma durumunda yetişkin bir bireyin arabanın altına girmesini önlemek için yüksekte yer alıyor. Aynı durum arka tampon için de geçerli ve EuroNCAP gibi test kuruluşlarının yaptığı değerlendirmelere göre günümüzde birçok aracın böyle bir sorunu bulunmuyor. Ancak çocukların yetişkinlere göre daha kısa boylu olması nedeniyle çocuklar tehlikeli durumlara maruz kalabiliyor. Bu nedenle okul bölgelerinde park kameralarını ve aynaları çok sık kontrol etmek gerekiyor. Kör noktalar konusunda ise neredeyse günümüzde her araçta bulunan sensörlere güvenmek ve uyarıları dikkate almak oldukça önemli.

 

Sollama Yapmamalısınız

 

mevlana-bulvarinda-trafik-ankara

 

Okul bölgelerinde sollama yapmaktan kaçınmak önemli. Çünkü özellikle küçük yaşlardaki çocuklar çevre kontrolü konusunda bir yetişkinle aynı bilince sahip olmadıkları için dikkatsiz hareket edebiliyorlar. Bu nedenle hız limitini asla aşmamaya ve zorunlu haller dışında sollama yapmamaya dikkat edilmeli.

 

Takip Mesafesini Korumaya Özen Gösterin

 

yogun-trafik-sishane-istanbul

 

Takip mesafesi, seyir halinde olan iki aracın arasındaki mesafeyi ifade ediyor. Sürücüler, takip mesafesini sağlamak için öndeki araç ile kendi araçlarının hızının yarısı kadar metreye tekabül eden bir mesafeyi korumalı. Yani 50 km/s hızla ilerliyorsanız önünüzde yer alan araç ile aranızda 25 metre boşluk bulunmalı. Özellikle okul bölgelerinde araç kullanırken hız sınırı olan 30 km/s’yi dikkate almalı ve önünüzde yer alan araçla aranıza en az 15 metre boşluk koymalısınız.

YORUMLAR

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Farklı türdeki dijital kanallar ve sosyal medya mecraları hayatlarımızın büyük bir kısmını kaplıyor. Artık akıllı cihazlarımız olmadan ve cihazlarımıza gelen…

INSTAGRAM'DAN