MENÜ

Nemrut Dağı Gezisi: Kralların Huzuruna Doğru

Yolda
5 Dakikalık Okuma Garenta

Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi ‘nde yer alan ve efsanelere konu olmuş bir güzergah. Ülkemizin en özel ve en gizemli köşelerinden biri olan Nemrut Dağı, günümüzde tarih, kültür turizmi ya da dağcılık ile ilgilenen gezginleri kendine çeken bir yer.

 

Zamanında Kommagene Krallığı tarafından kutsal bir bölge olarak kabul edilen bu dağ, anıt mezarları, panoramik manzaraları ve eşi benzeri olmayan eserleri ile meraklı seyyahları esrarengiz bir maceraya davet ediyor.

 

Bu yazımızda kralların huzuruna doğru uzanacağız ve sizi mutlaka görülmesi gereken kadim bir güzelliğe götüreceğiz. Yola çıkmaya ve mutlulukla dolmaya ne dersiniz? Haydi güneşin doğuşunu izlemeye gidelim ama önce Nemrut Dağı hakkında kısa bir bilgi verelim.

 

Nemrut Dağı Hakkında Kısa Bilgi

 

nemrut-dagi-kac-metre

 

Nemrut esasen volkanik bir dağ ancak burası günümüzde hem doğal bir anıt hem de insan eliyle şekillendirmiş bir tarihi eser olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Toros Dağları silsilesinin kıvrımlı tepelerinden biri olan bu volkanik dağ, ülkemizdeki faaliyete geçebilecek en riskli yanardağlardan da biri sayılıyor.

 

Nemrut Dağı’nın yüksekliği 2150 metre ve eski zamanlarda burada hüküm süren Kommagene Krallığı, bölgeyi gizemi çözülemeyen, mistik eserlerle donatmış. Bu lokasyonu özel ve vazgeçilmez kılan da bu devasa kalıntılar.

 

Nemrut Dağı Nerede? 

 

nemrut-dagi-nerede

 

“Nemrut Dağı hangi ilde?” diye soruyorsanız hemen söyleyelim. Nemrut Dağı, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman ilinin sınırları içerisinde bulunuyor. Kahta ilçesinde konumlanan bu tarihi durak, Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğiyle ışıldıyor. 

 

Yüz ölçümü 13.827 hektar olan bu anıtsal arazi, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuştur ve “Milli Park” özelliğini almıştır. Buradaki Helenistik Dönem kalıntıları, döneme özgü en ihtişamlı eserlerdendir. Peki Nemrut Dağı’ na nasıl gidilir? 

 

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir? 

 

nemrut-dagina-nasil-gidilir

 

2150 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak kabul edilen Nemrut Dağı, Adıyaman şehir merkezine 87 km uzaklıkta bulunuyor. Binlerce yıllık kitabeleri, devasa heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleri ile dünyanın en özel gündoğumu ve günbatımı manzaralarından birine sahip Nemrut Dağı, büyüleyici bir atmosfere sahip.

 

Bu masalsı güzellikteki tarihi durağa direkt Adıyaman üzerinden ulaşabileceğiniz gibi farklı yol maceralarını tercih ederek de gidebilirsiniz. Örneğin; Diyarbakır’a yaklaşık 170 km uzaklıkta bulunan Nemrut Dağı’na, Diyarbakır’dan araç kiralama yaparak ve E-99 yolunu kullanarak yaklaşık 2.5 saatte ulaşabilirsiniz. Yol tarifini de verdiğimize göre, gezilecek yerlere de bakalım mı? 

 

Nemrut Dağı’nda Gezilecek Yerler 

 

nemrut-daginda-gezilecek-yerler

 

Nemrut Dağı, ihtişamlı tarihi ve benzersiz atmosferiyle kültür gezilerinin vazgeçilmez duraklarından. Bölgenin coğrafi konumu ve iklimsel özellikleri biraz zorlayıcı olsa da her yıl milyonlarca turist buraya geliyor çünkü bölgede nefes kesici güzellikler ve kalıntılar barındırıyor. 

 

 • Nemrut Dağı Tümülüsü
 • Doğu Terası
 • Batı Terası
 • Kuzey Terası

 

 • Nemrut Dağı Tümülüsü

 

M.Ö. 1. yüzyılda yapıldığı düşünülen ve o dönemlerde yüksekliği 55 metreyi bulan tümülüs (mezar) doğu, batı ve kuzey teraslarıyla çevrili. Kommagene Kralı I. Antiochos’un mezar odasının üzerine küçük kırma taşların yığılmasıyla oluşturulan yapının çapı ise 150 metre.

 

Günümüzde gündoğumu ve günbatımı manzaralarının izlendiği noktalar olarak kullanılan bölge, eski zamanlarda I. Antiochos onuruna düzenlenen törenler için kullanılıyormuş. 

 

 • Doğu Terası 

 

Doğu Terası’nda; Kommagene Krallığının gökyüzündeki hakimiyetini anlatan koruyucu kartal, krallığın yeryüzündeki hakimiyetini anlatan koruyucu aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene (Tyche), Zeus, Apollon ve Herakles heykelleri yer alıyor. 

 

Devasa heykellerin yanı sıra Kommagene Kraliyet ailesinin kabartmaları da burada bulunuyor. 

 

 • Batı Terası 

 

Batı terasında; Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılarla tokalaştığı kabartmalar ve krala ait heykeller yer alıyor. Ayrıca burada krallığın gücünü ve görkemini ifade eden sıralı heykeller bulunuyor. Buradaki en meşhur kabartmalarından bir tanesi, üzerinde Kral I. Antiochos’un tahta çıkış tarihi bulunan aslan horoskop kabartması.

 

 • Kuzey Terası

 

Kuzey terasında tümülüs çevresindeki diğer teraslar kadar çok heykel ve kabartma yer almıyor. Burası stela ve kaidelere ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 180 metre uzunluğundaki bu terasın, batı ve doğu teraslarını birbirine bağlayan bir tören yolu olduğu biliniyor.

 

Bu bilgi ile yazımızın sonuna geliyoruz ve Nemrut Dağı’na mutlaka çıkmanız gerektiğini vurguluyoruz. Okumaya devam etmek isterseniz “Kalbinin Sesini Dinle: Deneyim Odaklı Seyahatin Yükselişi” yazımıza geçebilirsiniz. 

 

YORUMLAR

 • adem

  doğu bölgesinden en sevdiğim şehirler arasındadır adıyaman yeni de bir peugeot 3008 almışken ailecek gezmenin tam zamanı

 • Soner Öncü

  Hazır yıllık izin almışken peugeot 5008’imle bir Güney Doğu turuu yapmak lazım hep içimde ukte kaldı nemrut dağını gidip yerinde görmek istiyorum 🙂 nasip olursa

 • mehmet

  görmemiz gerek yerlerden biri daha peugeot 208 imi alk aldığımda da gidip görmüştüm oraları

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ve sosyal mesafe kuralları dolayısıyla camping alanlarında çadır kurmak ya da bungalov tatili yeni…

INSTAGRAM'DAN